Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

6. İzmir Gastrofest’e Büyük İlgi…

0

12 Kasım’da gerçekleşen 6. İzmir GastroFest, tarımdan beslenme alışkanlıklarımızın değişmesine büyük katkısı olan öncü şefleri, gastronomi konusunda uzman kanaat önderlerini, restoranları ve yiyecekten içeceğe gıda markalarını bir araya getirdi.

Altıncı yılında ‘Değişimin Öncüleri ve Gıdanın Geleceği’ temasını gündeme taşıyan festival dopdolu programı ile gastronomi meraklılarından yoğun ilgi gördü.

 

Her yıl gastronomi dünyasının ünlü isimlerini buluşturan, İzmir’in ilk ve tek gastronomi festivali İzmir GastroFest, toprağa bağlı yaşamlarını sürdürecek, geleneksel besinleri üretecek koşullara sahip olmak isteyen küçük ölçekli üreticilere dikkati çekmek ve mümkün olduğunca onlara destek vermek amacıyla, altıncı yılında “Değişimin Öncüleri ve Gıdanın Geleceği” temasıyla sektörün paydaşlarını bir araya getirdi. 6. İzmir GastroFest, 12 Kasım Pazar günü, öncü şefleri, yiyecekten içeceğe gıda markalarını ve konusunda uzman kanaat önderlerini, ‘Gıdanın Geleceği’ni konuşmak üzere her yıl olduğu gibi Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda buluşturdu.

ITALTUR M.I.C.E tarafından düzenlenen festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Barilla, Pepsi, Mey Diageo, Metro, Öztiryakiler, Hyatt Regency İzmir, Kristal, İstinye Park İzmir ve Salt İletişimin sponsorluğunda ve İzmir Ticaret Odası, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin desteğiyle gerçekleşti. Festivalde Michelin yıldızlı restoran şefleri Maksut Aşkar, Osman Sezener, Osman Serdaroğlu ve Michelin Guide’da yer alan Murat Deniz Temel ve Sinem Özler büyük ilgi gördü.

 

Gıdanın geleceğine ilişkin üretimden tüketime uzanan tüm süreçleri ve neler yapılması gerektiğini konunun uzmanları ve fikir önderleriyle masaya yatıran festivalin açılış konuşmalarında, festival düzenleme kurulu başkanı İtaltur Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Hande Arslanalp ve İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz yer aldı. Özpoyaz, İzmir GastroFest’in kentin tanıtımı için büyük rol oynadığını vurgularken, İzmir’e Michelin yıldızı kazandıran şeflere teşekkürlerini iletti.

Açılış konuşmalarının ardından festival, Hürriyet Gazetesi Yazarı Müge Akgün ve BigChefs Kurucu Ortağı Gamze Cizreli’nin sunumları ile devam etti. Yemek dünyasındaki cinsiyet ayrımcılığına dikkat çeken, “Cheffes” kitabının yazarı, fotoğrafçı ve yönetmen Vérane Frédiani ve İngiltere’nin en saygın isimlerinden, yemek kitabı yazarı ve Spring restoranın şefi Skye Gyngell ile yemek kültürü araştırmacısı Gamze İneceli’nin söyleşilerinin ardından, Eski Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı, Stratejik Danışman Ayşin Işıkgece, Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, Seraf Restoran şefi Sinem Özler, Michelin yıldızlı şef Osman Sezener ve Barilla Genel Müdürü Murat Koç, Hürriyet Gazetesi Yazarı Müge Akgün’ün moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Gıdanın Geleceği; Değişim İçin İşbirliği’ başlıklı paneli ile sektörün dikkat çeken konu başlıkları masaya yatırıldı.

Workshop’larda ise Eataly Genel Şefi Claudio Chinali, Hodan’ın kurucu şefi ve İGA Tru Danışman şefi Çiğdem Seferoğlu, Murat Deniz Temel ile Mey Koray Özcan, Teruar Urla’nın kurucu şefi Osman Serdaroğlu ve Serhat Doğramacı yeme-içme severlerle buluştu.

