Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Semih Erken, Türk otellerini Asya’ya, Çinli markaları da Türkiye’ye açmayı hedefliyor…

0

Kerem Köfteoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan omg! (Oriental Media Group) kurucusu Semih Erken, “Türkiye otelcilik konusunda önemli aşamalar kaydetti. Başarılı Türk otellerini dünyanın en hızlı gelişen Asya ve Çin pazarına, Asyalı markaları da Türkiye pazarına açmak istiyorum” diyor.

LÜKS TURİZM YANLIŞ BİLİNİYOR

Otelcilik sektöründe 26 yıllık kariyerinde Asya-Pasifik bölgesinde birçok lüks oteli hizmete açan Semih Erken “Son yıllarda lüks turizm konusunda çeşitli araştırmalar yaptım. Lüks markaların A’dan Z’ye tüm ihtiyaçları, DNA’sını çözüp birçok projeyi hayata geçirdim. Bu noktadan hareketle, lüks turizmin bir yemeği altın tepside sunmak olmadığını söyleyebilirim. Tam tersine misafire otantik yemekler sunmak, şefin yemeğe kattığı özel sos, yaptığı minik dokunuşlar onu lüks hale getirir.”

Danışmanlığını yaptığı, 5 bin dönümlük arazi üstünde yapımı süren ve tüm bölümleri altı yıl içinde tamamlanacak olan Çin’in en lüks oteli “To Dream Retreat” (rüya otel) hakkında da bilgi veren Erken şunları söyledi: “Burada 3 bin villa, altı otel bloğu ve kök hücre tedavisinin de yapılacağı iki hastane olacak. Otelin Çinli yatırımcısı hiçbir masraftan kaçınmadı ve yerin altındaki sıcak suyu buluncaya kadar toprağı kazdık. Misafirlerimiz Spa ve termal merkezlerimizde bu suyun keyfini çıkaracak. Otelin helikopter filosu olacak. Tesiste gecelik konaklamalar oda tiplerine göre bin 500 dolardan başlayıp 50 bin dolara kadar çıkacak. 4 bin 200 personeli istihdam edeceğiz. Kongre merkezimizde ise çok farklı ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenleyeceğiz.”

“Çin turizmi henüz başlamadı”

Tatil için yurtdışına çıkan Çinli turist sayısının hâlâ az olduğunu hatırlatan Erken şöyle konuştu: “Tatile çıkma potansiyeli olanlar ile çıkanların rakamlarını karşılaştırdığımızda, Çin turizminin gerçek anlamda henüz başlamadığını görüyoruz. Bu yüzden Türk turizmcilerin, önümüzdeki yıllarda sayıları katlanarak artacak olan Çinli turiste şimdiden hazırlık yapmasında yarar var.”

Kapadokya’daki otelinde ağırladığı misafirlerinin çoğu Çinli turistlerden oluşan bir müdürün “kahvaltıda tam 17 çeşit zeytin sunuyoruz” diye övünerek konuştuğunu hatırlatan Erken, Türk turizmcilere şu önerileri yaptı: “Bu örnekten de anlıyoruz müdür ağırladığı kitleyi tanımıyor. Çinli turistin zeytini sevmediğini bilmiyor. Oysa ülke veya tesislerine Çinli turist çekmek isteyenler ciddi araştırmalar yapıyor. Turizmcilerimizin de öncelikle Çinli turistlerin nelerden hoşlandığını, beklentilerini ve nasıl memnun edileceğini araştırılmaları gerekiyor. Omg! olarak Asya-Pasifik bölgesi ve özellikle Çinli turistlerle ilgili ciddi araştırmalar yaptık. Asyalı lüks otel markalarını Türkiye’ye getirmeyi planlıyorum.

Hem bu araştırmaları hem de yıllar içinde pazarın beklentilerine ilişkin edindiğimiz bilgi ve birikimlerimizi Türk turizmcilerle paylaşmaya hazırız. Türk otelcilerine geleceği parlak olan Çin’e açılma noktasında cesur olmalarını öneriyorum. Bu konuda onlara her türlü danışmanlık hizmetini verebiliriz. Türk şirketlerinin ürün ve hizmetleri, yaygın olarak kullanılan güçlü Çinli sosyal medya hesaplarında tanıtmalı. Uzman ekibimizle Çin’deki sosyal medya hesaplarında tanıtım yapma konusunda da destek vermeye hazırız.”

Bir önceki İzmir dijital turizm alt yapısını bitiren ilk şehir oldu başlıklı yazımızda İzmi̇r, Proje ve Şehi̇r hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.