Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Hayalle başlayıp Avrupa’nın en iyisi oldular: Kenan Yavuz Etnografya Müzesi

0

En itibarlı müzeleri belirleyen Avrupa Müze Forumu’nca her yıl düzenlenen “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri” yarışında, Bayburt’un Beşpınar köyünde kurulan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi “2021 Silletto Ödülü”nü almaya hak kazandı.

Avrupa Kurulu’nun himayesinde müzeciliği geliştirmek, kurumsal ve profesyonel yapılarına katkı sunmak, tanıtmak ve teşvik etmek, özgün müzeleri görünür kılmak hedefi ile 1977 yılında kurulan Avrupa Müze Forumu/Avrupa Yılın Müzesi Mükafatları, etnografya müzeciliğinde yeni bir yaklaşım getiren Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’ni, 2021 yılı Avrupa’nın finalist müzeleri ortasında belirledi.

TÜRKİYE’NİN KÜLTÜREL SERVETİ: AÇIK HAVA MÜZELERİ

İş insanı Kenan Yavuz, doğup büyüdüğü Beşpınar köyünde 4 bin 500 metrekare kapalı, 10 bin 500 metrekare açık alan olmak üzere toplam 15 bin metrekare üzerinde 2013 yılında kültür konutu kurdu. Yaklaşık 6 yıl kültür meskeni olarak hizmet veren yer, gelişimini büyük ölçüde tamamlayarak 2019 yılında “Resmi Özel Müze” statüsü kazandı. Müze, corona virüs salgınına karşın yaz periyodunda 12 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Kentin en değerli kültür ve turizm noktalarından olan müze, “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri” kapsamında “2021 Silletto Ödülü”nün sahibi oldu.

Müzenin kurucusu Kenan Yavuz, müzeyi doğup büyüdüğü topraklara vefa borcunu ödemek için toplumsal sorumluluk projesi kapsamında 2013 yılında inşa etmeye başladığını söyledi.

Müzenin 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca özel müze olarak tescillendiğini belirten Yavuz, “Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nin dünyanın en kıymetli, en saygın ve itibarlı ödüllerinden birine sahip olmasından büyük onur duyduk. Köyümüzde inşa ettiğimiz müzenin milletlerarası platformda kabul görmesi ve ödül ile taçlandırılması, gerek ülkem ismine gerek Bayburt ismine, Anadolu toprakları ismine bizi büyük bir mutluluğa sevk etti” dedi.

Yavuz, Avrupa Müze Forumu’nun Avrupa’da yılın müzesi ödül sürecinde 6 ana kategoride ödül verdiğine işaret ederek şöyle konuştu:

“Bu ana kategorilerden birisi olan kültür mirasının taşıyıcılığı, kültür projelerinin başarılı örneklerini ortaya koymak, bulunduğu bölgenin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel ömrüne katkı koymak ve bölgenin refahını ileriye taşıyarak bölge kültürünün dünyaya tanıtılmasında örnek proje olarak tescillendi. Ve müzemiz bu kategoride birincilik ödülüyle taçlandırıldı”

Yavuz, müzenin ödül münasebetinde, bölgenin mimari dokusuyla, kokusuyla, folkloru ve bölge halkıyla entegrasyonuyla, kültürel kökleriyle buluşup o kültürel kökleri bugüne ve geleceğe taşıyan örnek projeler başlığının öne çıktığını aktardı.

“AMATÖR RUHLA BAŞLADIĞIMIZ BİR SEYAHAT PROFESYONEL BİR YAPIYA DÖNÜŞTÜ”

Müzenin memleketler arası mükafatla taçlandırılmasının kentin bir kültür destinasyonu olmasında çok kıymetli katkı yaptığını söz eden Yavuz şunları kaydetti:

“Bu mükafatı kazanmamızdaki en kıymetli etkenlerden biri Bayburt halkının, köyümün, Bayburt bürokrasisinin başta Valimiz Cüneyt Epcim’in vermiş oldukları takviye, basından gördüğümüz fevkalâde ilgi bizi bu noktaya taşıdı. Müracaat şuramız, idare şurası üyelerimiz herkes çok harika istekli bir seferberlikle, amatör ruhla başladığımız bir seyahat profesyonel bir yapıya dönüştü. Bayburt Türkiye’nin kadim topraklarından bir tanesi Dede Korkut’un, Şair Zihni’nin, Ağlar Baba’nın vatanı. Buradaki kadim kültürü ülkemizin ve dünyanın gündemine taşıma misyonuna sahip olmak sahiden çok büyük bir sorumluluk”

Avrupa Müze Forumu yaptığı açıklamanın ödül münasebetinde, “Yerel halkın takviyesi ve iştiraki ile birlikte gerçekleştirdiği kültürel çalışmalar, kırsal ömür zenginliğini temel alarak, toplumsal ve ekonomik hayatın canlanmasında çok başarılı ve örnek projelere imza atmak, son yüzyılda dramatik sosyo-ekonomik dönüşümler nedeniyle yaşanan göç meselesini gündeme taşımak, lokal halkın hayatını ve kıssalarını kurumsal bir kimlik ile tanıtmak, bölgenin tarihi ve kültürel mirasını örneklendirerek dünyaya taşımak ve sosyo ekonomik hayatına katkı koymak” tabirlerine yer verdi.

Bir önceki yazımız olan Otellerin eğitimli 'hijyen timleri' güvenli tatil için tedbirlerden taviz vermiyor başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.