Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Sabiha Gökçen CEO’su Ersel Göral Neden Ayrıldı?

0

Birkaç gün önce İstanbul Sabiha Havalimanı işletmecisi ISG’nin CEO’su Ersel Göral’ın görevinden istifa ettiği öğrenilince kulislerde bu istifanın arkasında neler olduğu konuşuluyor. Bu ani istifa gelişmesine ilişkin Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan henüz bir açıklama yapılmadı.

Ersel Göral, 4 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa ettiği ve kararını yazdığı veda mektubunda ise şunları yazdı:

“ISG & SGC Ailesinin Kıymetli Fertleri, Çok Kıymetli Dostlarım,

Zaman çok hızlı akıp gidiyor. Sektöre ilk başladığımda 29 yıl öncesiydi ve genç bir üniversite öğrencisiydim. Okul ile işi beraber yürütmek o zamanlar bana çok zor gelse de aslında ne kadar da doğru bir karar aldığım’ şimdi şimdi daha iyi anlıyorum. Benden bir nasihat bekleyen, kariyer planlamaları için bir yol haritası çizmeye çalışan tüm gençlere artık hep aynı şeyi söylüyorum, iş hayatına erken atılmalarını.

Daha dün gibi hatırlıyorum aranıza geldiğini ilk günü, 5 Eylül 2017’yi. Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelip şirketimizde çalışmaya başlayalı 3,5 sene geçmiş. Geriye dönüp baktığımda bu kısa süreye ne de çok şey sığdırmışız. Başarılar, ödüller, birliktelikler, edinimler, kazanımlar, vb. Bunları çok kereler birlikte konuşup, değerlendirdik. Bazen sevindik, bazen hüzünlendik. Bazen umutlanıp, bazen de yorulduk. Ama hiç umutsuzluğa kapılmadık. Hep daha iyisini denedik, hep üstesinden gelmeye çalıştık. Aslında bu maceraların daha uzun yıllar devamı olabilirdi ama profesyonel yaşam bazen istemeden de olsa bizlere bir takım kararlar alıp uygulamayı şart koşuyor. Ben de şimdi tam bu aşamadayım.

Hepinizin bildiği gibi Yönetim Kurulumuz geçen sene ani bir kararla organizasyon yapımında bir değişikliğe gitti. Bana sorarsanız bu karar hem salgının tam ortasında alınmış olması nedeniyle çok zamansızdı, hem bir çok açıdan bizim yapımına elverişli değildi, hem de yakaladığımız başarı ivmesini yavaşlatacak bir unsurdu. Uygulama esnasında da bu uyumsuzluğun güne veya işimize olumsuz yansımasını defalarca kere şahit olduk, oluyoruz.

Bunları düzeltmek istediysem de yönetim bu karardan ödün vermek istemedi.

Bu karara elbette ki saygı duyuyorum. Ama öte yandan da mevcut görevimi ifa etme gayretimin bana ve şirketimize bu noktadan sonra bir katkı sağlamayacağı kanaatindeyim. Bu nedenle görevimi – üzülerek de olsa- bırakma kararı aldım. Sizlerin de bu kararımı destekleyeceğinizden ve bana bu süreçte hak vereceğinizden en küçük bir şüphem yok.

Değerli Arkadaşlarım,

Sayenizde bu 3,5 yıllık süreçte çok keyifli zaman geçirdim. 29 yıllık kariyerimin en keyifli anlarını burada sizlerle geçirdim desem inanın abartmış olmam. Birçok dost edindim. Çok şey bildiğim’ sanır., ne kadar da yanılmışım? Sizlerden birçok yeni şey öğrendim. Hep birlikte dünyanın bu en güzel şehrinin en güzel havalimanına sınıf atlattık. Sabiha Gökçen’in dünyada bilinirliğini ve saygınlığını kat kat artırdık. Daha çok şey yapabilirdik, ama hızla akıp giden zaman bana “sen dur, buraya kadar” dedi. Ama siz şunu lütfen unutmayın, bu havalimanı bu ülkeye ait bir değer ve gerçek sahibi de sizlersiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı sizinle beraber var olmaya ve gelişip büyümeye devam edecek.

