Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

İstanbul Rehberler Odası’nda İki İstifayla Gelen Tartışma…

0

Turist rehberlerinin 4839 kişiyle en fazla üyeye sahip odası olan İstanbul Rehberler Odası (İRO) yönetiminden iki istifa, rehberler arasında  tartışmaları da beraberinde getirdi.

Geçtiğimiz günlerde İRO,  İngilizce Yunanca rehberlik yapan Yılmaz Kalyoncu’nun  İngiltere’ye yerleştiği için YK üyeliğinden istifa ettiği ve yerine listedeki ilk isim olan rehber Nilüfer Bikiç‘in atandığı duyuruldu.

Ardından bir açıklama yapan Yılmaz Kalyoncu, şunları söyledi:

“Resmi açıklamada olduğu gibi YK görevimden istifa etmiş bulunmaktayım. Yurtdışında olduğum süreç içinde de tüm toplantılara konferans yöntemi ile bağlanıp görevimi yapmaya gayret gösterdim.

Yılmaz Kalyoncu

Daha önce taşınmam ve yönetimdeki fikir ayrılıklarımız nedenile istifa girişimim oldu. Ancak muhalif listeden birinin YK’ya girmesinin sıkıntı yaratacağı telkinleri nedeniyle istifa etmemem sözlü istenmiştir. Şubat dilekçemi bu nedenle işleme vermeden geri çektiğim için özürlerimi sunarım…

Bir dönem yurtdışında olduğu için, sonrasında İstanbul’da olmasına rağmen konferans yöntemiyle dahi hemen hemen hiçbir YK toplantısına katılmayan Saadet Özen’i istifaya davet ediyorum.”

Yazısında “Muhalif olsa da çalışan arkadaşlar görev almalılar” diyen Kalyoncu’nun istifası üzerine kendisine görev verilen Arapça rehber Nilüfer Bikiç de bir açıklama yaparak konu hakkında görüşlerini dile getirdi:

Görevi kabul etmiyorum

“2018 Yılı Kasım ayında toplanan İRO Seçimli Genel Kurulu’nda ortaklaşa hareket edebileceğime inandığım arkadaşlarımla birlikte İRO Yönetim Kurulu üyeliğine adaylığımı koydum.
Nilüfer Bikiç
Meslektaşlarımın teveccühü ile aldığım oylarla Yönetim Kurulu’nun 1. yedek üyesi seçildim.
Aday olurken seçilecek diğer tüm adaylarla ortak çalışma yürütebileceğim düşüncesine sahiptim.
Başka bir listeden aday olan meslektaşımız Yılmaz Kalyoncu‘nun duyurduğu istifa kararının sonrasında yönetim kurulu üyesi olarak görev sıram gelmiş bulunmaktadır.
İstifa eden meslektaşımız önce açıklamayı daha sonraya bırakacağını ifade etmiş sonrasında susturulmaya çalışıldığına yönelik bilgiyi rehber kamuoyuyla paylaşmıştır.
Yine meslektaşımız açıklamasında, İstanbul’da olmasına rağmen konferans yöntemiyle dahi hemen hemen hiçbir YK toplantısına katılmayan YK üyesini ismini de vererek ifşa etmiştir.
Sizlerin de bildiği gibi meslek yasamıza göre mazeretsiz olarak üç kere üst üste toplantıya katılmama halinde yönetim kurulu üyeliği sona erer. İlgili YK üyesinin bu sebeple üyeliği düşmüştür. Buna rağmen aylarca başka listeden seçildiğim için yönetime girmemi engellemek niyetiyle mevcut makamı usulsüz olarak işgal etmesine göz yumulmuştur.
Yönetim kurulu üyeliği bana teklif edildiğinde seçilecek her yönetim ile çalışabileceğim inancıyla ve camiamıza hizmet etme arzusu ile bu teklifi kabul etmiştim. Fakat yukarıda söz ettiğim gelişmeler gösteriyor ki mevcut yönetim ile verimli çalışmak olası görünmemektedir. Bu gelişen olaylar neticesinde durumu protesto ediyor ve görevi kabul etmiyorum.”
Bu açıklamaların ardından rehberlerin haberleştiği sosyal medya platformlarında konu hakkında tartışmalar başladı.
Şimdi gözler İRO’da, bakalım bir açıklama olacak mı?

Bir önceki yazımız olan Yeni İsim Mezopotamya Turizm Platformu Oldu... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.