Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Rusya’dan Antalya’ya uçuşlar yeniden başlıyor: Turizmciler sevinçli…

0

İnturist’in basın servisinden yapılan açıklamada, Kazan’dan Antalya’ya uçuşların 22 Haziran’da, Moskova, Yekaterinburg, Ufa, Nijniy Novgorod ve Mineralnıye Vodi’den olan uçuşların da 23 Haziran’dan itibaren başlayacağı belirtildi.

Açıklamada, “22 Haziran’da uçması gereken turistlere, hiç bir ek ücret ödemeden 23 Haziran’da başlayan uçuşlarla uçmaları önerilecek” denildi.

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Başkanı Andrey İgnatyev ise, salgınla ilgili durumun el vermesi durumunda bu yıl yaklaşık 7 milyon Rus turistin Türkiye’de tatil yapabileceklerini belirtti.

İgnatyev, “Nisan-Haziran döneminde tatillerini Türkiye’de geçirmeyi planlayan Rus turistlerin sayısı yaklaşık 1.5 milyon. Salgınla ilgili durum el verirse, tatillerini Türkiye’de geçirecek Rus turist sayısı 7 milyonu geçebilir” dedi.

Rusya, Kovid-19 pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamında nisan ayı ortalarından itibaren Türkiye’ye olan uçuşları durdurmuştu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova önceki gün yaptığı açıklamada, Türkiye’yi ziyaret eden Rus uzman heyetinin hazırladığı rapor temelinde, Türkiye’ye tüm uçuşların 22 Haziran itibarıyla tekrar başlatılması kararı alındığını belirtmiş, Türkiye’de hizmet sektöründeki tüm çalışanlara yönelik aşılama kampanyasının organize edildiğini ve otel çalışanlarında aşılananların oranının yüzde 60 ila 90’a vardığını ifade etmişti.

Rusya’nın 22 Haziran’dan itibaren Türkiye’ye tüm uçuşlarını başlatma kararı, hareketli günlere hazırlanan turizm sektöründe sevinçle
karşılandı.

‘MUTLULUKLA KARŞILIYORUZ’

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Rusya’nın kararının, hem ülkeye

gelecek Rus turistler hem de turizmciler açısından sevindirici olduğunu söyledi. Çorabatır, “Bu kararı mutlulukla karşılıyoruz. Çünkü Rusya bizim için çok önemli bir pazar, Ruslar için de Türkiye vazgeçemedikleri, tercih ettikleri bir destinasyon. Aylardır heyecanla bu kararı bekliyorduk” dedi. Rus heyetin Türkiye’ye gelerek uygulamaları yerinde gördüğünü anımsatan Çorabatır, tedbirlerin,  hizmetin Rus heyet tarafından da olumlu karşılandığını kaydetti.

 

‘HAREKETLİLİK BEKLİYORUZ’

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da Antalya’nın salgın sürecinde güvenli turizme öncülük eden şehirlerden biri olduğuna dikkat çekti. Yağcı, “Aldığımız önlemlerle ne kadar güvenli, önemli ve iddialı turizm destinasyonu olduğumuzu gösterdik. Rusya’nın da tüm uçuşlarını açma kararı Antalya’ya ve Türkiye’ye duyulan bir güvenin göstergesi. Güvenli hizmet sunmaya devam edeceğiz. Özellikle Antalya’ya yönelik de talebin yüksek olduğunu görmekteyiz. Rus turistlerin Türkiye’ye gelmesiyle turizm daha da hareketlenecek” diye konuştu.

‘BÜYÜK FAYDASI OLACAK’

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ise Rusya’nın kararı konusunda şunları söyledi “Beklediğimiz bir karardı. Rusya pazarı bizim için en önemli pazardır. 21’inden itibaren artık açılması, normalleşmesi turizm ve bütün işletmeler için şu anda büyük faydası olacak. Buna bağlı olarak ayın 21’inden itibaren kısıtlamaların bizde de kaldırılması gerekiyor. Çünkü oteldeki müşteriler ancak 20.30- 21.00 gibi, yemekten sonra otelden çıkıyor. Onun için akşamları sokağa çıkma kısıtlaması ve iş yerlerinin açık olmasıyla ilgili kısıtlamaların kaldırılması gerekiyor. Bu Antalya açısından çok iyi bir haber, en azından haziranı kaybettik ama temmuzu kaybetmeyeceğiz.”

Bir önceki Almanya da kapıları şartlı açtı: Çin aşısı olana yok başlıklı yazımızda Aşı, İçi̇n ve Onay hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.