Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Venedik Gondol Turu

0

Kuzey İtalya’nın Veneto Bölgesi’nin başkenti olan Venedik, turistik açıdan İtalya’nın en çok turist çeken bölümü. Venedik, bir dizi köprü ile birbirine bağlanan ve bir kanal ağı ile ayrılmış 117 küçük adadan oluşuyor. Venedik deyince ilk akla gelen kelime kuşkusuz “gondol”. Çünkü bu kentin bazı bölgelerinde ulaşım su kanalları üzerinden gerçekleşiyor.
Romanlara, dizilere, filmlere konu olan Venedik’e gidecek olan herkesin yapılması gerekenler listesinin birinci sırasında olan ya da romantik bir gezide mutlaka yapılmak istenen Venedik Gondol Turu, Venedik için basit bir konu değil. Yani her isteyen gondolcu olamıyor mesela, ya da kırmızı bir gondolla hizmet etmek isteyen bunu yapamıyor. Yani Gondol, tarihi, kuralları olan bir gelenek.


Öncelikle sözcük kökeni olarak antik Yunanca’daki kısa kuyruk anlamına gelen kontoura’dan geldiği düşünülen gondol, Venedik kanallarında kullanılan yüksek pruvalı, uzun, dar, düz tabanlı ince uzun bir tekne. 11 metre uzunluğunda, 1.4 metre genişliğinde ve 1 metreden az derinlikte olan gondollar, en fazla 6 kişilik…

Gondol Tarihi

Gondol tarihi, 1094’e kadar gidiyor. İlk olarak o tarihteki bir mektupta gondollardan bahsedildiği biliniyor. 1494’de Bellini’nin tablolarında da gondol detayları görülebiliyor. Gondolların o tarihlerde kullanıldığı bilinse de sayısal olarak en fazla göründüğü tarih Venedik Cumhuriyeti’nin altın yılları olarak anılan 1500’lü 1600’lü yıllar… Bazı kaynaklarda o dönemde gondol sayısının 10 bini geçtiği belirtiliyor. Üstelik, rengarenk, gösterişli, oymalı, kakmalı, sahibinin maddi durumuna göre değişen ihtişamlı gondollar…

Gondolu tercih edenler arasında evlilik teklifi için rezervasyon yaptıranlar da çoğunlukta…

Günümüzde  bütün gondollar siyah. Neden siyah sorusunun cevabı da farklı şekillerde açıklanıyor… Tarihte yüzyıllarca süren veba salgınında ölen vebalıların gondollarla taşındığı için matem rengi diye siyah tercih edildi diye bir rivayet anlatılsa da gerçek şu:  Birbirinden farklı gondolların görüntüyü bozması ve tek tip olmasına karar verilerek 1609 yılında çıkarılan bir kararname ile Venedik gondolunun yalnızca siyaha boyanmasını zorunlu kılınmış.
Gondolda sadece 2 kişi geleneksel gondol koltuklarına oturabiliyor, geri kalanlar ufak taburelerde oturmak zorunda.  O nedenle bu durumu bilenler o 2 koltuğu kapma telaşına giriyor.

Herkes Gondolcu Olabilir mi?

Hayır olamaz. Gondolcu olma ile ilgili kuralları, şartları gondolcu locası koyuyor. 1000 yıllık bu locanın üyesi olmak için de 400 saati aşan eğitimin ardından uygulanan sınavı geçmek gerekiyor. Gondolcu olacak kişinin seyir becerisine sahip, Venedik kültürüne ve Venedik şehrine hakim olması şartları bulunuyor.


Gondolun rengi gibi Gondolcu’nun kıyafeti de kurala tabi. Yaz döneminde, beyaz bir denizci gömleği veya kırmızı ya da lacivert çizgili bir tişört ve buna uygun renkte bantlı bir hasır şapka giyerler. Kışın da yünlü lacivert bir kaban giyerler.

Ücretleri nasıl?

Venedik Gondol Turu fiyatları konusuna gelince turu yaptığınızda 2 kişi de binseniz 6 kişi de binseniz fiyat değişmiyor. Eğer tasarruf etmek istiyorsanız 6 kişilik bir grup ayarlarsanız daha az para ödersiniz. Venedik Gondol Turu fiyatları süreye, ya da özelliğine göre değişse de klasik tur bedeli 30€… En pahalı tur ise gece müzikli olan tur, onun fiyatı da 145€…Gondolcunuzun serenat yapması istenirse bunun için ekstra bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Türk turistler için gözde destinasyon: Katar başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.