Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Aşı Gelişmeleri Turizm Sektörüne Umut Verdi…

0

Hem Türkiye hem de dünyada pek çok şirket tarafından geliştirilen aşılar,  Türkiye’deki turizm sektörünü motive etti.

Yerel turizm sektörü, 2019 sezonunu başarılı bir şekilde kapatarak 2020’ye yüksek beklentilerle girmişti ancak pandemi nedeniyle başlayan seyahat kısıtlamaları ve kilitleme uygulamaları ile durdu.

Ancak çok hızlı bir şekilde ilerleyen aşı çalışmaları çaresiz bekleyişte olan turizm sektörüne moral verdi. Sektörün 2021’den umutlu olduğunu belirten Türkiye Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, “Aşılar başta olmak üzere gelişmeler önümüzdeki sezon için umutlarımızı artırıyor. Aşılama ile ilgili her olumlu haber sektöre olumlu yansıyor. Aşının turizmi çok hızlı bir şekilde aşağıdan yukarı çekeceğine inanıyoruz” diyerek ülkeye gelen turist sayısından çok, kapılarını açık tutan otel sayısına daha çok önem verdiklerini söyledi.

“Böyle bir dönemde turizm yapabilmek büyük bir güç” diyen Atmaca, sektörün yeni koşullara kısa sürede adapte olmasının, yurt içi ve yurt dışında hızlı bir şekilde “güvenli-sağlıklı” imajının oluşmasının önemli olduğunu belirtti.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz da, aşı gelişmelerinin turizm sektörü tarafından yakından takip edildiğini ve aşının mevcudiyetinin sektöre moral verdiğini belirterek “Herkes belki kısa sürede aşı olamayacak ama tatile gidecek olanlar aşı yaptırmaya istekli olacak” diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Batı Antalya Bölge Başkanı Rıza Perçin de aşı çalışmalarının olumlu etkilerini görmeye başladıklarını söyledi: “Önümüzdeki sezon için rezervasyon yaptıran tatilciler aşı gelişmelerini de yakından takip ediyorlar. Aşının mevcudiyeti ve kullanımının artması, rezervasyonları olumlu etkileyecek. Aşı, sektörümüz için son derece önemli bir konu. İnsanlar uzun süredir tatile gidemedi ve seyahati özledi. Pandemi sona erdiğinde atmosferde değişiklik arayan pek çok kişi olacak ve seyahate açık olacaklar.”

Bir önceki yazımız olan Diyarbakır Profesyonel Turist Rehberleri Platformu Kuruldu başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.