Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Vize Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gereken 3 Nokta

0

Yükselen döviz kuru, vize başvurusu yaparken ekstra dikkatli olmamızı gerektiriyor. Çünkü bildiğiniz gibi reddedilmeniz halinde ödediğiniz parayı geri alma şansınız bulunmuyor. Bu yüzden belirli noktalara özen göstererek vize çıkma ihtimalini arttırabilirsiniz. Biz de işinizi kolaylaştırmak adına bu yazıda başvuru yaparken elinizi güçlendirecek 3 ipucu paylaşacağız.

 

Son iki yıldır dünyayı etkisi altına alan salgın sebebiyle seyahat planlarımız altüst oldu. Getirilen kısıtlamalar, son anda hastalığa yakalanmak ya da kişisel hassasiyetler gibi durumlar gezi hayallerimizi suya düşürdü. Şimdilerde ise salgının etkisi azalıyor ve yavaş yavaş evlerimizden çıkıp dış dünyaya açılmaya başlıyoruz.

 

Pandeminin etkileri hafiflerken ülkemizdeki ekonomik durum aynı şekilde iyiye gitmediği için maalesef yurt dışı planları yapmak eskisi kadar kolay değil. Fakat yine de gözünüzü karartıp uzun zamandır hayalini kurduğunuz o geziye çıkmak istiyorsanız yazımızda paylaştığımız noktalara dikkat ederek vizenizi alma ihtimalini arttırabilirsiniz. Bütçe konusunda yeterince rahat olmayanlar veya bu süreçlerle ilgilenecek zaman bulamayanlar için de alternatif yurt dışı gezisi fikirleri paylaştık.

Başvuru Ücretini Yatırın

Vize süreci ülkelerin emek ve zaman harcadığı bir süreç. Bu yüzden de aldığınız hizmetin belirli bir bedeli var. Başvuruda bulunurken belirtilen ücreti eksiksiz bir şekilde ödemelisiniz. 2022 güncel vize fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz Yurtdışındayız internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Ülke seçimi yaparken oradaki günlük masraflarınızı ve vize ücretlerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Yapacağınız geziden beklentinize göre en uygun fiyatlı ülkeyi tercih edebilirsiniz.

 

Ücretini ödeyip belgelerinizi eksiksiz teslim etseniz bile vizenizin reddedilme ihtimali olduğunu daima aklınızda bulundurun. Bu durumda ücret iadesi de yapılmayacaktır çünkü aslında ödemeyi vizenin kendisine değil, bu hizmete ödüyorsunuz.

Gerekli Tüm Belgeleri Eksiksiz Hazırlayın

 

Başvurulardaki en büyük hatalardan biri eksik belge götürmek. Yabancı bir ülkeye girmek için kendinizi iyi ifade edebilmeniz gerekiyor. Bunu en iyi sağlayan şey ise elinizdeki belgeler. Her ülkenin farklı istekleri olabilir, bu yüzden mutlaka güncel ve sizinle alakalı olan kısmı konsoloslukların internet sitesinden öğrenmelisiniz.

 

Genel olarak başvuru yaparken; pasaport, uygun boyutta biyometrik fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 6 aylık banka hesap dökümü, mesleki durum belgesi, evliyseniz evlilik cüzdanı ve ikametgah gibi belgeleri mutlaka hazırlamalısınız. Bu belgelerin hepsinin size ait olduğundan ve doğruluklarından emin olmasınız. Yazısı okunmayan, yıpranmış ya da yırtılmış belgeler şansınızı azaltacaktır.

 

Elinizi güçlendirmek için otel rezervasyonu, dönüş bileti gibi dokümanları da mutlaka başvurunuza ekleyin. Çünkü ülkelerin en çok dikkat ettiği şeylerden biri gelen kişinin sorunsuz şekilde konaklaması ve zamanında ülkesine geri dönmesi.

Seyahat Amacınıza Uygun Vize Tipini Belirleyin

 

Başvuruda bulunmadan önce yapmanız gereken şeylerden biri de vize tipini belirlemek. Seyahat amacınıza göre uygun vizeye başvurmalısınız. Aksi takdirde reddedilme şansınız oldukça yüksek. Başvuru yaparken turistik, öğrenci, çalışma, Schengen, transit gibi vize türlerinden size uygun olanını seçmeniz gerekiyor. Aynı zamanda ülkelerin belirlediği seyahat kısıtlamalarına da mutlaka göz atmalısınız.

 

Eğer çalışmıyorsanız ve öğrenci de değilseniz vizenizin reddedilme ihtimali daha yüksek. Çünkü sizi bulunduğunuz ülkeye bağlı tutan bir etmen yok. Bu durumda kendi masraflarınızı karşılayabildiğinizi ya da sponsorunuz olduğunu göstermeniz ve mülakatta kendinizi iyi ifade etmeniz gerekiyor.

 

Vizesiz Yurt Dışı Gezisi Alternatifleri

 

Pasaport almadan da yurt dışına çıkabileceğinizi biliyor muydunuz? Yalnızca kimlik belgenizi kullanarak farklı yerleri keşfetmek için pasaportsuz gidilen ülkeler listesine göz atabilirsiniz. Bu ülkeler bize yakın olduğu için yol masrafınız da diğer alternatiflere göre daha düşük olacaktır.

 

Pasaportunuz var ama vize almakla ilgili süreçler yorucu ve masraflı geliyor olabilir. Özellikle de tatil amaçlı yurt dışına çıkacaksanız öncesinde harcadığınız para ve uğraş gözünüzü korkutabilir. Çünkü zaten gittiğiniz yerde de konaklama, yeme-içme, ulaşım gibi masraflarınız olacak.

 

Bütçeniz kısıtlıysa, belgelerle ve mülakatlarla zaman kaybetmek, vize başvurusuyla ve masraflarıyla uğraşmak istemiyorsanız vizesiz gidilen ülkeleri araştırabilirsiniz. Böylelikle minimum çabayla ufkunuzu genişletecek bir deneyime adım atabilirsiniz. Üstelik pasaportunuz varsa gezebileceğiniz ülke sayısı da kimlikle gidilen ülkelere göre daha fazla.

 

Yurt dışına çıkmak hatta belki yurt dışında yaşamak, farklı kültürleri tanımak, diğer ülkelerden şirketlerle iş birlikleri yapmak istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere Yurtdışındayız internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu sayede kendinizi yeni maceralara hazırlayabilir, deneyiminizi en iyi şekilde yaşayabilirsiniz.

Bir önceki "Beyazıt İETT Troleybüs Kuvvet Merkezi"ni, 20 bin kitaplık "Kütüphane Troleybüs"e dönüştürdü başlıklı yazımızda Alan, İmamoğlu ve İstanbul hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.