Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Kahramanmaraş’ın iki göllü Ericek Gümüşkaya Mağarası görenleri hayran bırakıyor

0

Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinin Ericek Mahallesi’nde bulunan Ericek Gümüşkaya Mağarası içerisinde bulunan sarkıt ve dikitler ilgi odağı oldu. Dar bir girişi bulunan mağara yaklaşık 150-200 metre uzunluğunda ve 40-50 metre yüksekliğinde.

Mağaranın içerisine birkaç sefer girdiğini belirten fotoğraf sanatkarı Mehmet Gören, “Mağaranın içerisi yazın çok serin, kışın ise çok soğuk. Mağaranın içerisinde büyük oyuklar ve tabanını göremediğimiz çukurlar mevcut. Yerler hala oluşama devam ettiğinden ötürü kaygan. Sarkıt ve dikitlerin süper imajları görülmeye paha. Mağara tabiat olağanüstüsü bir yer” dedi.

Tabiat aktivisti Tevfik Akkaya’da Gümüşkaya Mağarası’nın Doğu Torosların uç noktasında bulunan Berit Dağı eteklerinde bulunduğunu belirterek, “Yaklaşık yedi milyon yıl evvel oluşuma başladı. Girişinin bir ardıç ağacı tarafından kapatılıyor olması keşfedilmesini engelleyen sebeplerden. 2001 yılında tesadüfen bir çobanın keçisinin mağaraya girmesi sonucu keşfedilen mağarayı ferdi çalışmalarım sonucunda 1648 doğaseverin görmesini sağladım.

Yaklaşık 700 metrelik pasif tırmanışla ulaşılan mağarada girişten çabucak sonra başlayan ana galerinin tavanını ve duvarlarını süsleyen sarkıtların fevkalâde hoşluğunu mağara tabanındaki dikitler tamamlıyor. Tavan yüksekliğinin yer yer 40-50 metreyi bulduğu mağarada hava sirkülasyonu olmayıp etrafı mağara iğneleri, traverten ve devasa sarkıtlarla bezenmiş iki tane göl bulunuyor. Bu göllerden büyük olanında mükemmel bir traverten var. Birçok karstik oluşumun ömrünü tamamlayıp fosil moduna girdiği ülkemiz coğrafyasında Gümüşkaya Mağarası aktif mağara olma özelliği ile değerli yer tutmaktadır. Tabiatta olmanın bir keyiften çok gereksinim olduğu günümüz yaşamında Gümüşkaya Mağarası hak ettiği ilgiyi umarım görür ve muhafaza altına alınır” sözünü kullandı.

Bir önceki Hayalle başlayıp Avrupa'nın en iyisi oldular: Kenan Yavuz Etnografya Müzesi başlıklı yazımızda Avrupa ve Müze hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.