Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri belli oldu… Türkiye’den iki şehir ilk 5’te

0

Pandeminin sona ermesiyle beraber turizm sektörü yeniden canlandı ve insanlar merak ettikleri şehirlere seyahat etmeye başladı. Yeni bir araştırma da 2023 yılında dünyanın en çok ziyaret edilen 100 şehrini sıraladı.

Listenin başında ise Türkiye’den bir şehir yer alıyor. 2023 yılında 20 milyondan fazla insan İstanbul’a giderek şehri, listenin en tepesine yerleştiriyor.

Raporun bulgularına göre, uluslararası seyahat 2023’te güçlü bir toparlanma göstermeye devam etti; seyahat sayısında yüzde 38’lik bir büyüme yaşandı ve yıl sonuna kadar 1,3 milyara ulaşması bekleniyor. İstanbul, 2023’te uluslararası varış sayısında bir önceki yıla göre yüzde 26 büyümeyle listenin başında yer alıyor.

Antalya

İstanbul’u, ziyaret edilmede yüzde 17 artışla Londra takip ederken, üçüncü sırada ise Dubai yer alıyor. Ayrıca ilk beşte Türkiye’den bir şehir daha yer alıyor ve Antalya dördüncü sıraya yerleşirken, onu Paris izliyor.

Raporda, 2023’te uluslararası seyahatlerdeki toparlanmanın önemli bir kısmının, Çin’in karantinayı kaldırmasının ardından uluslararası seyahatlerin geri dönmesine bağlanabileceği belirtildi.

Araştırmacılar, 2024’ün İstanbul’a ve Türkiye’ye seyahatin çok daha fazla olabileceğini de belirtiyor. Ocak ayında Türkiye, Kuzey Amerikalılara yönelik vize şartlarını gevşeterek, 90 güne kadar vizesiz seyahat etme olanağı tanıdı.

Bir önceki İngiliz basını, Türkiye'de yaz tatilinde gidilmesi gereken yerleri sıraladı başlıklı yazımızda Alan, İngi̇li̇z ve Türki̇ye hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.