Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Türkiye’nin 3 geleneksel mirası daha UNESCO yolunda

0

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin 3 geleneksel mirası, “Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği”, “Sedef Kakma Sanatı” ile “İpek Böcekçiliği ve Dokuma için İpeğin Geleneksel Üretimi”ni UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine sundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine ulusal dosya olarak “Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği”ni, çok uluslu dosyalar olarak ise “Sedef Kakma Sanatı” ile “İpek Böcekçiliği ve Dokuma için İpeğin Geleneksel Üretimi”ni aday olarak sundu.

3 GELENEKSEL SANAT; İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI OLACAK

Böylece, Ahlat civarındaki taş ocaklarında volkanik taşların çıkarılması, işlenmesi, süslenmesi ve yapılar inşa edilmesine dayanan geleneksel ahlat taş işçiliği; ipek böceği kozalarının yumuşak, dayanaklı dokumalara dönüşümündeki geleneksel ustalık ve sedefin ahşap yüzey üzerine kakma yöntemiyle yerleştirilmesine dayanan sedef kakma sanatı, insanlığın ortak mirası olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Türkiye’nin kadim kültürel değerlerine ilişkin toplumsal farkındalığı arttıracak ve bu değerlerin uluslararası tanıtımını sağlayacak çalışmalara yenisini eklediklerini ifade etti.

BAKANLIK UNESCO İÇİN 3 DOSYAYI REVİZE ETTİ

Bakanlık, UNESCO’ya geçen yıl sunulan ancak uygulanan kotalar nedeniyle değerlendirmeye alınamayan “Çay Kültürü”, “Nasreddin Hoca Fıkralarını Anlatma Geleneği” ile “Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcra Sanatı” unsurlarına ilişkin aday dosyalarını da revize ederek yeniden UNESCO’ya bildirdi.

TÜRKİYE EN ÇOK UNSUR KAYDETTİREN İLK 5 ÜLKE ARASINDA

İslami güzel yazı sanatı Hüsn-i Hat da bu yılın aralık ayında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 16. Hükümetler Arası Komite Toplantısı’nda değerlendirmeye alınacak.

Bugüne kadar 20 kültürel değeri listelere alınan Türkiye, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasında yer alıyor.

Bir önceki 'Anadolu Uygarlıklarından İzler' sergisi Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde... başlıklı yazımızda Anadolu, Kültür ve Müze hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.