Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Seyahate Çıkmayı Düşünenlere Birbirinden Değerli 10 Tavsiye

0

 

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz yurt dışı seyahatine sonunda çıkıyorsunuz. Uzun süreli bir seyahat planladınız ve zamanınızı da en verimli şekilde değerlendirmeyi istiyorsunuz. O halde doğru adrestesiniz! Çünkü sizler için birbirinden değerli tavsiyelerimiz olacak.

 

1.Seyahat Rotanızı Akışına Bırakmayın!

Hangi ülkede/şehirde ne kadar kalacağınızı ve rotanızı iyi şekilde planladığınız takdirde, zamanınızı verimli kullanmanız mümkün olacaktır. Seyahat rotasını akışına bırakmak iyi bir fikir gibi gelebilir; ancak yola çıktığınızda bu fikrin gereksiz zaman kayıplarına yol açabileceğini fark etmeniz uzun sürmez. Bu nedenle planlı hareket etmek her zaman daha iyidir.

2. Geride Kalan Hayatınızı Düşünmeyecek Şekilde Planlama Yapın!

Yapacağınız en büyük hata, seyahatiniz boyunca geride kalan hayatınızı düşünmek olacaktır. İş, evcil dostlarınız, aileniz ile iletişim gibi sizin için önemli olan tüm detayları düşünün ve aklınız evde kalmayacak şekilde bir planlama yapın. Böylece yeni yerler görmenin, yeni kültürler ile tanışmanın keyfini daha iyi yaşayabilir, seyahatinize daha iyi odaklanabilirsiniz.

3. Yola Hafif Çıkın!

Seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm eşyaları yanınıza almak istemeniz son derece normal. Ancak birden fazla yeri gezmeyi düşünüyorsanız yanınıza aldığınız bavullar, eşyalar bir süre sonra size sıkıntı vermeye başlayacaktır. Bunu önlemenin yolu ise minimum eşya ile yola koyulmaktır. Yol boyunca en büyük düşmanınızın çok sayıda ağır çanta olacağı tüyosunu şimdiden vermiş olalım!

4. Bütçenizi Belirleyin!

Yurt dışına uzun süreli seyahat etmek için mutlaka yüksek meblağlardan oluşan bir bütçe ayırmak gerekmez. Daha düşük bir bütçe ile de gezi yapabilirsiniz. Eğer bütçeniz düşükse popüler turistik yerler yerine daha az bilinen egzotik yerlere gidebilirsiniz. Böylelikle daha az para harcama şansını da yakalamış olursunuz. Yola çıkmadan uygun bir bütçe belirlemenizde fayda var.

5. Yerel Kültürden Uzak Kalmayın!

Gittiğiniz yerlerin kültürü ile tanışmanın kolay yollarını da aktaralım. Öncelikle hemen her ülkede olan hamburger, makarna gibi yiyecekler yerine bölgenin yöresel yemeklerini tercih edin. Farklı kültürleri deneyimlemenin kolay yollarından biri de evlerdir. Satışa sunulan bir evi gezebilir ve böylece ev yaşamlarına dair farklı bilgiler edinebilirsiniz.

Her zaman taksi ya da kiralık araç kullanmayın. Gittiğiniz yerlerde zaman zaman toplu ulaşımı da tercih edin. Bu sayede insanların yaşantılarına dair daha fazla izlenim edineceğinizden emin olabilirsiniz. Otel zincirlerinde konaklamak yerine aileler tarafından işletilen butik otellerde ya da pansiyonlarda konaklamak da bu kolay yollardan biridir.

6. Zamanınızı Trafiğe Kaptırmayın!

Trafiğin yoğun olduğu bir bölgeyi gezmek istediğinizde bisiklet kiralayın. Böylece trafikte uzun süre zaman kaybetmeyecek ve aynı zamanda çok daha keyifli bir ulaşım sağlamış olacaksınız. Pek çok ülkede özellikle turistlere motosiklet ve bisiklet kiralama imkanı tanınıyor.

7. Güne Sadece Tek Bir Aktivite Sığdırmayın!

Bir müzeyi gezmek ya da turistik bir bölgede zaman geçirmek için tüm günü ayırmak zorunda değilsiniz. Güne birden fazla aktivite sığdırmaya çalışın. Böylece zamanınızı dolu dolu geçirme şansını da yakalayacaksınız. Aktiviteden kastımız sadece tarihi, turistik yerleri gezmek değil. Bir parkta oturarak kentin havasını, enerjisini hissetmeye çalışmak da bir aktivitedir. Yerel bir kurslara katılmak ve bölgenin yerel aktivitelerine dahil olmak gibi seçeneklerinizin de olduğunu unutmayın.

8. Geniş Bir Perspektife Sahip Olun, Ufkunuzu Genişletin!

Seyahat etmek sadece gezmek değildir ve gezginler de bunu çok iyi bilir. Gittiğiniz yerlerde apartmanların isimlerine, insanların vücut dillerine, birbirleriyle olan iletişimlerine yani kısacası küçük detaylara da dikkat edin. Çok daha derin gözlemler yapmanın yolu detaylarda gizlidir. Geniş bir perspektifle gözlem yapmanız durumunda ufkunuzun ne kadar genişlediğini de fark edeceksiniz.

9. Aksaklıklar Karşısında Hemen Paniğe ve Strese Kapılmayın!

Hiçbir aksaklık, sorun ile karşılaşmadan seyahatini tamamlayan kişi sayısı sizce kaçtır? Her seyahatte kimi zaman aksaklıklar olabilir ya da küçük pürüzler çıkabilir. Hemen paniğe kapılmayın, modunuzu düşürmeyin. Çözüm odaklı düşünün.

10. Güvenli ve Uygun Fiyatlı Uçuşu Seçin!

Siz de konforlu bir seyahat için güvenli seyahate önem veren bir uçuşu seçmelisiniz. Bu noktada bizim size önerimiz Pegasus olacak. Yurt içi ve yurt dışına gayet uygun fiyatlarla uçmanızı sağlayan Pegasus, aynı zamanda yolculuğu da keyifli kılmayı başarıyor. Yol boyunca dizi, film izleyebiliyor, ücretsiz koltuk seçimi gibi ayrıcalıklardan faydalanabiliyor, ihtiyaçlarınıza ya da uçuş alışkanlıklarınıza uygun paketleri seçebiliyorsunuz.

Kısacası, eğer gerçekten uygun fiyatlarla güvenli ve konforlu bir uçuş arıyorsan, uçak biletin Pegasus’ta seni bekliyor. Son olarak altın değerinde tavsiyelerle dolu bu yazımızı bitirirken, Goethe’nin bir sözünden alıntı yapmak istiyoruz:

‘‘Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder.’’

İyi keşifler…

Bir önceki yazımız olan Marmaris’te Huzurlu Bir Tatil başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.