Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

V4 Ülkelerinden Keyifli Filmler, Düşündüren Afişler

0

Macar Kültür Merkezi öncülüğünde, Hezarfen Film Galeri işbirliği ile “6. V4 Orta Avrupa Film Festivali” ve Vişegrad Dörtlüsü ülkelerinin usta ve genç tasarımcılarının afişlerinden oluşan “PosTerra” sergisi 21-23 Kasım 2022 tarihinde İzmir Mimarlık Merkezi’nde gösterime girdi

 Liszt Enstitüsü – İstanbul Macar Kültür Merkezi, Vişegrad Ülkeleri Birliği desteğiyle, Hezarfen Film Galeri tarafından her yıl düzenlediği film festivali ve sergiyi, bu yıl da İzmirli sanatseverlere sundu.

“6. V4 Orta Avrupa Film Festivali” son dönemde dikkat çeken yapımları gösterirken “PosTerra” başlıklı sergi, Macaristan Sanatlar Akademisi’nin öncülüğünde dört ülkeden üç usta grafik tasarımcının ve onların öğrencilerinin dikkat çeken işlerine yer verdi. İzmir Mimarlık Merkezi’nde 21-23 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek etkinlik dizisinde Macar yönetmen Ildikó Enyedi’nin dünya çapında ses getiren “Bir Evlilik Hikâyesi” filmi de son gün olan 23 kasım çarşamba günü gösterilecek.

Sergi ve festivalin açılış töreninde konuşma yapan Hezarfen Film Galeri Kurucusu Nesim Bencoya…

 

“PosTerra” Sergisi

Macaristan’ın 2021-22 yılları için, Polonya, Çekya, Slovakya ve kendisinin de dahil olduğu Vişegrad Grubu’nun (V4) başkanlığını üstlenmesi vesilesiyle bir dizi sergi ve etkinliğe ev sahipliği yaptı. “PosTerra” başlıklı sergi Macaristan Sanatlar Akademisi’nin öncülüğünde dört ülkeden üç usta grafik tasarımcının ve onların öğrencilerinin dikkat çeken işlerine yer veriyor. Sergi, dört farklı ülkenin tasarımcılarının aslında afiş vasıtasıyla aynı iletişim dilini nasıl yakaladıklarını gözler önüne seriyor. Serginin küratörlüğünü ise aynı zamanda Macaristan Afiş Birliği Başkanı da olan Krzysztof Ducki üstleniyor.

 

  1. V4 Orta Avrupa Film Festivali

Gösterim tarihleri ve saatleri:

21 Kasım Pazartesi 

19:00  Açılış töreni + Sergi Açılışı

20:00  Film gösterimi  ” Bir Daha Asla Kar Yağmayacak” 113dk

22 Kasım Salı 

19:00 Film gösterimi ” Benim Güneşli Maadım”  81 dk-

20:30 Film Gösterimi “İz”   128 dk

23 Kasım Çarşamba

19:00 Film Gösterimi Bir Evlilik Hikayesi film 169 dk

 

 

BİR EVLİLİK HİKÂYESİ / A FELESÉGEM TÖRTÉNETE / THE STORY OF MY WIFE

Yönetmen: Ildikó Enyedi

MACARİSTAN, FRANSA, İTALYA, ALMANYA  2021 ,169’

İngilizce, Fransızca; Türkçe, İngilizce altyazılı

Oyuncular: Léa Seydoux, Gijs Naber, Louis Garrel, Sergio Rubini, Jasmine Trinca, Luna Welder, Josef Hader

Yapımcı: Ernő Mesterházy, Jonas Dornbach, Janine Jackowski

Ildikó Enyedi’nin Beden ve Ruh’tan sonra merakla beklenen yapıtı Bir Evlilik Hikâyesi, ilk gösterimini Altın Palmiye için yarıştığı 2021 Cannes Film Festivali’nde yaptı. 1920’lerde bir gün, bir meyhanede, sert mizaçlı Hollandalı gemi kaptanı Jakob Störr içeri giren ilk kadınla evleneceğine dair bahse girer. İçeri giren Lizzy, onun büyük aşkı olur. Milán Füst’ün Macaristan’da çok sevilen kült romanından beyazperdeye aktarılan Bir Evlilik Hikâyesi ile Enyedi, ilk kez bir edebiyat uyarlamasına imza atıyor. Enyedi’ye göre “Bu film aşk, tutku, dram, macera, yani hayatın bin bir rengi hakkında: Erkek olmaya, kadın olmaya, insan olmaya dair utanmazca duygusal bir hikâye anlatıyor”.

