Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

“Yılın Bölgesel Hava Yolu” ödülü SunExpress’e…

0

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, CAPA Havacılık Mükemmellik 2023 Ödülleri’nde ‘Yılın Bölgesel Hava Yolu’ ödülünün sahibi oldu. Prestijli ödül, bölgede stratejik olarak öne çıkarak havacılık sektöründe liderlik ve yenilikçilik sergileyen hava yolu şirketine veriliyor. CAPA tarafından yapılan açıklamada SunExpress’in zorlu dış koşullar karşısında kaydettiği hızlı toparlanma, genişleyen uçuş ağı, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti odağına vurgu yapıldı.

SunExpress CEO’su Max Kownatzki ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Aldığımız bu ödül, SunExpress olarak doğru yönde ilerlediğimizi gösteriyor. Özverili çalışmaları ile büyük başarılar kazanmamızı sağlayan ekiplerimizle gurur duyuyorum. İnişli çıkışlı dönemleri çeviklik ve esneklikle yönetirken, havacılık tarihinin en önemli krizlerine rağmen güçlü bir büyüme kaydetmeyi başardık” dedi.

Pandemi döneminin ardından hızlı bir şekilde toparlanan SunExpress, 2021 yılında kârlılığa geri döndü. 2022’de koltuk kapasitesini 2019 yılına oranla artıran hava yolunun, arz edilen koltuk kilometre değeri 2019 yılının yüzde 22 üzerinde gerçekleşti. SunExpress aynı yıl, tarihinin en geniş uçuş ağı ve en büyük filo büyümesine ulaştı, aynı zamanda rekor sayıda yolcu taşıdı.

Kownatzki, “2023 yılında, pandemi öncesi seviyelere kıyasla arz edilen koltuk kilometre değerimizin yaklaşık yüzde 50 üzerinde faaliyet gösteriyoruz. Bu da aslında son dönemdeki büyüme grafiğimizi ortaya koyuyor. Odak pazarlarımızdaki kapasitemizi artırırken, uçuş ağımızı genişletmeye devam ediyoruz. Yakın zamanda Boeing ile yaptığımız 90 uçaklık anlaşma da büyüme odağımızın bir göstergesi” dedi.

Almanca konuşulan ülkeler (DACH-Almanya, Avusturya, İsviçre) ve Türkiye arasındaki rotalara odaklanan SunExpress, özellikle son yıllarda farklı pazarlarda uçuş ağını genişletmeye devam ediyor. Hava yolu, Batı ve Orta Avrupa ve Birleşik Krallık’ta daha fazla noktaya uçuş sunmak üzere pazarlarını çeşitlendirirken, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu’ya da yeni bağlantılar ekliyor.

SunExpress, şu anda 30’dan fazla ülkede 175 noktaya uçuş düzenliyor. 66 adet uçak ile operasyonlarını sürdüren SunExpress, önümüzdeki on yıl içinde filosunu iki katından fazla büyüterek 150 uçağa çıkarmayı planlıyor.

Bir önceki Havacılık dünyasının yıldızlarına ödül verildi başlıklı yazımızda Hava, Havacılık ve Ödül hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.