Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

 Dubai Vize Başvurusu Hakkında Bilgileri

0

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biridir. Turizm ve çeşitli nedenlerden dolayı oldukça fazla turist çeken Dubai, Türkiye’den de oldukça fazla seyahatin gerçekleştiği bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ve Dubai arasında vize muafiyeti bulunmamaktadır. Bu nedenle seyahat etmek isteyen kişilerin Dubai Vizesi çıkarmaları şarttır. Çıkarılan Dubai vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin diğer 6 emirliğinde de geçerli olup başvuru sonucu alınan vize ile Acman, Abu Dabi, Sharjah, Füceyre, Ummül Kayveyn ve Resü’l Hayme Emirliklerine de ek bir vize ya da işlem yapmadan gidilebilmektedir.

 

Konsolosluk tarafından talep edilen ve başvuru için gerekli olan belgeler, vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle Dubai Vize başvurusu için gerekli işlemlerinin başlatılabilmesi için öncelikli olarak seyahat nedenine uygun olan vize türünün belirlenmesi ve vize çıkarma işlemlerinde aracı olarak tercih edilen kurumlara iletilmesi gerekmektedir. Konsolosluk tarafından vize türüne göre değişiklik gösteren belgelerin tamamlanması ve aracı kurum tarafından onaylanması amacı ile Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisine gönderilmesi ile başvurunuz yapılmış olur. Genellikle geçmiş dönemlerinde Birleşik Arap Emirlikleri ile herhangi bir sorunu olmayan kişilerin Dubai vize başvurusu onaylanır. Vize başvuruları için gerekli olan ve talep edilen evraklarınızın tamamlanıp gönderilmesi ve vize harç bedelinizin ödenmiş olması durumunda sizin de kısa süre içinde Dubai Vizesine sahip olmanız mümkündür.

 

Dubai Vize Çeşitleri Nelerdir?

Dubai Vizesine sahip olabilmek ve planlanmış olan seyahatinizi gerçekleştirebilmeniz için vize başvuru sürecinizde seyahatinize uygun vize türünü seçmeniz gerekir. Dubai vizesi, pek çok ülkeden farklı olarak vize başvurusu yapan kişilere vizeleri verirken seyahat etme amacına göre vize türlerini ayırıp vizeleri vermektedir. Bu nedenle mutlaka kişilerin vize başvurularını yaparken aracı olarak tercih ettikleri kurumlara hangi amaç için vize istediklerini belirtmeleri gerekir. Dubai’ye seyahat edecek kişilerin seyahat amaçlarına göre vize türleri şu şekilde başlıklar altında toplanabilir; Dubai Turistik Vize, Dubai Ticari Vize, Dubai Transit Vizesi, 30 Günlük Çok Girişli Vize, 30 Günlük Tek Girişli Vize, 90 Günlük Çok Girişli Vize, 90 Günlük Tek Girişli Vize, 96 Saatlik Transit Vize. Sizler de seyahat amacınıza uygun olan vize türü için ilgili kuruma başvurarak Dubai Vizesine sahip olabilirsiniz.

 

Dubai Vize Başvurusu İçin Gerekli Dökümanlar Nelerdir?

Seyahat edecek olan kişi ya da kişilerin seyahat etme amaçlarına göre tercih ettikleri vize türüne bağlı olarak vize başvurusu için gerekli olan evraklar da değişebilmektedir. Ayrıca vize başvurusunu yapan kişinin mesleğine ve seyahat süresine bağlı olarak da Konsolosluğun talep ettiği evraklar değişmektedir. Seyahat süresi 90 günden az olan vize başvurularında genellikle; renkli taratılmış kimlik fotokopisi, taratılmış pasaport bilgileri, biyometrik fotoğraf ve seyahat bitiminden sonraki 6 ay boyunca geçerli olacak pasaport ve vize ücreti ödemesini beyan eden banka dekontu gibi belgeler talep edilmektedir.  Bu bilgilere ek olarak kişinin tercih ettiği vize türüne göre de ek belgeler talep edilebilmektedir.

 

Dubai Vizesi Kaç Gün Sürmektedir?

Dubai vize başvuru süreci boyunca kişinin seyahat amacına göre belirlenmiş olan vize türüne göre talep edilen evrakların eksiksiz tamamlanması ve tercih ettiğiniz aracı kurumlar tarafından başvurunuzun yapılmasının ardından yaklaşık 3 iş günü içinde vize başvurunuz sonuçlandırılmaktadır. Genellikle Dubai vize başvuruları onaylanıyor olup geçmiş dönemlerde Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmamış olması gerekmektedir.

 

Dubai vize başvuru süresinde oluşabilecek çeşitli sorunlardan ve değerlendirme sürecinin tatil günlerine denk gelmesi gibi durumlardan kaynaklı olarak Dubai vizesi başvurunuzun değerlendirilmesi tahmin edilen süreden daha uzun sürebilir. Bu nedenle seyahat sürenizden yaklaşık 8- 10 iş günü öncesinden başvuru yapmanız tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Sabiha Gökçen Araç Kiralama ve İstanbul Havalimanı Araç Kiralama başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.