Festivale katınlanlar, Od Urla, Seraf, Seçkin Et, Mezra Yalıkavak, Mitu, Karaf, Sento By Nuup, Zai, Ragyu Kasap, Barilla, Hus, Sevilen, Yedi Bilgeler, Hus Wine, Lucien Arkas Bağları, Pepsi, Carlsberg, Alliance, Karaf, Feyz Çiftliği Gurme, Kurukahveci Mehmet Efendi ve Dostlar Boyoz Fırını gibi 40’ya yakın yiyecek ve içecek markasının yer aldığı stand alanında tadımlar yaptı.

  1. İzmir GastroFest ile ilgili tüm bilgilere izmirgastrofest.com.trweb adresinden ve izmirgastrofestinstagram hesabından ulaşabilirsiniz.

İzmir GastroFest Hakkında:

Her geçen yıl güçlenerek büyüyen İzmir GastroFest bölgeyi mutfağıyla tanıtmak, gastronomik değerleriyle ön plana çıkan, marka bir kent yapmak amacıyla ilk kez 21 Ekim 2018’de ‘Göç Mutfağı’ temasıyla düzenlendi. 20 Ekim 2019’da ikincisi gerçekleşen festivalin konusu ise ‘Pazarlar’dı. Bilinçli üretim ve tüketim yapmamız gereken bir zaman diliminde yaşadığımız hatırlatmak amacıyla tasarlanan temada Tarihi Alsancak Tren Gar’ı pazar yerine dönüştürüldü.

2020 yılının teması ‘Yemek ve İletişim’di. Konusunun uzmanı dünyaca ünlü isimler ve şefler pandemi koşulları gereği online olarak bir araya geldi. 2021 yılın konusu ise ‘Geleceğe Miras: Yaşayan Toprak’ olarak belirlendi. Toprağın gördüğü ciddi zarara rağmen, kendini yeniden inşa edebilme gücüne olan inançla yaşayan toprağın hayatlarımızdaki önemi ve değeri ele alındı.

Çevresel sürdürebilirlikten, küresel ısınmaya, küçük ölçekli tarımdan atıksız mutfağa geleceğimizle ilgili tüm başlıklar sektörün önde gelen isimleri ile masaya yatırıldı. Geleceğe Miras’ı sadece toprakla sınırlayamayacağımızın, suyun da yaşamın olmazsa olmazı olduğu düşüncesinden yola çıkarak ‘Geleceğe Miras: Tatlı ve Tuzlu Su Kaynaklarımız’ 2022 yılı teması oldu.

İzmir’in ilk gastronomi festivali olma özelliğine sahip İzmir GastroFest altıncı yılında toprağa bağlı yaşamlarını sürdürecek, geleneksel besinleri üretecek koşullara sahip olmak isteyen küçük ölçekli üreticilere dikkati çekmek ve mümkün olduğunca onlara destek vermek amacıyla, altıncı yılında “Değişimin Öncüleri: Şefler Ve Gıdanın Geleceği” temasını masaya yatırıyor.

izmirgastrofest.com.tr

https://www.instagram.com/stories/izmirgastrofest

 

KATILIMCI MARKALAR VE MEKANLAR

ORTAYA ALAÇATI

ALLIANCE

MEZRA YALIKAVAK

MİTU LOKANTA

KARAF ALAÇATI

OD URLA

ASLANBOĞA KOKOREÇ

FOODPORT

NUUP PATISSERI

SENTO

SERAF

CAHİT DEDEMİN BAHÇESİ

FEYZ ÇİFTLİĞİ

SEFERİHİSAR HANIMELI KOOPERATIF

ZAI YAŞAM

DOSTLAR BOYOZ FIRINI

RAGYU KASAP +

SEÇKİN ET

BREADLAB

BARILLA

KURUKAHVECİ MEHMET EFENDİ

CARTEL

MAYART CAFE WORKS

LAZIKA ÇAY

HUS

 

LUCIEN ARKAS BAĞLARI

ASMADAN

YEDİBİLGELER

PEJA İÇECEK

PEPSICO

KAVLAK ZEYTİN

ABALIOĞLU

KRİSTAL YAĞLARI

LEANDRA

PORT HOUSE ALAÇATI

KÖSTEM ZEYTİNYAĞI MÜZESİ POLİMA MÜZE RESTAURANT

 

Bir önceki Ebru Baybara Demir, gastronominin Nobel ödülüne layık görüldü başlıklı yazımızda Bir, İn ve Ödül hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.