Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Türk turistler için gözde destinasyon: Katar

0

Uluslararası ziyaretçileri yeniden misafir etmeye hazırlanan Katar, yalnızca 4 saatlik bir uçuşla Türkiye’den gidecekler için de en yakın tatil rotalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Temiz Katar (Qatar Clean) programı

Geçen yıl sınırlarını uluslararası yolculuğa kapatılmasından bu yana Katar’da hem ziyaretçileri hem de yerleşikleri Covid-19’a karşı korumaya yönelik pek çok uygulama hayata geçirildi. Katar Ulusal Turizm Konseyi (QNTC) ve Katar Halk Sağlığı Bakanlığı (MOPH) iş birliğinde uygulanan Temiz Katar (Qatar Clean) programı ile turistik mekan ve alanlarda son derece ayrıntılı hijyen ve temizlik standartları uygulanıyor.

Türkiye ile Katar arasındaki vizesiz seyahat kolaylığının yanı sıra, Numbeo tarafından her yıl yayınlanan endekste de en güvenli destinasyon seçilen ülke, ziyaretçiler için ideal bir tatil seçeneği olarak ön plana çıkıyor.

Tatilde farklı deneyimler arayan herkesin tercihlerine göre seçenekler sunan Katar’da özellikle ilgi çeken bazı noktalar ise şöyle:

Tarih ve kültür meraklıları için Katar Ulusal Müzesi ziyareti ya da Dhow adı verilen geleneksel Arap yelkenli tekneleriyle Doha’yı denizden keşfetmek en çok tercih edilen etkinlikler arasında yer alıyor. Karada bir tatil tercih edenler için ise UNESCO Al Zubarah arkeoloji alanı özellikle görülmesi gereken yerlerden biri. 18. Yüzyılda ticari bir liman olarak bölgede önemli bir konuma sahip olan Al Zubarah, bugün ev sahipliği yaptığı camiler ve saraylar ile geçmişteki ticari kimliğinden çok farklı bir tablo sunuyor.

Katar’ın kapalı çarşısı: Souq Waqif

Katar ve Doha dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri de Souq Waqif. İstanbul’daki Kapalı Çarşı’ya benzeyen bu hareketli mekânın birbirinden renkli ara sokaklarında Orta Doğu’ya özgü pek çok ürünü bulmak mümkün. Hurma, baharat, mevsimlik lezzetleri parfüm ve takılarla birlikte tekstil ve giyim, el işi eserler ve hediyelik eşya gibi pek çok özgün ürün ziyaretçilerin başını döndürmek için yeterli. Souq Waqif’in kendini sürekli yenileyen atmosferindeki görsel şölen, çarşının her köşesindeki farklı sesler, kokular ve kültürel dokuyla adeta bir düş dünyasında yolculuk anlamına geliyor.

Alışveriş meraklıları için sayısız alternatif sunan Katar’da dünya çapında alışveriş merkezleri de bulunuyor. Galeries Lafayette ve Doha Festival City gibi mekanlarda hem dünyanın lüks markaları hem de sayısız eğlence seçenekleri bir arada sunuluyor.

Sessiz ve sakin bir tatil arayışında olanlar için ise Katar’ın dünya standartlarındaki tesisleri bambaşka bir tatil deneyimi sunuyor. Her biri farklı konseptte olan spa ve dinlenme tesisleri, ülkenin şiirsel bir sakinlik sunan karakterini yansıtıyor. Zulal Wellness Resort, Al Messila, Sharq Village & Spa ile Ritz Carlton gibi ülkenin en önde gelen wellness tesisleri sıra dışı bir lüks deneyim için ziyaretçilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

Katar yolcuları için benzersiz bir yol arkadaşı olan Visit Qatar uygulaması da kapsamlı içeriği ve veri tabanlı öneri sistemiyle ilham peşinde olanlar için kişiye özel bir deneyim sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.