Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Afrika Serengeti Parkı değil Balıkesir Ovası

0

Bölgede bulunan yaklaşık 5 binin üzerindeki manda sürüsü sabah erken saatlerde meraya salınırken, mandaların akşam konuta dönüş saatlerinde renkli imgeler oluştu.

Balıklı kırsal mahallesinde mera ile mahalle ortasında bulunan dereden geçerek ahırlarına dönen manda sürüsü Afrika’daki öküz başlı antilopların büyük göçünü hatırlattı.

Mahalle sakinleri sahip oldukları mandaların meskene dönüşlerini dere kenarında bekleyip, ahırlarının yolunu bilen mandalara eşlik ediyor. Mahalle sakinleri mandaların dereden geçişlerini izleyerek vakit geçiriyor.

 

 

 

Balıkesir’in Balıklı ve Yakupköy kırsal mahallelerinin günümüzde de en büyük gelirlerinden birisini oluşturan manda yetiştiriciliği 2010 yılından bu yana verilen dayanaklarla altın çağını yaşıyor. 2010’lu yıllarda bölgede bin 500 civarında bulunan manda sayısı günümüzde 5 binli sayıların üzerine çıktığı görülüyor.

Yalnızca Balıklı kırsal mahallesinde bin 500’ün üzerinde manda varlığının bulunduğunu söyleyen yetiştiriciler, mandadan elde ettikleri süt, kaymak ve yoğurdun ülke genelinde büyük istek gördüğünü söz ediyorlar.

Bölgedeki mandacılık ile birlikte manda sütü, manda kaymağı ve manda yoğurdu üretiminin de her geçen gün arttığına dikkat çeken üreticiler mandacılığın nesilden nesle aktarılmasını sağlamak istediklerini belirtiyor.

“DÖRT JENERASYONDAN MANDA YETİŞTİRİYORUZ”

Yakupköy kırsal mahallesinde dördüncü nesil manda üreticisi Ali Çırpıcı, “Yakupköy’de manda üreticiliği yapıyorum. Ben dördüncü neslim. Dedem, babam ve benden sonra oğlum da manda üreticiliği yapıyor. Köyümüzde 750 adet manda var. Mandalar sabah saat 08.00’de sığıra çıkar, akşamüzeri 17.30 üzere ahırlarına geri dönerler. Köyümüzde manda sütünden kaymak yüklü çalışmaktayız. Son iki yıldır manda sütünü yoğurt olarak da değerlendirmekteyiz. Manda sütünün fiyatı şu anda litresi 10 lira civarında, kaymak ise 90 ila 110 lira ortasında alıcı buluyor.

Köyümüzün geçimi daha çok manda üretimiyle gerçekleşmektedir. Köyümüz genelinde 52 hanede manda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Daha evvel tarlalarımıza domates, biber, pancar üzere eserler ekerken artık buğday, silajlık mısır ekmeye başladık. Pandemi devrinde herkes meskenlerine kapanmışken biz manda üreticileri olarak yaylıma çıkıyoruz. Zira hayvanlarımızı doyurmak zorundayız. Hükümet de bu mevzuda çiftçileri muaf tuttuğu için kısıtlama periyodunda bile üretime devam ediyoruz” diye konuştu.

“DESTEKLEMELER MANDA ÜRETİMİNİ ARTIRDI”

Kırsal Balıklı Mahallesi’nde mandacılıkla uğraşan Halit Börekçi ise, “Köyümüzde mandacılıkla uğraşıyoruz. Dededen, atadan bize kalan manda üretimini devam ettirmeye çalışıyoruz. Köyümüz mandacılık üretiminde yüklü, bin 500-2 bin civarında mandamız var. Bunların bin 100 tanesi çayıra çıkıyor, geri kalanları ahırlarda kalıyor. Manda yetiştiriciliğinden elde ettiğimiz sütle kaymak ve yoğurt yapıyoruz. Devletimiz manda üretimine düzgün dayanak veriyor Allah razı olsun. 2011 yılında köyümüzde bir birlik kurmuştuk. O vakit 300-350 tane mandamız vardı. Şu anda çok şükür 2 bine yakın mandamız bulunuyor. Bunun tabi en büyük sebebi dayanağın âlâ olması” dedi.

Manda sütünü kaymak, yoğurt yapıp Balıkesir’e, etraf ilçe ve vilayetlere satıp çıkar sağladıklarını belirten Börekçi, “Burdan bir dilim ekmek yiyoruz. Mandacılık yapmaktan çok mutluyuz. Pandemi periyodunda müsaade dokümanı olduktan sonra her tarafa süt daha çok gitmeye başladı, istek arttı. Bence pandemi periyodu mandacılıkla uğraşan bizler için daha faydalı oldu. Şu anda manda sütü fiyatı toptan olarak 7 lira, perakende olarak da 10-12 lira ortasında satılıyor. Manda sütü şimdilerde dondurmada kullanılmaya başlandı. Manda sütünün faydaları da çok. İnsanlarda oluşan şişliği indiriyor. Uzmanlar manda sütünün büyük faydası olduğunu söylüyorlar. Kanseri bile önleyen bir husus olduğunu söylüyorlar. Pandemide daha çok meydana çıktı manda sütüne hayli büyük talep var” sözlerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Bu yayla Türkiye'nin 82. ili olarak anılıyor başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.