Huzurlarınızdan saygıyla eğilerek ayrılıyorum ve arz-ı veda ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanıma fırsatım oldu. Eminim ki birçoğunuzla yollarımız önümüzdeki dönemlerde de kesişecek ve bu güzel dönemi tekrar yaşama, yaşatma şansı bulacağız.

Haklarınızı helal edin. Eğer benden yana hak varsa da hepinize sonuna kadar helal’ hoş olsun.

Sevgi ve muhabbetle kalın. HOŞÇAKALIN…”

Musa Alioğlu istifanın arkasından yazdı…

Havacılık dünyasında perde arkasında neler olduğu merak edilen istifa ile ilgili Gazeteci/yazar Musa Alioğlu YeniBirlik’teki köşesinde şunları yazdı:

Dört yıl önce CEO Gökhan Buğday ayrıldıktan sonra yeni CEO arayışına giren İSG üst yönetimi, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden 1998’de mezun olan ve Çelebi’de, Gözen’de ve TAV’da İstanbul Havalimanı Genel Müdür Yardımcılığı, Tiflis, Batum (Gürcistan), Ohrid (K. Makedonya), Endifa, Hammamet, Monastır (Tunus) ICF Antalya Havalimanı Genel Müdürlüğü ve sonra İGA- İstanbul Havalimanı’nda Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaparak işinde çok fazla deneyim kazanan Ersel Göral’ı transfer etti. Göral, 5 Eylül 2017 tarihinde göreve başladı.

Parlak bir ismi transfer eden Malaysia Airports Genel Müdürü Badlisham Ghazali o dönemde şunları söylüyordu: “Göral’ın Malaysia Airports ailesine katılmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Grubumuz için değerli bir şirket olmaya devam eden İSG, Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunmayı sürdürecek. Sayın Göral, dönüşüm yaratmaya ve İSG’yi bir sonraki büyüme aşaması için hazırlamaya yönelik gelecek planlarımıza liderlik edecek.”

Ersel Göral, hakkını yemeden belirtmek gerekir ki, Sabiha Gökçen’i belli bir yere getiren Gökhan Buğday’dan sonra İSG’yi daha da ileriye götürdü, yolcu sayısını ve haliyle gelirini de attırdı. Her şey çok iyi gidiyor, Sabiha Gökçen rakip meydanlar arasında adını iyice duyuruyordu.”

KOL KIRILIP YEN İÇİNDE Mİ KALDI?

Bu başarılı gidişat devam ederken istifa haberinin geldiğini belirten Alioğlu şu görüşlere yer verdi:

“İSG CEO’su Ersel Göral’in istifa ettiği haberi havacılık camiasında şaşkınlık yarattı. Başarı grafiği her gün yükselen ve Kovid-19’a rağmen en çok yolcu ağırlayan böylesi bir havalimanın üst yöneticisi neden istifa eder ki. Demek ki, bir şeyler vardı. Yani kol kırılıyordu, fakat yen içinde kalıyordu.

Havacılık sektöründe “dört büyükler” diye tabir edilen TAV, IC Fraport (Fraport TAV), İGA ve son olarak da İSG şirketlerinin hepsinde yöneticilik yapmış tek profesyonel olan Ersel Göral mesleğinin zirvesine doğru kararlılıkla yol alırken neden ayrıldı? Başarılı CEO neyi kabul etmeyerek işini bıraktı. Bir CEO kolay yetişmiyor. Hele havacılık sektöründe sayısı çok az olan böyle başarılı yöneticileri küstürmek veya önünü kesmek hem bu şirkete hem de ülkemize fayda değil zarar verir.”

Bir önceki yazımız olan İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar yeniden başlıyor başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.