Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Şahin: Güneydoğu Anadolu bölgesi sezona hazır…

0

Şanlıurfa Rehberler Odası Üyesi Profesyonel Turist Rehberi İbrahim Şahin, Güneydoğu Anadolu bölgesi ile ilgili yaptığı değerIendirmede “Bölge 2022 sezonuna çok iyi hazırlanmış durumda” diyor…Şahin değerIendirmesinde şu görüşlere yer verdi:

2021 yılı sonbaharında  güneydoğu Anadolu bölgesi turizm anlamında çok yoğun bir sezon geçirdi. Temmuz ve Ağustos ayları dahil yoğun ilgi gören Güneydoğu Anadolu bölgesi 2022 sezonuna çok iyi hazırlanmış durumda.

Turizm İşletmecileri, Turizm Acentaları, Araç ulaşım tedarikçileri, Restoranlar,  aynı zamanda üç büyük bölge rehberler odası, Bölgeye gelecek misafirleri en mükemmel şekilde ağırlamanın gayret ve çabası içerisindeler, oteller ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler doğrultusunda 2022 şubat ayı itibari ile taleplerin yoğun olarak geldiği Mart ayının bölgede çok yoğun geçeceği şimdiden tahmin edilebilmektedir.

Şanlıurfa Rehber Odası Üyesi Rehber İbrahim Şahin

Nisan ayının Ramazan’a denk gelmesi turizm hareketliliğini azaltsa da bölge inanç turizmi kapsamında ülkemizin önde gelen değerlere sahip olması açısından, Nisan ayının da yoğun olarak geçeceği düşünülmektedir. Pandemi ile değişen ekonomik finansal problemler iç piyasanın hareketleneceğini göstermektedir. Dövizin yüksek olması nedeni ile yurtdışı turizm faaliyetlerinin  Yurt içine döneceği düşünülmektedir.  Ülkemizde kültür turlarında önemli yere sahip olan Güneydoğu Anadolu bölgesi bu nedenle de daha yoğun olacağı düşünülmektedir. Sadece yerli turistlerin ilgi odağı olmaktan çıkan bölge aynı zaman da yabancı turistlerinde ilgi alakasını çekmeye başarmıştır. Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Adıyaman Şırnak bölgelerinde önemli tarihi yapıların olması ve son dönem tarih ve arkeoloji açısından önemli kazıların yapılması ve bulunan kalıntıların dünya basına damgasını vurması bölgeye olan ilgi ve merakı arttırmıştır. 2019 yılı ‘’Göbeklitepe yılı’’  ilan edilmişti. 412 bin 378 kişi ziyaret ederek Altın çağını yaşamıştı.  2020 yılına bu sayının kırılması beklenirken, pandemi nedeni ile ziyarete kapatılması ziyaretçi sayısını düşürmüştü.

Haziran ayı itibariyle yeni normalleşme süreci ile kısa sürede yaklaşık 10 ay gibi bir dilimde toplam 460 bin ziyaretçi sayısına ulaşarak 2019′ daki ziyaretçi sayısının da üzerine çıkmıştır. 2022 yılında ise ziyaretçi sayısının 1,5 milyona ulaşabileceği konuşulmaktadır.

Göbeklitepe’nin yanı sıra Şanlıurfa merkeze 55 kilometre uzaklıkta bulunan ‘’Karahantepe’’ 1997 yılında keşfedilmişti. Kazıların devam etmesi sonucu Göbeklitepe ile yaşıt ve benzer özelliklere sahip olması bölgeye olan merakı ve heyecanı tamamen arttırmış durumdadır. Dünyanın farklı coğrafyalarından bölgeye görmek isteyen turistlerin akın akın geleceği umutla beklenmektedir. Güneydoğu Anadolu bölgesini ziyaret eden turistlerdeki heyecan ve mutluluk bölgeye ilgiliyi daha da arttıracağı kesindir. Elde ettiğimiz deneyimler gelen turistlerin hem tarih ve kültürel açıdan aşırı zengin bir coğrafya içerisinde geziyorken aynı zaman da zengin mutfağa sahip bölgedeki lezzetleri tatmaları turistlere ayrı bir deneyim katmaktadır. Her milletin damak tadına uygun ürünlerin var olması bölgenin zenginliğini bir kez daha göstermektedir. Bütün paydaşlar olarak 2022 ve 2023 Turizmine hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Misafirlerimizin daha güzel ve hızlı hizmet almaları için yoğun olarak çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan “Turizm Penceresinden Bolu” yayınlandı. başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.