Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Cevdet Özgökçe: Van’a gelecek misafirleri bekliyoruz…

0

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, “Van, artık dünyanın her yerinde bilinen bir şehir, bir coğrafya oldu. Böylelikle dünyanın her tarafından, özellikle Avrupa’dan misafir ağırlamayı bekliyoruz” dedi.

Özgökçe, acenta temsilcileri ile 15-22 Nisan tarihlerinde kutlanan ‘Turizm haftası’ etkinlikleri kapsamında Akdamar Adası‘nı ziyaret etti. Özgökçe, NASA yarışmasında Van Gölü’nün uzaydan fotoğrafı ile 1’inci olan Astronot Kate Rubins’i de Van’a davet ederek, “Van, artık dünyanın her yerinde bilinen bir şehir, bir coğrafya oldu. Böylelikle dünyanın her tarafından, özellikle Avrupa’dan misafir ağırlamayı bekliyoruz” dedi.

‘AKDAMAR ADASI BİR GELİNLİĞİ ANDIRIYOR’

Özgökçe, Astronot Kate Rubins’in 12 Eylül 2016’da çektiği fotoğrafla Van Gölü’nün NASA fotoğraf yarışmasında dünya 1’incisi geldiğini hatırlatarak 15-22 Nisan ‘Turizm haftası’ etkinlikleri kapmasında Akdamar Adası’nın güzelliklerine dikkat çekmek için gezi düzenlediklerini belirtti.

 

Özgökçe, “Biz de buna vurgu yapmak için bugün coğrafyamızın guzide adası Akdamar Adasındayız. Badem ağaçları çiçek açtı, gelinliği andırıyor. Biliyorsunuz NASA’nın düzenlemiş olduğu fotoğraf yarışmasında Van Gölü dünya birincisi oldu. Bu bizim için büyük reklam oldu. Dünyanın her yerinde bilinen bir şehir, bir coğrafya oldu. Böylelikle dünyanın her tarafından, özellikle Avrupa’dan misafir ağırlamayı bekliyoruz. İl olarak bütün altyapımız oluşmuş bir şekilde hazırız. Konaklama ve yeme içme sektöründe güzel işletmeler yapıldı. Bütün işletmelerimiz güvenilir turizm sertifikası aldı. Van misafirlerini ağırlamaya hazır” dedi.

‘İNCİ KEFALİ’ VE ‘BADEM ÇİÇEĞİ’ FESTİVALİ

15 Nisan tarihi itibariyle inci kefali balık göçünün de başladığını vurgulayan Özgökçe, suyun tersine yüzerek Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyundan tatlı sulara göç eden balıkların görsel şölen sunduğunu belirterek, “Ben daha önce de birkaç turizm platformunda dile getirmiştim. İnci kefali göçünü yılda bir kez festival olarak kutlamak istiyoruz. Burada bizim arkadaşlarımızın da bir isteği oldu. Badem çiçeği festivali de aslında yapabiliriz. Nisan ayının başlarında badem ağaçları çiçek açıyor ve çok güzel görsel şölen sergiliyor. Sektör temsilcilerimizle bir araya gelip, bunu konuşacağız.

VAN GÖLÜ FOTOĞRAFINI ÇEKEN KATE RUBİNS’E DAVET

Özgökçe, NASA yarışmasında Van Gölü’nün uzaydan fotoğrafı ile 1’inci olan Astronot Kate Rubins’i de Van’a davet ederek, “Van Gölü fotoğrafını çeken Kate Rubins’i buraya davet ediyoruz. Biz sektör temsilcileri olarak kendisini fahri hemşehri olarak ilan ettik. Sayın valimiz de bu konuya değinmişti. Kendisini ilimize davet ediyoruz. Bir an önce Van’a gelmesini istiyoruz. Van’da kendisinin bir sürü evi var. Bir sürü kişiye kendisini sevdirdi. Akdamar Adası, Muradiye Şelalesi, Van Gölü’nün tarihi zenginlikleri ve Van’a herkesi bekliyoruz” diye konuştu.

Bir önceki Avustralya ve Yeni Zelanda arasında karantinasız uçuşlar başladı başlıklı yazımızda Avustralya hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.