Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Michelin Rehberine Giren Restoranlar, Plaketlerini Aldı

0

Bu yıl ilk kez Michelin Rehberi’ne dahil olan İzmir ve Bodrum seçkisinde yer alan restoranlar 23 Kasım’da Metro Türkiye’nin İzmir Gaziemir mağazasında plaketlerine kavuştu.

 Türk mutfağının gelişimi ve Türk şeflerinin dünyada hak ettiği değeri görmesi için 33 yılı aşkın zamandır çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye, dünyanın en itibarlı restoran derecelendirme sistemi olarak kabul edilen Michelin Rehberi’nin bu yıl da ana partneri olmaya devam ediyor. Michelin Rehberi’ne bu yıl ilk kez eklenen İzmir ve Bodrum seçkisinde yer alan restoranlara restoranlarının girişinde gururla sergileyecekleri plaketleri 23 Kasım’da Metro Türkiye’nin İzmir Gaziemir mağazasında düzenlenen özel bir törenle takdim edildi.

 

‘Türk Mutfağı kültürel bir miras’

Michelin Rehberi’nin İzmir ve Bodrum seçkisinde yer alan restoranların şefleri ve yeme içme sektörünün temsilcilerinin katıldığı plaket töreninde konuşma yapan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, bu işbirliğinin, Türkiye’de gastronomi turizminin gelişmesi adına oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Metro Türkiye olarak, dünyanın en iyi ve köklü mutfaklarından biri olan Türk mutfağının hak ettiği yere gelmesini sağlamak için yerel değerleri evrensel bir bakış açısıyla ele almanın önemine dikkat çeken Türüng, şöyle konuştu:

“Michelin Rehberi, restoranların ve şeflerin kariyerinde önemli bir yere sahip. Michelin Rehberi’nin, Türkiye’deki destinasyonlarını genişletmesiyle birlikte, Türk mutfağının ve şeflerinin uluslararası platformlarda da bilinirliğinin daha da artacağına inanıyoruz. Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından olan İzmir ve Bodrum’un seçkiye eklenmesi ile geçmişi 8.500 yıl öncesine dayanan Ege mutfağının hem ürünleriyle hem yerel lezzetleriyle daha da fazla keşfedileceğine inanıyorum. Hatta, doğru tanıtıldığı ve zenginliği daha da keşfedildiği takdirde, uluslararası bir gastronomi rotası olacak niteliğe sahip. İzmir’de 15 ve Bodrum’da da 19 restoranımız Michelin Rehberi 2024 seçkisine dahil oldu. Özellikle sürdürülebilirliği işinin merkezine alan bir şirket olarak yeşil yıldız alan restoranlarımızın varlığı da bizi ayrıca gururlandırdı. Tıpkı İstanbul ve Ege mutfağında olduğu gibi elbette mutfak kültürümüzü yaşatan daha birçok gastronomi destinasyonumuz ve restoranımız var. Onların da dahil olmasını bizler de sabırsızla bekliyoruz.”

‘Türk mutfağının tanıtımına katkı’

Michelin Rehberi gibi uluslararası öneme sahip bir restoran derecelendirme sistemine partner oldukları için oldukça memnun olduklarını dile getiren Türüng, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki tüm turistik bölgelerin, gastroşehirler haline geleceğinden hiç şüphem yok. Bununla birlikte elbette rehberde yer almak, yıldız kazanabilmek ya da kazanılanı koruyabilmek için de heyecanlı bir rekabete tanıklık edeceğiz. Bu gastronomi yolculuğunun bir yol arkadaşı olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.’’

Gastronomi alanında köprü vazifesi

Metro Türkiye bugüne kadar, Türk gastronomisine katkı sağlamak amacıyla, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro’da pek çok Michelin Yıldızlı şefi, Türk şeflerle buluşturarak köprü vazifesi gördü. Gerçekleştirdiği etkinliklerde aşçılık okulu öğrencilerini yıldızlı şefleri bir araya getiren Metro Türkiye, bu sayede öğrencilerin başarılı şeflerden farklı teknikleri ve aynı malzemelerle farklı yemek yorumlarını öğrenmelerine de katkı sağlamış oldu.

 

Metro Türkiye Hakkında

1964 yılında Almanya’da kurulan ve bugün 30’dan fazla ülkede hizmet veren uluslararası perakende şirketi Metro, 1990 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Türk mutfak kültürünü ve değerlerini korumak, gelecek nesillere aktarmak ve Türk mutfağının şefleriyle birlikte dünyada hak ettiği yere gelmesi amacıyla çalışan Metro Türkiye, bugün Türkiye’nin 21 şehrinde 37 mağazasıyla 4.000’e yakın çalışana istihdam sağlamaktadır. Mağaza operasyonlarının yanı sıra Gıda Sevkiyat Operasyonu (FSD) ile 70’e yakın şehirde profesyonel müşterilerine gıda sevkiyat hizmeti gerçekleştirmekte; son tüketicilere ve HORECA (otel, restoran, kafe) işletmelerine 30 bine varan çeşitte gıda ve gıda dışı ürünü, fiyat-kalite-performans ilişkisini gözeterek sunmaktadır. Sürdürülebilir İş Ödülleri’nin de sahibi olan Metro Türkiye, et, balık, bal ve meyve sebze izlenebilirliğinden sürdürülebilir hayvancılık, balıkçılık ve kafessiz tavuk yumurtasına, gıda atığı projelerinden Coğrafi İşaretli Ürünler projesine kadar tüm çalışmalarıyla yerel değerlerin kayıt altına alınıp gelecek nesillere miras bırakılmasına katkı sunmayı hedeflemektedir. Metro Chef, Metro Professional, Metro Premium, Aro, Rioba ve Sigma isimli kendi markalarını bünyesinde bulunduran Metro Türkiye, Türkiye’de “Tarladan Sofraya” gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulmasını esas alan uluslararası geçerlilikteki IFS Cash & Carry / Wholesale + IFS Lojistik kombine sertifikasına sahip ilk ve tek şirkettir. Sürdürülebilir balıkçılık standardı olan ASC-MSC CoC Grup sertifikasyonuna sahip Türkiye’deki ilk ve tek perakendeci olan Metro Türkiye, ürünün hammaddeden başlayarak müşteriye sunulmasına kadar olan süreçte çevresel faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin gerekli önlemler ile kontrol altına alınarak çevreye verilen zararın en aza indirilmesi için kılavuzluk yapan ISO 14001 belgesine de sahiptir.

Bir önceki Ebru Baybara Demir, gastronominin Nobel ödülüne layık görüldü başlıklı yazımızda Bir, İn ve Ödül hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.