Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Alan Kılavuzluğu Uygulaması Durduruldu

0

Sadece kurs alınarak Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’nda rehberlik hizmeti verilmesine olanak tanıyan Alan Kılavuzluğu’na ilişkin yürütmenin durdurulması kararı Danıştay tarafından onaylandı.

Sadece kurs alarak Tarihi Yarımada’da rehberlik hizmeti verebilmenin önünü açan “Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Alan Kılavuzluğu Hizmeti İle Alan Kılavuzlarına İlişkin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” yürütmesinin durdurulması kararını Danıştay onadı. Bu karar doğrultusunda, Tarihi Yarımada Gelibolu’da artık alan kılavuzları rehberlik hizmeti veremeyecek.

TUREB’den (Türkiye Turist Rehberleri Birliği) yapılan açıklamada şu noktalara dikkat çekildi: “Birlik Başkanımız Suat TURAL’ın Ankara Turist Rehberleri Odası Başkanı olduğu dönemde Gelibolu’daki Alan Kılavuzluğu’na karşı açılan dava lehimize sonuçlanmıştır. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Kılavuzluğu Hizmeti ile Alan Kılavuzlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 3. Maddesinin 1. fıkrasının (b) bendinde yer alan “…gerekli bilgilerin verilmesi..” ibaresi ile aynı Yönetmelik’in 6. maddesi ve 15. maddesinin 1. fıkrasının 1. cümlesinin iptaline yönelik istinaf başvurusunun reddine ilişkin dava Birliğimiz lehine sonuçlanmıştır. Mesleki açıdan son derece önemli olan emsal niteliğindeki bu kararın camiamıza hayırlı olmasını dileriz.”

Danıştay turist rehberleri lehine karar verdi

Tureb Başkanı Suat Tural da önceki kararın “hak gaspı” olduğunun altını çizerek “18 yaşını doldurmuş, en az lise mezunu, adli kaydı temiz, kamu görevlisi olmayan ve kurs alan herkesin rehberlik yapmasına olanak sağlayan yönetmelik turist rehberlerini üzmüştür. Bu yönetmelik  turist rehberliği mesleğine yapılan bir gasptır” dedi.

Çanakkale İdare Mahkemesi’ne açılan davanın Ocak 2019 tarihinde turist rehberlerinin lehine sonuçlandığını, ancak karara itiraz edilerek İzmir Bölge İdare Mahkemesi’nde temyize gidildiğini söyleyen TUREB başkanı Suat Tural, “İzmir Bölge İdare Mahkemesi de turist rehberlerinin lehine karar verdi. Yasalara göre, Bölge İdare Mahkemelerinin kararlarının 30 gün içinde uygulanması gerekmesine rağmen bu karar uygulanmadı ve Danıştay’ın kararı beklendi. Danıştay, kararı turist rehberleri lehine onadı” diye konuştu.

 

Bir önceki yazımız olan Diyarbakır Profesyonel Turist Rehberleri Platformu Kuruldu başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.