Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Türk turizmi yeni sezona hazır

0

Türk turizmi, yeni sezon başlarken yaşanan deprem felaketinden sonra toparlanmaya çalışıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’ye 51.5 milyon ziyaretçi gelirken, 46 milyar dolar turizm geliri elde edildi. Turizmde hedef bu yıl geçen seneki rakamların üzerine çıkmak.

Turizmci Reşat Aydın, Türkiye’nin bir turizm cennetti olduğunu belirterek, “Ülkemizde dört mevsimi yaşıyoruz, kültürel varlığımız olağanüstü fakat bunu değerlendiremiyoruz. Çünkü öngörülerimiz yok. Yatırım yaptığımız zaman hemen paraya dönüştürmek istiyoruz. Burada hata yapıyoruz. Turizm işletme mantığını değiştirmemiz lazım” dedi.

En büyük sıkıntılardan birisinin de Türk kültürünü tanıtamamak olduğunu belirten Aydın, “Bizim Osmanlı Türk mutfak kültürü, dünyanın en iyilerinden birisi. Bunu tanıtmamız lazım en büyük görevimiz bu. Turistler İstanbul’a Osmanlı kültürünü tanımak, gezmek ve Osmanlı mutfağını tatmak için geliyorlar. Bizim kendi orjinal mutfağımızı modernize ederek dünya literatürüne katmamız lazım. Yabancılar kebap çeşitlerini tercih ediyor, pidelerimiz tercih ediliyor. Bunların tanıtımını yapıp ülke ekonomisine katkıda bulunmamız lazım. Buraya ayak basan turisti ekonomimize katkıda bulunduğu için başımızın üstünde taşımamız lazım” diye konuştu.

Turizm alanında, aşçılıktan başlayarak yöneticiliğe kadar yükselen Reşat Aydın, zirveye ulaşmasının kahramanının babası olduğunu söylüyor.

Aydın, turizm sektörünün bu yıl hem turist sayısı hem de döviz girdisi olarak tarihin en yüksek rakamlarına ulaşmasını beklediklerini belirterek, “Bizim hizmet anlayışımızın temelinde misafirlerimizi evinde gibi hissettirmek yatıyor. Tüm misafirlerimizi evindeymiş gibi hissettirerek, her zaman bizleri tercih etmelerini sağlamamız lazım. Eğer gelen misafirlerimizi iyi bir şekilde konaklamasını sağlayamazsak ne kadar turist bekliyorsunuz sorunuza da cevap veremez duruma geliriz. Bu bakımdan her şeyden öte güzel karşılama, iyi bir konaklama ve kültürümüze uygun yemek ve damak tatları ile hizmet vermeye devam edersek bundan sonraki süreçte de güzel İstanbul’umuza gelen turist sayısı artmaya devam edecektir” dedi. 

Bir önceki Kütüphane için ilk kazma vuruldu başlıklı yazımızda Kütüphane hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.