Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

İstanbul’a Michelin yıldızı geliyor

0

Mart ayında ve Nisan başında açıklanan Dubai ve Estonya’dan sonra MICHELIN Rehberi’nin mercek altına aldığı 38. destinasyon İstanbul oldu.

MICHELIN Rehberleri Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, konuyla ilgili olarak, “İstanbul, tarihi, kültürü ve kültürler arası karakteriyle yüzyıllardır dünyanın gözlerini kamaştırıyor. Haliç’ten Boğaz’ın iki yakasına uzanan bu medeniyet köprüsü, kıtalar arası diyaloğu kolaylaştırırken insanların yeni ve eski bilgi birikimlerini gelenek ve tariflerle buluşturuyor. Birinci sınıf gastronomik destinasyon niteliğindeki İstanbul, MICHELIN Rehberi’nin bu adımıyla dünyanın her yerindeki gurmelerle buluşacak. Benzersiz bir yemek karakterini şekillendiren kadim gelenekler ile genç, açık fikirli ve yaratıcı yeteneklerden beslenen İstanbul mutfağı, ekibimizi hayranlık içinde bıraktı” dedi.

Konuşa ilişkin yapılan toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy dünya metropolü olan İstanbul’un yalnız Türk değil, dünya mutfaklarının en seçkin lezzetlerini sunduğunu dile getirdi.

İstanbul’un tüm lezzet arayışlarına yanıt verecek bir potansiyele sahip olduğunu belirten Ersoy, bu anlamda İstanbul’un bir gastronomi başkenti olduğunu söyledi.

İstanbul’daki restoranların seçimi, profesyonel müfettişleri tarafından neredeyse yüz yıldır uygulanan köklü ve evrensel Micelin Rehberi yöntemine göre yapılacağını belirtildi.

Toplantıda verilen bilgiye göre, İstanbul’daki restoranların seçimi, profesyonel müfettişleri tarafından neredeyse yüz yıldır uygulanan köklü ve evrensel Michelin Rehberi yöntemine göre yapılacak. Müfettiş ekipleri tamamen bağımsız olarak çalışacak ve gizliliklerini koruyarak şehrin en iyi restoranlarının belirleyip önermek için restoranların sunduğu yemeklerin kalitesini 5 kritere göre değerlendirecek. Bu kriterler, ürünlerin kalitesi, pişirme tekniklerine hakimiyet, lezzetlerin uyumu, şefin mutfağındaki karakter ile menüdeki ve müfettişlerin ziyaretleri arasındaki tutarlılık olarak sıralanıyor.

Michelin Rehberi İstanbul’un ilk restoran seçimi, 11 Ekim 2022’den itibaren MICHELIN Rehberi web sitesinde (guide.michelin.com), iOS ve Android sürümlü cihazlara ücretsiz olarak indirilebilen ve kullanıcıların aramalarını, konuma, mutfak türüne ve sunulan özel hizmetlere göre filtreleyebilecekleri uygulamada online olarak sunulacak.

Michelin Rehberi şimdi 38 destinasyonu kapsıyor. Michelin Rehberi’nde ye alan bir destinasyon, müfettişlerin yıllık seçimlerini yapmadan önce yere restoranları değerlendirmek için düzenli olarak ziyaret ettiği bir şehir, bölge veya ülke olabilir.

İstanbul’da seçilen ilk Michelin restoranlar 11 Ekim’de açıklanacak. İstanbul , Mart ve Nisan başında açıklanan Dubai ve Estonya’dan sonra Michelin Rehberinin mercek altına aldığı 38. destinasyon oluyor.

Bir önceki TÜRSAB üyeleri Kastamonu mutfağına tam not verdi başlıklı yazımızda gastronomi, Kastamonu ve Pastırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.