Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

İstanbul Turizm Derneği’nin yeni başkanı Murtaza Kalender oldu

0

İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) 4. Olağanüstü Genel Kurulu büyük bir katılım ile Grand Cevahir Hotel’de gerçekleştirildi.

ISTTA Başkanı Yalçın Aydın yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgi verdi. Aydın, yeni Başkan Murtaza Kalender’e ve yeni yönetime teşekkür ederek gelecekteki faaliyetleri için başarılar diledi.

ISTTA’nın yeni Başkanı Murtaza Kalender ise konuşmasında ISTTA kurucu Başkanı Saruhan Saraylı’ya, ISTTA’da başkanlık yapan Halil Korkmaz’a, Yalçın Aydın’a, tüm kurucu üyelere ve ISTTA’da emeği geçen herkese teşekkür etti.

Murtaza Kalender Konuşmasına şöyle devam etti; “Dünyanın en güzel şehirlerinden olup 3 ayrı imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul’da, İstanbul Turizm Derneği Başkanı olarak beni aday gösterip destek olduğunuz için hepinize içten teşekkürlerimi iletmek isterim. İstanbul Turizm Derneği olarak sorumluklarımızın farkındayız ve sizler ile birlikte İstanbul’da turizmin gelişmesi için ve yeni projelerimiz ile şehrimiz turizminin dünyada hak ettiği yere gelmesi için tüm gayretimiz ile çalışacağız.

İstanbul kongrelerde Avrupa’da 16’ncı, dünyada 21’inci sırada. Uluslararası Kongre ve Toplantılar Birliği’nin (ICCA) verilerine göre İstanbul 31’inci sırada. En cazip seyahat şehirlerinde ise Avrupa’da İstanbul 23’üncü sırada yer almaktadır. Biz dernek olarak 2 yıl içerisinde İstanbul’un ilk 10’da yer alması için gayret edeceğiz.

Destinasyon düğünleri pazarının küresel ölçekte yaklaşık 300 milyar dolar hacmi olduğunu biliyoruz ama biz ülke olarak sadece 25 Hint düğünü yapıyoruz.
Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un belirmiş olduğu gibi bir düğün organizasyonunun kişi başı günlük en az 500-600 dolar harcama hacmine sahip olduğunu ve tüm dünyada en özellikli ve alım gücü yüksek turizm alanı olarak kabul edildiğini biliyoruz. İstanbul’u düğün turizminin merkezi halinde getirmek için çalışacağız.

Türkiye an itibarı ile dünyada en pahalı vizeyi veren ülkeler arasında yer almaktadır. Dünyanın 3/2’sine vize uygulamamız olması ile birlikte yaklaşık 5 milyar nüfusun önüne, kısaca 500 milyon potansiyel müşterilere vize uygulaması tahakküm ediyor ve dünyanın en pahalı vizesini uyguluyoruz. Vize sorunlarını çözmek için tüm gerekli mevkiler ile görüşüp, çözüm üreteceğiz.”

Başkan Murtaza Kalender, yapacakları çalışmaları da anlattı:

– İstanbul turizmini 12 aya yayarak, turizm gelirini artırarak ve katma değer katmak.
– İstanbul’u tekrar dünyadaki kongrelerde ilk 5’e sokmak.
– DEİK’de Turizm Komisyonu oluşturması için mücadele edeceğiz.
– Her yıl bir defa Uluslararası Turizm Zirvesi’ni İstanbul gerçekleştirmek.
– Turizmde birçok farklı sektörde istihdamı artırmak için eğitim seminerleri vererek sektöre yeni kalifiye personel yetiştirmek.
– İstanbul’daki turizm sorunlarını tespit edip, çözüm üretmek için turizm komiteleri kuracağız – raporlar hazırlayarak, Devlet yetkililerimiz ile iştiralerde bulunacağız.
– Dünya genelinde başarılı turizm fuarları belirleyerek, maksimum oranda katılım sağlayacağız.
– İstanbul’daki turizm çeşitliliğini artıran yeni projeler üreteceğiz..
– İstanbul’u destinasyon düğünlerinin gelmesi için projeler ve etkinlikler üreteceğiz.
– Dünya Turizm Örgütü’ne ve dünyada çapında birçok önemli STK’larda üyelerimiz ile yer almaya çalışacağız.

Başkan Murtaza Kalender’in Yeni Yönetim listesi ve komitelerindeki isimler şöyle:

Ahmet Kuçükbaşkan
Alper Gerdaneri
Aslı Çayır
Aydın Karacabey
Ayşe Demir
Begüm Gümüş
Burçin Karakuş
Doç. Dr. Nur Ündey
Emre Güllüler
Hafize Özer
Halime Önen
İsmail Çoşar
Mert Özcan
Meryem Yıldız
Murtaza Kalender
Neslihan Saraylı
Osman Dolapcı
Pınar Özdemir
Pınar Siverek
Sami Sarıkaya
Sevim Aydın
Şenel Aybek
Taylan Corta
Ulaş Doğan
Volkan Kaya
Zeynel Kılıç

Bir önceki Türkiye’de 567 plaj ve 27 marinada Mavi Bayrak dalgalanacak başlıklı yazımızda Bakan, İle ve Mavi Bayrak hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.