Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

TÜROB mayıs ayı geleneksel öğle yemeğini gerçekleştirdi

0

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, ” İstanbul‘da, özellikle Orta Doğu’dan alınan turist talebinin artması ile otellerde ortalama geceleme seviyesi 2019’da tespit edilen 2,4 günden 2,7 gün seviyesine çıkmış olup yıl sonuna kadar 2,9 gün olması öngörülmektedir.” dedi.

TÜROB’un mayıs ayı geleneksel öğle yemeği Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Bu yılki turizm hareketliliğine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eresin, şunları kaydetti:

“Özellikle son dönemde, bazı kişi veya kurumlarca kamuoyunda otellerin doluluk oranları ile ilgili ortaya atılan, birçoğunun herhangi bir veriye dayandırılmadan yapıldığını müşahade ettiğimiz açıklamalar karşısında zorunlu bir değerlendirmede bulunmak isterim. Şöyle ki otellerin özellikle İstanbul’da, ayın bazı günlerinde yüzde 90 dolu olduğu varsayımından hareketle ocak-nisan döneminin tamamında aynı doluluk oranının sağlandığı yönündeki açıklamalar sektör gerçekleriyle bağdaşmamaktadır.

İstanbul’da, özellikle Orta Doğu’dan alınan turist talebinin artması ile otellerde ortalama geceleme seviyesi 2019’da tespit edilen 2,4 günden 2,7 gün seviyesine çıkmış olup yıl sonuna kadar 2,9 gün olması öngörülmektedir.”

Eresin, turizm sektöründe yılın ikinci yarısıyla birlikte talepte artış trendinin devam edeceği ve sektörde yukarı doğru gidecek grafiklerin oluşacağını beklediklerini söyledi.

Başkan Eresin konuşmasının sonunda sektörde çözüm bekleyen sorunlar ve takip ettikleri konulara ilişkin de bilgilendirme yaptı.

Kapasiteyi artıracak

Toplantıda havayolu taşımacılığının turizm ile doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, son iki ayda iki tane havalimanının hizmete açıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Önce Tokat Havalimanı, ardından da Rize – Artvin Havalimanı’nı Türkiye’ye ve dünyaya kazandırdık. Havayolu özellikle turizm sektörü açısından çok önemli. Şu anda Antalya Havalimanı’ndaki kapasite artışı projesine başlanıldı, hummalı bir çalışma var. 2025 yılına kadar bütün yatırımlar bitecek ve devam edecek. Aynı şekilde Çukurova Havalimanı da bölgesi için çok önemli. Buranın da son ihalesini yaparak önümüzdeki yıl içerisinde hizmete almış olacağız.”

Denizyolu çalışmalarından da bahseden Karaismailoğlu, “Yenikapı Kruvaziyer Limanı için önemli çalışmalarımız var. ÇED ve planlama süreçlerinde son aşamaya geldik. İnşallah Yenikapı Kruvaziyer Limanı’nı önümüzdeki aylarda hizmete alacağız. O da sektör açısından çok önemli bir ihtiyacı ve kapasiteyi artıran çok önemli bir liman olacak” dedi.

Havalimanı metrosu ağustosu bekliyor

İstanbul Havalimanı için metro bağlantı çalışmalarının sürdüğünü de belirten Bakan Karaismailoğlu, “Ağustos ayı itibarıyla Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattımız hizmet vermeye başlayacak. Şu anda bütün yapım çalışmaları tamamlandı. Test sürüşleri ve sertifikasyon süreçleri devam ediyor. Yine Sabiha Gökçen Havalimanı, mevcut Kadıköy-Kartal-Pendik hattının bağlantısı da tamamlanmış oldu. Orada da test ve sertifikasyon süreçlerimiz devam ediyor. Bunları da bağladığımızda özellikle havalimanları ile İstanbul’u merkezi yerleri ve turizm sektöründeki bağlantıları da tamamlamış oluyoruz” dedi.

Bir önceki Vardar: Otel dolulukları yüzde 40-50 seviyesinde başlıklı yazımızda Doluluk hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.