 

***

Bir Daha Asla Kar Yağmayacak / Sniege Jus Nigdy Nie Bedzie / Never Gonna Snow Again 

Yönetmen: Malgorzata Szumowska

Polonya, Almanya 2020 , 113′ . Lehçe, Rusça, Fransızca, Vietnamca; Türkçe altyazılı
Oyuncular: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza
Yapım: Malgorzata Szumowska, Viola Fügen

Büyük bir Doğu Avrupa şehrinin sisli bir sabahında, yanında yatak taşıyan gizemli bir adam görünür. Bu adam, oturma izni alabilmek için büyülü ve hipnotik teknikler uygular ve bir banliyö sitesinde masör olarak çalışır. Eski bir lahana tarlasının ortasına, zenginler için inşa edilmiş bu mülayim, kapalı topluluk, kendisini çevreleyen “daha kötü” dünyadan, duvarları sayesinde  korunur. Uzaklarda bir yerde, uluslararası bir merkez olmayı uman şehrin gökdelenleri ve vinçleri belirir; Doğu, sürekli Batı’yı takip etmektedir. Hepimizin arzuladığı varlıklı üst sınıf aile temsilleri, birbirinin aynısı evlerde oturur. İçlerinde bir üzüntü, özlem taşıyor gibidirler. Galiba artık bu Doğu ülkesine gelmeyen kış yüzündendir bu üzüntü. Onların aksine, çocukları artık kardan adam yapamaz. Fakat belki hissettikleri boşluk daha derindedir. Otantik, egzotik Doğu’dan gelen çekici bir masör, hayatlarına girer. Bu masörün bir yeteneği vardır. Elleri, iyileştirir. Gözleri, yalnız kadınların ruhuna işler. Onlar için masörün Rus aksanı, her şeyin daha huzurlu olduğu geçmişten gelen bir şarkı, çocukluklarından gelen bir ezgi gibidir. Adı Zhenia olan bu adam, hayatlarını değiştirir.

***

 

Benim Güneşli Maad’ım / Moje Slunce Mad / My Sunny Maad /

Yönetmen: Michaela Pavlátová

Çekya 2021, 81′ Çekçe, Türkçe altyazılı
Yapım: Peter Badac

Genç bir Çek kadın olan Herra, bir Afgan olan Nazir’e aşık olduğunda, ne Taliban sonrası Afganistan’da onu nasıl bir hayatın beklediğinden ne de dahil olmak üzere olduğu aileden haberdardır. Liberal bir büyükbaba, son derece zeki, evlat edinilmiş bir çocuk ve kocasının şiddet dolu pençesinden kurtulmak için her şeyi yapacak olan Freshta da dahil olmak üzere onu hiç tahmin edemeyeceği bir hayat beklemektedir.

 

İz / Spoor

Yönetmen: Agnieszka Holland, Kasia Adamik

Polonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İsveç, Slovakya 2017, 128’

Lehçe, İngilizce Türkçe altyazılı
Oyuncular: Agnieszka Mandat-Grabka, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszal
Yapım: Janusz Wachala

Çok kez Oscar adayı usta yönetmen Agnieszka Holland’ın filmi “İZ / SPOOR”, Variety’nin “Polonya usulü bir Fargo” şeklinde nitelediği, karlar altındaki bir kasabada geçen, farklı türleri harmanlayan bir cinayet filmi. Astroloji tutkunu, vejetaryen ve hayvan hakları savunucusu Janina, emekliliğinden bu yana kasabada öğretmenlik yapmaktadır. Dağ evinde tek başına huzurlu bir hayat yaşayan Janina’nın çok sevdiği iki köpeği ansızın ortadan kaybolur ve bir komşusu öldürülür. Çok geçmeden kasabada başka esrarengiz cinayetler de işlenir. Kasaba halkı ve polisin araştırmalarının sonuçsuz kalması üzerine Janina, bu esrarengiz olayların izini kendisi takip etmeye başlar. Yılın en çok ses getiren filmlerinden biri olan “İZ”, Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı, Fantasia Film Festivali’nde En İyi Film ödüllerine layık görüldü.

Bir önceki yazımız olan Eski Türk Filmleri Afişleri Sergisi Axis Kağıthane AVM’de başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.