Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Diyarbakır Profesyonel Turist Rehberleri Platformu Kuruldu

0

Diyarbakır profesyonel turist rehberleri, kenti tanıtmak için bir araya gelerek platform kurdu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bir araya gelerek Diyarbakır Turist Rehberleri Platformunu kuran profesyonel kokartlı rehberler, tarihi ve kültürel varlıkları, doğal güzellikleri ve gastronomisi ile ön planda olan kenti dünyaya tanıtmak için çalışacak.

Konuyla ilgili konuşan Turizm Şube Müdürü Abdullah Aydeniz: “Diyarbakır turizmine, tarihine ve kültürüne katkı sunmak isteyen herkesi bu platforma destek vermeye bekliyoruz”dedi.

Diyarbakırlı profesyonel turist rehberleri, Dicle Nehri’nin kıyısında bereketli topraklarıyla binlerce çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan ve zengin tarihi dokusuyla göz kamaştıran kadim kentin turizm potansiyelini artırmak amacıyla harekete geçti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Merkez Sur ilçesindeki Cemil Paşa Konağı Kent Müzesi’nde bir araya gelen 12 profesyonel kokartlı turist rehberi, Diyarbakır Turist Rehberleri Platformunu kurdu.

Platform ile kültür varlıkları, doğal güzellikleri ve gastronomisi ile turizmde parlayan kent olan Diyarbakır’ın hak ettiği turizm potansiyeline kavuşturması amaçlanıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürü Abdullah Aydeniz, Diyarbakır’ın turizm altyapısındaki eksikliğini tespit etmek için çalışma başlattıklarını belirterek, ilk aşamada  kentte turist rehberleri platformu kurulduğunu söyledi.

Kentin ciddi anlamda tanıtımının şimdiye kadar ihmal edildiğini belirten Aydeniz, “Diyarbakır, turizmin çeşitlendirilmesi açısından ciddi bir altyapıya sahip şehrimiz. İnanç, kültür, doğa gibi turizm türlerinde ciddi bir potansiyelimiz var. Bunu şehrin ileri gelenleriyle, paydaşlarıyla, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla bir kazanca, Diyarbakır için bir kalkınma hamlesine dönüştürmek istiyoruz. Diyarbakır turizmine, tarihine ve kültürüne katkı sunmak isteyen herkesi bu platforma destek vermeye bekliyoruz” dedi.

SALGINDAN SONRA TURİZM HAREKETLENECEK

Platform sözcülerinden Metin Özçelik, Covid 19 salgınının bitmesinin ardından dünya genelinde turizm hareketliliği olacağını öngördüğünü belirterek hem Türkiye hem de Diyarbakır’a çok fazla turistin geleceğini beklediklerini vurguladı.

Diyarbakır’daki turizm bileşenleri olarak böyle bir sürece hazırlık yaptıklarını ifade eden Özçelik, Bizler bu kentin profesyonel turist rehberleri olarak Diyarbakır’ın turizmine katkı sunmak, mesleki yeterliliğimizi uygulayabilmek açısından bir araya gelip platformu ilan ettik. Biz bu aşamadan sonra Diyarbakır’daki turizm destinasyonu çeşitliliğini arzuluyoruz. Diyarbakır kültür ve inanç turizminin en ideal noktalarından birisidir. Farklı destinasyonlar belirliyoruz. Bu destinasyonlardan bazıları Roma döneminin antik yürüyüş alanları ve bazı farklı turizm noktaları var. Diyarbakır’da pandemi sürecinden sonra da çok ciddi bir turizm hareketliliğinin olacağına inanıyoruz. Turist rehberleri olarak böyle bir sürecin içerisinde yer alıyoruz. Biz, kent dışından gelen yerli ve yabancı turistleri Diyarbakır’ımızda ağırlayarak Diyarbakır’ın sahip olduğu kültürel ve tarihi hikayeleri onlarla buluşturmak ve kenti tanıtmak istiyoruz” diye konuştu.

ŞAİR VE EDİPLER KENTİ DİYARBAKIR’I DAHA ÇOK  TANITMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK

Profesyonel turist rehberi Reşit Akgüneş ise Diyarbakır‘ın inanç ve kültür turizm açısından çok farklı bir öneme sahip olduğunu kaydederek şunları söyledi;

“Diyarbakır aynı zamanda bir şair ve edipler kentidir. Bu kent Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmet Arif, Faik Ali Ozansoy, Süleyman Nazif gibilerinin yetiştiği bir kenttir. Tüm bunlar Diyarbakır’ımızın kültürel ve tarihi değerleri ile edebi yönünü gösteren durumlardır. Pandemiden sonra turist akını bekliyoruz. Bu kapsamda bizim de farklı projelerimiz var. Karacadağ’da yayla turizmi, trekking dediğimiz doğa yürüyüşü, termal turizm konusunda Çermik ilçemiz ve Çüngüş, Eğil ile Dicle de dalış için önemli mekanlardır. Alternatif turizm açısından Diyarbakır farklı bir kenttir. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’in içinde olacağı gastronomi semineri düzenlemeyi planlıyoruz.”

Bir önceki yazımız olan Astrolog Şenay Devi’den Turizm Öngörüsü başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.