Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Yaprak Gürdal’dan Bir Kanada Kitabı: Denizaşırı Yalnızlık

1

Blogger Yaprak Gürdal, 12 yıl yaşadığı Kanada’ya göç hikayesini yeni kitabı Denizaşırı Yalnızlık kitabında anlattı…

Başka bir ülkeye göç etme hayali kuranlar için en cazip ülkelerin başında gelen Kanada’yı ve orada yaşamanın artı eksi yönlerini bir bilenden öğrenmek isteyenler için yeni bir kitap çıktı: Denizaşırı Yalnızlık…

Atayurt Yayınları’ndan çıkan kitabın Yazarı Yaprak Gürdal ünlü bir blogger. Gürdal, Atayurt Yayınları’ndan çıkan kitabında 12 yılını geçirdiği Kanada’ya gidişini ve orada yaşadıklarını anlattı. Kitabın gelirini de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladı.

Boğaziçi Üniversitesi mezunu Yaprak Gürdal okul bitince Kanada’ya göçmenlik başvurusunda bulunmuş. Başvurusu kabul edildikten sonra da 12 yıllık bir macera başlamış. İşte kitapta bu 12 yılı anlatıyor Gürdal ve o günlere dair şunları söylüyor:

“Kanada tecrübesi benim için çok ağır oldu. Üstesinden geldim, orada kariyerimde çok da iyi seviyelere kadar yükseldim. Ancak ne kadar yorulmuş olduğumu Türkiye‘ye döndükten sonra tam anlamıyla hissedebildim. İnsan hayatı yaşarken bazı şeylerin onu ne kadar yıprattığını fark etmiyor, ama biraz o çarkın içinden çıkıp kendinize farklı bir gözle bakabilirseniz kalbinizde açılan derin yaraları görebiliyorsunuz. Sanırım ben de bugün olsa tekrar gitmezdim Kanada’ya.”

Blogger Yaprak Gürdal, kitabı yazma amacını da şöyle özetliyor. “Bu kitabı Kanada’ya göç etmeyi düşünen herkes için yazdım. Yüksek beklentilerle dünyanın öbür ucuna gidip sonra büyük hayal kırıklıkları yaşasınlar istemedim.

Bu kitabı bana “hayat sana güzel” diyenler için yazdım. Hayatta bana hiçbir şeyin kolaylıkla gelmediğini anlattım, ödediğim bedelleri gözler önüne serdim. Bu kitabı beni yakından takip eden canım takipçilerim için yazdım. Blog yazılarımda sadece gezdiğim yerlerden beni tanıyan sosyal medya ailemin gerçek “ben”i tanımasını istedim.

Bu kitabı beni yeni tanıyacak kişiler için yazdım. Belki hikâyemi okuduktan sonra beni sosyal medyada takip etmek, yürüdüğüm yollarda benimle birlikte yürümek, benimle “an”ı yaşayarak değişik ülkeleri gezmek, görmek, eğlenmek, öğrenmek isterler, bir yandan da varlıklarıyla bana destek olurlar diye düşündüm.

Bu kitabı en çok da kendim için yazdım. Kendi gerçeklerimi kendime itiraf ettim. Bütün hayatımı olduğu gibi ve her şeyiyle dümdüz anlattım. Kendimi iyileştirmek, yaralarımı sarmak, geçmişimle barışmak istedim. Çocukluğumda kanadı kırık bir kuş iken büyüdükçe uçmayı nasıl öğrendiğimi anlattım.

Kitabımın çok büyük bir amacı da var. Eğitim hayatımda karşılaştığım maddi sıkıntıları başka çocuklar yaşasın istemiyorum. O nedenle kitabın tüm gelirini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlıyorum. Yani alacağınız her kitap bir çocuğun önündeki umut dolu yolculuğuna ışık tutacak. Kitabım Denizaşırı Yalnızlık zorlu geçirdiğimiz pandemi döneminden sonra bana 2021 için yeni yıl hediyesi oldu.”

Yaprak Gürdal Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi ve Anadolu Üniversitesi Yönetim Organizasyon bölümleri mezunu. 20+ yıl Türkiye ve Kanada’da kurumsal şirketlerde yönetici olarak çalıştı. Çalıştığı süre boyunca her fırsatta yeni coğrafyalar keşfetti. 12 yıl Kanada’da yaşadı. Sonra doğduğu topraklar ve aile özlemi ağır bastığı için Türkiye’ye geri döndü ama yolları bırakmadı. Bugüne kadar 75 ülke, yüzlerce şehir gezdi. Gezi yazılarını da Küçükdünya isimli blogunda yayınlıyor.

Yaprak Gürdal’ın blogu: https://kucukdunya.com/denizasiri-yalnizlik/

1 yorum
  1. Yaprak diyor

    Benimle röportaj yapıp yayınladığınız ve Kanada’yı merak edenlere bu vesileyle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.
    Yollarımız açık olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.