Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Türkiye Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile Ziyaretçilerine Güven Sağladı

0

Türkiye Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile Ziyaretçilerine Güven Sağladı! T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Türkiye’nin turizm değerlerini geliştirmek ve tanıtmak amacıyla kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), oldukça zorlu geçen 2020 senesinde pek çok önemli çalışmaya imza attı.

Türkiye Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile Ziyaretçilerine Güven Sağladı

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın sözcüsü Erkan Yağcı, “Geçtiğimiz yılın büyük bir bölümünü pandemi şartları içinde geçirmemize ve pek çok ülke ile sınırlarımızın uzun süre kapalı kalmasına rağmen TGA olarak çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürdük.

Dünyadaki ilkler arasına giren Güvenli Turizm Sertifikası uygulamamız, ülkemizi farklılaştıran yenilikçi ve etkili dijital kampanyalarımız ve son olarak, bizzat gerçekleştirdiğimiz ya da içinde yer aldığımız bazı çok özel küresel etkinlikler sayesinde bu zorlu yılı iyi sonuçlarla tamamladık. Pandemi koşullarına rağmen 2020 yılında yaklaşık 16 milyon ziyaretçi sayısına ulaştık. 2021 için de hazırız. Yeni nesil çalışmalarla ülkemizin turizm değerlerini milyarlara tanıtmaya devam edeceğiz” dedi.

Güvenli Turizm Sertifikası ile dünyaya örnek olduk

Erkan Yağcı, 2020 yılının Türk turizm sektörü için en büyük yeniliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde ve sektör temsilcilerinin de katkılarıyla hazırlanan Güvenli Turizm Sertifikası olduğunu belirtti. Yağcı, “Bakanlığımızın çok kısa bir sürede hazırladığı ve dünyadaki ilkler arasına da giren sertifika programı, turizm ekosistemini konaklama tesislerinden ulaştırma araçlarına, görevli personelden yeme-içme ve diğer ortak kullanım alanlarına uzanan geniş bir yelpazede pandemiyle mücadele şartlarına uygun hale getirdi. Ziyaretçilere sertifikalı tesislerde tatillerini güvenle geçirebilme imkânı tanıyan program, yine bakanlığımız öncülüğünde başlatılan bir dizi sigorta çözümüyle de desteklenerek, turistlerin tatillerinde Türkiye’yi tercih etmelerinin önünü açtı. Biz de TGA olarak öncelikle ülkemizde görevli yabancı misyon büyükelçilerimize Antalya da özel bir organizasyon ile programı anlatarak ve devamında her bir hedef pazarımızda o ülkenin dinamiklerine uygun özelleştirilmiş, yeni, farklı ve inovatif tanıtım çalışmaları gerçekleştirerek, 2020’de açık olan hava koridorları kapsamında mümkün olan en fazla sayıda turistin Türkiye’yi seçmelerini ve tatillerini güvenle geçirmelerini sağladık.” dedi.

Global etkinliklerle Türkiye’nin turizm marka algısını hep yukarıda tuttuk

Türkiye, 2020 yılında çok önemli bazı küresel etkinliklere de ev sahipliği yaptı. Yağcı, TGA olarak önce Eylül ayında dünyanın en önemli motor sporları etkinlikleri arasında yer alan Dünya Ralli Şampiyonası WRC’nin Marmaris bacağına sponsor olduklarını hatırlattı. Yağcı sözlerine, “Ancak geçtiğimiz yılın en büyük spor etkinliği, kuşkusuz 9 yıllık bir aradan sonra tekrar ev sahipliği yaptığımız Formula 1 İstanbul Grand Prix’iydi. TGA olarak yüzlerce ülkede milyarlarca spor severin canlı izlediği, dijital platformlarda da haftalarca konuşulması devam eden bu etkinlikte ülkemizi tanıttık. Yılın en heyecanlı yarışı olan İstanbul Grand Prix sayesinde ülkemizin turizm marka tanıtım platformu GoTurkiye.com’u Brezilya’dan Japonya’ya dünyanın tüm büyük pazarlarında görünür kıldık” şeklinde devam etti.

2020 içinde bazı çok önemli medya iş birliklerine de imza atan TGA, dünyaca ünlü elektronik müzik organizasyonu Cercle iş birliğiyle, Kapadokya’da ilk kez bir sıcak hava balonu üzerinde, uçuş sırasında performans gerçekleştirilmesini organize etti. Canlı yayınla tüm dünyaya yayımlanan bu konserde Kapadokya’nın büyülü coğrafyası, elektronik müzik tınılarıyla buluştu. Yıl içinde, pek çok global kanalda yer alacak yapımlara da ev sahipliği yapan TGA, yılın sonunda ise inşaatı Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde tamamlanan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası CSO’nun yeni binasının açılışı için de kapsamlı bir açılış programı gerçekleştirdi.

