Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Otellere transfer hakkı, geri çekildi

0

Turizmi Teşvik Kanun teklifinde yer alan ve turizm acentelerinin eleştirilerine neden olan beş yıldızlı oteller ve tatil köylerinin kendi müşterilerine kendi araçlarıyla transfer hizmeti sunma imkanı veren düzenleme tekliften çıkarıldı.

Turizm Teşvik Kanun Teklifinin görüşmelerindeki yasa teklifiyle beş yıldızlı otel ve tatil köylerine, müşterilerine yönelik transfer hizmeti verme imkanı getiriliyordu.

Yasa teklifinin Meclis’e sunulmasının ardından Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) yaptığı açıklamayla eleştirdiği söz konusu düzenleme Komisyonda iktidar ve muhalefet milletvekilleri tarafından verilen önergeyle tekliften çıkarıldı. Muhalefet partileri söz konusu düzenlemeyi eleştirerek, turizm bölgelerindeki esnafa zarar vereceğini dile getirdiler.

TÜRSAB yasa teklifinin Meclise sunulmasının ardından yaptığı açıklamada, yapılacak bu düzenlemenin pandemi sürecinde ayakta durmaya çalışan seyahat acentalarını daha da zor duruma düşüreceğine dikkat çekerek, şu açıklamayı yapmıştı:

“Adı teşvik kanunu olan bu yasa teklifi, seyahat acentalarını cezalandırmayı içermektedir. Seyahat acentaları, öz mal araçları ile tur ve transfer yapamazken, bu konuda ulaştırma mevzuatına bağlı işletme gereklerine uymak zorunda iken, bu sebepten dolayı türlü sıkıntılarla boğuşurken, otellerin öz mal araçları ile transfer yapabilmeleri nasıl açıklanabilir?”

Yasa teklifinin görüşmelerine 6 Nisan Salı günü Meclis Bayındırlık Komisyonu’nda devem edilecek.

 

Bir önceki Turizmci bayrama hazırlanıyor başlıklı yazımızda İş, Rus ve Sezon hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.