Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Geri Dönüştürülmüş Ürün Nedir?

0

Geri dönüşüm kavramı, temel olarak atık hâline gelen bir ürünü yeniden kullanılabilir duruma  getirmek olarak tanımlanabilir. Son derece basit bir prensibe sahip olan bu yöntemin çıktıları ise geri dönüştürülmüş ürün olarak adlandırılır. Ancak bunları, ikinci el gibi düşünmek oldukça yanlıştır. Çünkü atıklar geri dönüşüm sırasında çok sayıda fiziksel ve kimyasal değişime uğrar.

 

Geri dönüşüme elverişli atıklar, sayısız sterilizasyon ve eritme işleminden geçirilerek hamur hâline getirilir. Ardından da yeni üretilecek ürün için uygun ham maddeye dönüştürülür. Böylece tıpkı yeni bir ham madde kullanılarak imal edilmiş gibi temiz ve doğa dostu ürünler ortaya çıkar. Bu işlemler gerçekleştirilerek elde edilen ürünlerin kullanım ömrü ise bir hayli uzundur.

Hangi Malzemelerden Geri Dönüştürülmüş Ürün Elde Edilebilir?

Geri dönüştürme işlemi, öncelikli olarak doğada kendiliğinden yok olması güç olan materyaller için gerçekleştirilir. Özellikle çöplerde biriken cam, plastik, kağıt, pil ve alüminyum atıklar başlıca geri dönüşüm malzemeleridir. Plastik geri dönüşüm ürünlerine farklı işlemler uygulanır ve sağlam bir materyal elde edilir. Bu madde farklı yöntemlerle işlenerek tekrar plastiğe veya yeni bir tekstil ürününe dönüştürülebilir.

 

Organik ve inorganik olanların yanı sıra beton, demir, ahşap, tekstil, metal ve solvent bazlı atıklar da geri dönüştürülebilir. Parçalama, öğütme ve eritme gibi birçok yöntem uygulanarak elde edilen bu ürünler hem atık üretimini hem de pek çok sektördeki maliyetleri azaltır. Örneğin dönüştürülmüş inşaat malzemelerinin arasında yer alan taşıyıcı elemanlar, binaların sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olması adına sıklıkla tercih edilir.

Neden Geri Dönüştürülmüş Ürün Kullanmalısınız?

Kaynakları giderek tükenen ve nefessiz kalan dünyamızı geç olmadan kurtarmanın en güzel yolu atık üretmemektir. Çünkü bu maddeler doğada kolay bir biçimde yok olmaz ve toprağı, havayı, suyu kirletir. Bunun sonucunda ise insanlar da dâhil olmak üzere tüm canlıların yaşamı tehlikeye girer.

 

Ancak geri dönüşüm, atık üretimini en aza indirebilecek yöntemlerin başında gelir. Bu yöntem kullanılarak üretilen ürünler, atık yığınlarının doğamıza verdiği zararları ortadan kaldırmanın en kolay yollarından bir tanesidir. Geri dönüştürülmüş olan ürünleri daha sık kullanarak hem çevreye verdiğimiz zararı azaltabiliriz hem de doğaya kendini yenilemesi için bir şans tanıyabiliriz.

Geri Dönüştürülmüş Ürün Kullanımını Nasıl Arttırabilirsiniz?

Geri dönüştürülmüş ürünler, doğaya yaralarını sarması için büyük bir fırsat verir. Bireysel ihtiyaçlarımızı karşılarken bile geri dönüştürülmüş ürünlere öncelik vermemiz önem arz eder. Özellikle geri dönüştürülmüş plastikten veya atık giysilerden üretilen tekstil ürünlerini tercih edebiliriz. Bunlar hem dayanıklı hem de doğa dostu seçeneklerdir. Tüm bunların yanı sıra her gün kişisel hijyenimizi sağlamak için kullandığımız havluların da bu şekilde üretilmiş olmasına özen gösterebiliriz.

Atık giysileri yeni ve daha dayanıklı ham maddelere dönüştüren Green Petition, birbirinden şık ve uzun ömürlü plaj havlusu çeşitleri üretir. Geri dönüşüm tekstil ürünleri, dayanıklı yapıları ve fonksiyonel özellikleri sayesinde kolay kullanım imkânı sağlarken atık üretiminin de önüne geçer. Mutfağınızda ise geri dönüştürülmüş cam bardaklara yer vermeniz mümkün. Hem sağlıklı hem de dayanıklı olan bu ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Geri Dönüştürülmüş Ürün Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Geri dönüştürülmüş ürün kullanımı, çevre kirliliğini azaltmanın yanı sıra maliyetleri ve harcamaları en aza indirir. Binlerce ham madde ve fazla miktarda boya kullanılarak imal edilen tekstil ürünleri, üreticinin büyük bir maliyet ile karşı karşıya kalmasına sebep olur. Geri dönüşüm, zaten var olan atık materyalleri yeni ürünlere dönüştürerek ek maliyetleri ortadan kaldırır.

Üstelik Green Petition markasının koleksiyonunda yer alan ürünlerin üretimi esnasında boya dahi kullanılmaz. Sadece var olan atık giysiler parçalanıp eritilerek yeni bir ham maddeye dönüştürülür. Ortaya çıkan yeni ürünün rengi ise geri dönüştürülmüş olan giysilerin hâlihazırda sahip olduğu renkten kaynaklanır. Bu sayede cildi ve solunum yollarını olumsuz etkileyebilecek herhangi bir kimyasal madde üretim aşamasında kullanılmaz. Bunun sonucunda ise ortaya sağlıklı, uzun ömürlü ve şık bir tekstil ürünü çıkar.

 

 

 

Bir önceki Antalya Hipodromu açıldı başlıklı yazımızda Antalya, Başkanı ve Koşu hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.