Pandemi sürecinde kültür-sanata yönelik desteklerini de durdurmayan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı; bu yıl 3.sü düzenlenen ve dünyanın en önemli fotoğrafçılarının katılım sağladığı 212 Photography Istanbul sergisine ve 1937 senesinden bu yana “Mevlânâ Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümünde Konya’da gerçekleştirilen Şeb-i Arus törenlerine de ev sahipliği yaptı.

2020 yılında iletişim kampanyalarına hız kesmeden devam ettik

Erkan Yağcı, “Kriz dönemleri iletişimde farklılaşarak ön plana çıkmada bir fırsat oluşturabilir. TGA olarak 2020’de tam da bunu deneyimledik. İletişim kampanyalarına hız kesmeden devam ettik, üstelik son derece yenilikçi çalışmalarla pek çok rakibimiz tarafından da örnek alındık.  Pandemi başında sosyal medyada devreye aldığımız “Turkish Therapy”, “Together Today”, “Colors Returkey” gibi kampanyalarımızla ciddi bir farklılaşma imkânı yakaladık.

2020 yılının Patara yılı ilan edilmesiyle; Patara için özel bir film, çok özel bir logo ve kurumsal kimlik çalışmasını da hayata geçirdik. Gerçekleştirdiğimiz 28 etkinlik kapsamında birçok ülkeden 300’den fazla sektör temsilcini, basın mensubunu ve Influencerı, Patara’da Güvenli Turizm programını da deneyimlemeleri amacıyla Türkiye’de ağırladık. Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımıyla gerçekleştirdiğimiz “Patara Yılı Konseri”nde de dünyaca ünlü yıldızları ağırladık ve etkinlikler sayesinde hem Patara’nın hem de Güvenli Turizm Sertifikasının dünya çapındaki bilinirliğini artırdık.

2021 yılına da ilk olarak Erken Rezervasyon ve Gastronomi tanıtım filmlerimizle hazırlandık

Yıl içinde 17 ülkede TV kampanyaları düzenledik. Ancak asıl büyümeyi dijitalde gerçekleştirdik; 82 ülkede 64 farklı kampanyaya imza attık ve 7,7 milyara yakın gösterim ile 1,5 milyar izlenme elde ettik. Sosyal medyada takipçi sayımızı 6,7 milyona çıkardık. Ülkemizin ana tanıtım platformu olan goturkey.com sayfamızı son derece yenilikçi bir mimariyle yenileyerek 81 il ve farklılaştırılmış ürün gruplarına yönelik tanıtımın yanı sıra, misafir datasını işleyebilecek ve özelleştirilmiş kampanyalar düzenlememize imkân verecek bir altyapıya kavuşmuş olduk” dedi.

İletişim faaliyetleri kapsamında 2020 içinde toplam 96 etkinlikte, 35 ülkeden, bini aşkın kanaat önderi ve basın mensubunu Türkiye’de ağırladıklarını belirten Yağcı, PR çalışmalarıyla Türkiye turizm tanıtımında toplam 1.800 yayında yer alarak yaklaşık 9 milyar erişim rakamına ulaştık.  Yağcı, geçtiğimiz yıl 8 ülkede 154’ü reklam, 123’ü advertorial olmak üzere toplam 277 dergi içeriği çalışmasıyla Türkiye’deki farklı turizm türlerini ve birbirinden güzel destinasyonları en iyi şekilde tanıtmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

TGA Hakkında:

Türkiye’nin iç ve dış turizm pazarında bir marka ve cazibe merkezi haline gelmesi, somut ve somut olmayan doğal, kültürel, biyolojik ve insan ürünü mirasların keşfedilmesi, geliştirilmesi ve tanıtılması, kısa, orta ve uzun vadeli iletişim/pazarlama çalışmalarıyla Türkiye turizm kapasitesi ve turizm yatırımlarının ülke ekonomisindeki payı ve hizmet kalitesinin arttırılması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenen turizm strateji ve politikaları doğrultusunda Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması, mevcut turizm olanaklarının dünya çapında tanıtılması ve pazarlanması, potansiyel turizm olanaklarının ise keşfedilerek geliştirilmesi ve kazandırılmasına ilişkin olarak tüm tanıtım/pazarlama/iletişim faaliyetlerini yürütmektedir.

Güvenli Turizm Sertifika Programı Hakkında:

Türkiye, 2020 turizm sezonu için “Güvenli Turizm Programı”nı devreye aldı. Program, yerli ve yabancı personel ve misafirlerin sağlığını ve refahını sağlamak için yiyecek ve içecek, ulaşım ve konaklama kuruluşları dahil olmak üzere çok çeşitli kurumlarda alınması gereken bir dizi önlemi tanımlamaktadır.

Detaylı bilgi için:

https://www.tga.gov.tr/turkiyenin-guvenli-turizm-programi-hakkinda/

Bir önceki yazımız olan Şaşırtıcı Turist İstatistiği... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.