Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Özgür Akgül: “Korsan Acenteciliği Bitireceğiz”

0

Muğla Rehberler Odası seçiminde 3 yıllığına yeni başkan seçilen  Özgür Akgül, ilk hedeflerinin tur organizasyonlarını yasalar çerçevesinde yapmayanlarla mücadele etmek olduğunu söyledi.

 

26 Aralık 2021 pazar günü Muğla Ticaret Odası konferans salonunda gerçekleştirilen Muğla Rehberler Odası seçiminde yeni başkan ve yönetimi belli oldu. Tek aday üzerinden yapılan seçimde Özgür Akgül 3 yıllığına yeni başkan seçildi. Türkiye’de 13 farklı rehber odası bulunurken 11 binin üzerinde kayıtlı turist rehberi bulunuyor. MUTRO’ya kayıtlı 445 üyeye sahip olduklarını belirten Akgül yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Oda başkan ve yeni yönetim olarak öncelikle şu anki mevcut başkanımız Hamdi Turhan a vermiş olduğu hizmetlerden dolayı tüm teşekkür ederiz. Çok kısa zamanda çok faydalı işler yaptılar. Bizler de önümüzdeki dönemde çıtayı yükseltmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Mazbatamızı hafta içinde devralmayı bekliyoruz. Göreve başlar başlamaz hedefimiz, mesleki haklarımızın mücadelesi için eylem planlarımızı harekete geçirmek.”

“Korsan Acenteciliği Bitireceğiz”

Akgül ilk hedeflerinin tur organizasyonlarını yasalar çerçevesinde yapmayanlarla mücadele etmek olduğunu söylerken, “Bölgemizde yıl boyunca her gün yüzlerce günübirlik veya haftalık kültür turları düzenlenmektedir. Bu organizasyonların yapılması kanunlar çevresinde yasalara bağlıdır. Çevreden insanları toplayıp, eski bir otobüsü kiralayarak, otobüsün başında organizatör olarak geçip tur düzenlemek korsan acenteciliktir. Kaçak tur düzenlemekten cezai hükümleri vardır, yasa dışıdır. Bu faaliyetler A grubu seyahat acenteleri ve grup başında bulunan profesyonel kokartlı rehberler eşliğinde yapılması kanuni zorunluluktur. Burada dikkat edilmesi gereken husus A grubu acente ile tura katılmak da yeterli değildir. Grup başında bir kokartlı rehber bulundurulmalıdır. Aksi takdirde buradaki misafir ayıplı ürün almış olur , tüketici haklarına da başvurup parasının iadesini de isteyebilir.” şeklinde konuştu.

“Denetimler Artarak Devam Edecek”

Denetimlerin kolluk kuvvetleri ve yerel makamlarca devam ettiğinin altını çizen Akgül. “Artık seyahat etmek, yeme içme gibi bir ihtiyaç haline gelmiştir. Vatandaşlarımız yapacakları seyahatlerde bu konuda bilinçlenmelidir. Bizler de medya aracılığıyla bunu insanlara anlatarak herkesin bu haklarını ve kanunları öğrenmesini sağlayacağız. Ayrıca turistik ziyaret edilen bölgelerin güzergahı üzerinde kolluk kuvvetleri ve il turizm yetkilileri eşliğinde periyodik denetimleriniz yıl boyunca yapılıyor ve bu denetimler önümüzdeki yıl da devam edecek: Kacak faaliyetlere, rehbersiz turlara geçiş izni verilmeyecek.” dedi.

“Rehberlerin Sorunu, Bütün Esnafların Da Sorunudur”

Rehberlerin sorunlarını dile getiren Akgül, “Turist rehberleri turizm camiasının aydınlık yüzleridir. Her bir rehber meslektaşımız bir ya da daha fazla yabancı dili çok iyi derecede konuşur. Sadece tur organizasyonlarında liderlik değil tüm diğer turizm kollarında ihtiyaç duyulan donanıma sahip kişilerdir. Bu manada tüm yerel, merkezi, kamu ve sivil toplum kuruluşlarına danışmanlık; rapor ve proje olarak destek verebilecek birikimlere fazlasıyla sahiptirler. Bu yüzden tekne ve acente önünde tur satışı yapan, otellerde temsilci olan kişilere rehber denmesi bizleri oldukça rahatsız etmektedir. Turist rehberlerinin derdi aynı zamanda ülkemizin bütün esnaflarının da derdidir. Turizm sektöründe para kazanmak her gün daha çok zorlaşıyor. Turizm servis kalitesini yukarıya taşımalı, ülkeye daha fazla paralı ve kaliteli turist çekebilmeliyiz. Bizim meslektaşlarımızın çoğunluğu kendi alanında kalite seviyesi oldukça yukarıdadır ama maalesef bu tek başına yeterli olmuyor, turizm bir bütünlük içinde birbirlerini tamamlayıcı unsurlardan oluşuyor.” dedi.

Zekeriya Bingöl’e Özel Teşekkür

Rehberlik konusunda olumlu gelişmeler olduğunu söyleyen Akgül, İl Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl’e de özel teşekkür etti. Akgül, “Elbette yapılacak çok fazla şeyler vardır. Bizler oda olarak nihayet yerel ve merkezi yönetimlerde toplantılara çağrılmaya, görüşümüz alınmaya başlandı. Bu gerçekten hepimiz için sevindirici bir başlangıç. Özellikle İl Turizm Müdürümüz Zekeriya Bingöl bizi çok önemsiyor. Ve antik kent ziyaretlerinde ciddi yardımlar alıyoruz. Tüm yerel ve kamu kurumları ile işbirliğine açığız. Oda olarak üyelerimizde hiçbir siyasi oluşum söz konusu değildir, belki de meslek icabıdır. Zaten adı üzerinde profesyonel Rehberler, çalışma hayatlarında her zaman diploması ve çözüm odaklı bir yapıları vardır. Bizim amacımız nokta atışı yapmak. İş hayatımızda karşılaştığımız sorunların iyileştirilmesi sadece bize yapılan bir lütuf değil otoritesi alanında bulunan yöneticilerin de başarısı olacaktır. 2022 yılı umarım tüm turizm camiası için, pandemisiz bol kazançlı iyi bir sezon olur.  Son olarak da işletmeler düzenledikleri tur faaliyetlerinde araçlarında turist rehberi mutlaka bulundursunlar. Rehber bulundurmamak üzerinden maliyet hesabı yapmasınlar, bizler sahada müşterilerin güvenlik sigortasıyız.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir önceki yazımız olan İsa Akdağ: Rehber emeklilik fonu oluşturulmalı... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.