Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

“Türk Mutfağı Seferberliği Başlatın…”

0

Türkiye’nin Gastronomi Turizmi yol haritasını belirleyen, ‘’Kanaat önderleri konuşuyor’’ temalı ‘’GASTROTALKS’’ etkinliği konuk konuşmacısı TC. Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz oldu.

Pandemi koşulları önlemleri kapsamında Swiss Hotel Bosphorus Chale restoran açık alanda gerçekleştirilen Gastrotalks başlıklı yemekli toplantıda ünlü şef Ali Ronay ve ekibinin hazırladığı muhteşem ege Mercanı & Türk Mutfağı sunumları çok beğenildi.

Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık gibi isimler dinleyiciler arasında idi.

Türk Mutfağı’nın Dünya’ da Markalaşması için yapılabilecek yol haritasında önerilerini sunan sayın bakan, Gastronomi Turizmi Derneği – GTD işbirliği ve standartların önemini belirtti. Gastronomi Belgesi, GT hijyen belgesi, Gastroköy konuları masaya yatırıldı. Bakanlık çalışmaları kapsamında TGA (Turizm Geliştirme Ajansı) ile yapılabilecekleri konuşuldu.

BAKANLIK OLARAK GTD’NİN YANINDAYIZ

Özellikle ülkemizdeki restoranlarda menülerde yemeklerimizin adının TÜRKÇE yazılması ve yurtdışında da bunun bir akım haline gelmesi için GTD nin misyon üstlenmesi gerektiğini belirten Özkan, bakanlık olarak GTD nin yanında olduğunu belirtti.

Şeflerimizin yanısıra restoranlarda kullanılması gereken ev yemekleri ve Türk ürünlerinin Dünya’ya yayılması gerekliliğini belirten Özkan,GTD nin bu konuda çabalarını desteklediklerini ve Gastronomi Turizmi konusunun bakanlık tanıtımlarında en önemli argüman olduğunu aktardı.

Yakın zamanda TC.Cumhurbaşkanlığı Külliye ile Türk Mutfağı yemek tarifleri kitabının da yabancı dilde Yurtdışına giden resmi heyetler ile first lady’lere takdim ediliyor olmasının öneminden bahsetti.

Tüm bunların yanı sıra Türk Mutfağının sağlıklı beslenme konusunda çok önem arzettiğini özellikle Akdeniz Mutfağı beslenmesinin tekrar ilgi çekmesinin ülkemiz için fırsat olduğunu belirtti.

Gastronomik ürün üretici firmaların ve sanayicilerin Gastronomi konusunda uzun vadeli işbirliklerinin önemini aktararak çevre ve doğa politikaları hatta sürdürülebilir Gıda politikaları için GTD ‘ye büyük iş düştüğünü aktardı.

Toplantıda gastronomi Belgesi –GT Hijyen Belgesi ve Güvenli Turizm sertifikasyonları önemi aktarıldı. İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu ve sinema sektörüne verilen destekler ,yurtdışında ülkemizin filmler ile tanıtımı detaylandırıldı. GTD yeni üye beratları takdimi ardından, GTD Başkanı Gürkan Boztepe, bakana teşekkür plaketi ve kendi kitabını hediye etti.

Bir önceki yazımız olan Çin İkamet İzni Olan Yabancılara Kapılarını Tekrar Açtı başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.