Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Uysal: Ciddi bir İngiliz talebi var

0

Pandemi dönemi öncesi Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü pazar olan İngiltere’den rekor sayıda turistin nisan-kasım ayları arasında ziyareti bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott da Twitter mesajında, “Türkiye, yaz tatilini geçirmek için en güzel ülkelerden biri. Bu sene rekor sayıda İngiliz’in Türkiye’nin sahil kentlerini ziyaret etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Buna göre pandemi boyunca uçuş trafiği kapalı olan ve geçen yıl ekim ayında açılan uçuşlar nedeniyle İngilizler, yaz tatilini geçirmeyi sevdikleri Türkiye’ye gelememişti. 27 Mart itibarıyla ilk uçaklar Dalaman Havalimanı’na inmeye başladı. Bu kapsamda sezonda haftada 200 uçak gelecek. Bu da haftada 37 bin İngiliz turisti ifade ediyor.

Pandemi öncesi normal bir turizm sezonu olan 2019’da Türkiye’yi 2 milyon 562 bin İngiliz’in ziyaret ettiğini hatırlatan turizmciler, bu sezon yeni bir rekor bekliyor.

‘Uçaklar dolu geliyor’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, 27 Mart itibarıyla Dalaman Havalimanı’na İngilizlerin uçak indirmeye başladığını belirtirken, bu şekilde devam ederse 2019 yılı sayılarının üzerine yeni bir rekor geleceğini söyledi. Ciddi bir İngiliz talebi olduğunu anlatan Uysal, özellikle Marmaris, Fethiye, Kaş, Kalkan, Göcek’in tercih edildiğini vurgulayarak, “Son dört beş gündür ciddi talep alıyoruz. Uçaklar dolu geliyor ve konaklamalar yapılıyor. İngilizler bizi özlemiş, bizler de onları özledik. Sezonda haftada 200 uçak olacağını söyleyebiliriz. Bunların dolu geldiğinde haftada 37 bin yolcu inişi olur. Büyük bir sıkıntı oluşmazsa normal bir sene olan 2019’u şimdiden geçtiğimiz gözüyle bakabiliriz. Avrupa’dan ise yaz sezonu için gelişler mayısta başlar. Rusya tarafında ise rublenin savaş öncesi değerine çıkması umutları yeşertti ama tabii moral lazım. Zaten uçuş ambargosu var. Görüşmelerin hızlanmasıyla biz yine de iyimser bakıyoruz” diye konuştu.

Pandemi öncesi normal yıllarda İngiltere pazarının Türkiye’nin en büyük üçüncü pazarı olduğunu hatırlatan Easyjet Holidays’in Türkiye partneri olan Diana Travel Genel Müdürü Burak Tonbul, 2.5 milyonun üzerinde İngiliz’in Türkiye’de tatil yaptığını kaydetti.

‘5 havalimanına geliyorlar’

İngiltere pazarının özeliklerinden bahseden Tonbul, “İngilizler, hem dört ana turizm merkezi olan havalimanına yani İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya’ya; hem de İstanbul’a yani yaygın bir alana dağılırlar. 1 milyona yakını Dalaman Havalimanı’na geliyor, 500 bine yakını Antalya’ya geliyor. İngiltere yaygın bir coğrafyada Türkiye turizmini besliyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle uçuşların kapalı olması sebebiyle ciddi anlamda etkilendi. Şimdi hem Türkiye’deki pandemi koşullarının gayet güvenilir sürmesi, hem de İngiltere’den Türkiye’ye tatil yapmayı seven İngilizlerin özlemiyle bir rekor beklentimiz var. Şimdiye kadar aldığımız en yüksek sayıyı alacağımızı öngörüyoruz” dedi.

Büyük etkenlerden birinin de Rusya/Ukrayna pazarlarının çalışmaması olarak gösteren Tonbul, “Bu pazarlara ayrılan uçak ve konaklama payları, tur operatörlerinin payları da İngilizler gibi diğer yoğun pazarlara açılıyor” dedi. Tonbul, Easyjet Holidays’in de dinamik bir tur operatörü olarak her zaman Türkiye’ye maksimum sayıda turist getirmeyi hedeflediğini, 2022 için 700 binin üzerinde koltuk ayrıldığını söyledi.

Bir önceki tatil.com rekor fiyata satılıyor başlıklı yazımızda Otel, Tati̇l ve Tur hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.