Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Kun Art Space, Sezonu Mustafa Boğa Sergisi İle Açtı!

0

Kısa sürede sanat arenasında yaptığı işlerle adından söz ettiren disiplinlerarası çağdaş sanat galerisi KUN Art Space, yeni sezonu Türkiye’yi farklı ülkelerde sergi ve sanat çalıştaylarında temsil eden Mustafa Boğa’nın  ‘’Havuzdaki Ilık Yeri Aramak’’ adlı kişisel sergisiyle açtı.

 

Sanatçının sergi işlerinde modern dünyanın işleyişindeki detaylar, sürekli imgeler üreten bir dünyada ayrıntıları yakalayarak kolektif bilinç  dışını maddi dünyanın göstergelerinde yeniden görünür kılarken, doğup büyüdüğü Adana ve Akdeniz coğrafyasının iklimi, dokusuyla kurduğu bağlar, ilişkilenmeleri yeniden üç boyutlu yüzeyde yansıtıyor.

Havuzdaki Ilık Yeri Aramak 27 Ekim’e Kadar İzlenebilir.

 

Adeta gündeliğin ve sokağın içinde bir gezintiye çıkarıyor. Daha önce bir yerlerde karşılaştığımızı sandığımız imgelerle yeniden temaşa ettiriyor. Her bir insanı her yönüyle kuşatan, karmaşık ve çelişik yanlarıyla devamlılığını bir şekilde sürdüren gündelik hayat içinden alıp çıkardığı imgeleri kumaş üzerinde dokuyor.

 

Sanatçı işlerinde; İmgeleri bazen sürreal bir tonda vererek hayata karşı bir yaklaşma biçimi sergiler. Her seferinde olduğundan farklı olan hayatın gündelikte sıradan bir şeye dönüşmesinin önüne geçmeye çalışır. Sıradan olarak atfedilende fark edemediğimiz başkalıklar olabileceğini sezdirir. Bu durumun dünyada var olma biçimimizi artırmakla beraber ona yaklaşmamızı önemli ölçüde etkilediğini düşünür. Tabii bunun nesnelere ve imgelere fetişist bir tarzda yaklaşmakla bir alakası yoktur. Onlara gereğinden fazla önem vermek ya da onları değersizleştirmek gibi bir durum söz konusu değildir. Burada dokunan, heyecan verici ve az da olsa sarsıcı karşılaşmalardır. Ayrıntıların bir şekilde çarpmasıdır.

Tekstil üzerine işlediği imgeler bu şekilde bir görünüm sunup duygulanım yaratırken çok kanallı video işte bu sıcaklığı devam ettirir. Toplumsalın yeniden nasıl üretildiğine yoğunlaşır. Böyle bir anlayışla hareket eden bir sanatçı için toplumsalın kendini gösterdiği bir sahne olan düğünler kumaşı, ritüeli ve gündeliğin içinde az da olsa sıra dışı bir durumu temsil eden bir organizasyon olmasıyla ön plana çıkarken sanatçının bu anlara yönelmesi kaçınılmaz olmasa gerek.

Sanatçı hakkında; 2015 yılından günümüze kadar dünyanın farklı ülkelerinde Türkiye’nin adından söz ettiren ve birçok ödül alan sanatçı Adana ve Londra’da çalışmalarına devam ediyor. Mustafa Boğa, sanat pratiğinde disiplinler arası bir yaklaşıma sahiptir. Harran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Radyo TV Yayıncılığı Programı ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. Greenwich Üniversitesi’nde Sinematografi ve Post Prodüksiyon ve Central Saint Martins’de Güzel Sanatlar alanında yüksek lisans dereceleri alan sanatçının interdisipliner bir pratiği var.

 

Katalog metnini Hüseyin Gökçe’nin kaleme aldığı Mustafa Boğa’nın ‘’ Havuzdaki Ilık Yeri Aramak’’ adlı kişisel sergisi 27 Ekim tarihine kadar her gün saat: 10:30- 18:30 arası Adana KUN Art Space’de izlenebilir.  İletişim: + 90 322 225 56 40 +90 535 680 48 77 www.kunartspace.com, info@kunartspace.com

Bir önceki Muğla'da bir festivalde sergilenen heykelin başı çalındı başlıklı yazımızda Heykelin, Parça ve Sanat hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.