Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Ukraynalı kafileye çiçeklerle karşılama…

0

Muğla Dalaman’a Ukrayna‘dan gelen 189 kişilik turist kafilesi, havalimanında çiçeklerle karşılandı.

Ukrayna’dan gelen 189 kişilik turist kafilesi için YDA Dalaman Havalimanı’nda karşılama töreni yapıldı. Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrii Sybiha, eşi Tatiana Sybiha, YDA Dalaman Havayolu Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç ile Anex Tour Dalaman Bölgesi Kontrat Müdürü Mustafa Özden, uçaktan inen turistleri çiçeklerle karşıladı.

YDA Dalaman Havayolu Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç, Ukrayna’dan Dalaman bölgesine bu yıl 142 bin yolcu beklediklerini belirterek, “Yıllar önce bu sayı 5 bin civarlarındaydı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte Ukrayna’da çok etkin tanım çalışmaları yaptık. Bölgemiz tabi güzellikleriyle tanınıyor. 2019’daki turist sayısını yakalayacağımıza inanıyorum. Kapıda bekleyen büyük talep var. Yeni bir turist kategorisi olan dijital gezginlerde bölgemizi tercih ediyor” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ TURİZME NE KADAR ÖNEM VERDİĞİNİ KENDİ GÖZLERİMİZLE BİZZAT GÖRDÜK”

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrii Sybiha ise dost ülkenin büyükelçisi olmaktan onur duyduğunu belirtip, “Pandemiye rağmen geçen yılda turizmde kötü bir sezon geçirmedik. 1 milyondan fazla Ukraynalı, Türkiye’yi ziyaret etti ve keyifli zaman geçirdi. Toplantının ana gündemi iki ülke arasındaki turizmi geliştirmekti. Aynı zamanda turistlere sağlanan hizmetlerin kalitesini nasıl artırabileceğimizi tartıştık. Türkiye’nin bu konuda hazırlıklı olduğunu Ukrayna halkına iletmiş olduk. Türkiye’nin güvenli turizme ne kadar önem verdiğini kendi gözlerimizle bizzat gördük. Bu bizim için de önemli bir konu” diye konuştu.

‘UKRAYNALILAR, TÜRKİYE’Yİ İKİNCİ VATANI OLARAK GÖRÜYOR’

Büyükelçi Sybiha, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin Ukrayna halkına Türkiye’ye gitmeleri için çağrıda bulunduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Bu nedenlerle turist sayısının düşmeyeceğine inanıyorum. Ben de vatandaşlarımın güzel doğayı, tarihi mekanları, muhteşem Türk misafirperverliğini ve mutfağını, tatil yaparak deneyimlemelerini istiyorum. Havalimanları gibi otellerin de güvenli turizm sertifikası almaları önem arz ediyor. Türkiye, turistleri ağırlamaya en iyi şekilde hazırlanmış. Ukraynalılar, Türkiye’yi sadece tatil için sevmiyor, aynı zamanda ikinci vatanı olarak görüyor. Türkiye genelinde 16 dostluk derneğimiz var. Onlar çok aktifler ve ilişkilerimizi güçlendiriyorlar. Birçok Ukrayna futbol takımı Türkiye’de kamp yapıyor. Fırsatlar için Türkiye’ye müteşekkiriz.”

Bir önceki Rusya ile turizm diplomasi... başlıklı yazımızda Harcama, Rus ve Tur hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.