Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

‘Galataport-Beyazıt’ tramvay hattı geliyor

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştirak şirketlerinden Metro İstanbul, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile yeni bir projeye imza attı.

T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattı üzerinde bulunan Kabataş ile Tophane istasyonları arasında ‘Galataport-Beyazıt turistik tramvayı‘, kruvaziyer yolcularını Tarihi Yarımada’ya taşıyacak.

Galataport’u Beyazıt’a bağlayacak

Kruvaziyer gemilerle Galataport Limanı’na gelen ve yoğun trafik nedeniyle Tarihi Yarımada’ya ulaşmakta zorlanan turistleri bölgeye taşıyacak Galataport-Beyazıt turistik tramvayı hayata geçecek.

İstanbul’a kruvaziyer ile gelen turistlerin, görülmesi gereken noktalara ulaşmasının kolaylaşması hedefleniyor. İstanbul turizmine katkı sağlayacak proje için Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy ve TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın katıldığı törenle imzalar atıldı.

‘Büyük değer yaratan bir proje’

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy‘un törendeki konuşması şöyle:

“Bugün imzaladığımız proje, kamunun kaynaklarını minimum harcayarak fayda-maliyet açısından büyük değer yaratan bir proje oldu. Ülkeye, şehre ve turizme faydası büyük olan kruvaziyer turizminin İstanbul’da daha da geliştirilmesi gerektiği yıllardır konuşulan bir konuydu, bugün gerçekleştiriyoruz. Turistlerin, Tarihi Yarımada’ya ulaşması, İstanbul’un en değerli, tarihi, turistik yerlerini gezmesi son derece önemli.

‘Yolcularımızın konforu etkilenmeyecek’

Projenin T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattında kendi yolcularımızın yoğun olmadığı 09.00-16.00 saatleri arasında kruvaziyer yolcularına mevcut hattımızı kullanarak özel bir hizmet sunacağız, böylece diğer yolcularımızın konforu da etkilenmeyecek.

Turistleri kara yolu ulaşımından çok daha hızlı bir şekilde, 17 dakikada, trafikten bağımsız olarak Galataport bölgesinden Sultanahmet ve Beyazıt’a ulaştıracağız.”

2023’te seferlere başlayacak

Tramvay biletlerinin TÜRSAB ile Metro İstanbul tarafından geliştirilen arayüz üzerinden TÜRSAB üyesi acenteler tarafından satılacağı bilgisini paylaşan Soy, hattın 2023 yılında faaliyete geçeceğini sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Düğün Salonlarındaki Hikâyelerinize Ortak Oluyoruz başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.