Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Sıcacık bir kadın romanı: Hemdert Hemdem

0

Profesyonel Turist Rehberi Aslıhan Dölek Keçim’in “Hemdert Hemdem” adlı kitabı Dağhan Külegeç Yayınlarından çıktı.

Her şey bir mutfak atölyesinde başladı. Okurken kendinizi kaptırıp o mutfak atölyesinde olmak isteyecek, sizin için kimin hemdert kimin hemdem olduğunu sorgulayacaksınız!

Nesteren Hanım’ın Mutfağı’na hem iyileşmeye hem de yeni yemek tarifleri öğrenmeye davetlisiniz…

Çeşitli nedenlerle yaşamdan yorgun düşmüş altı kadının yolları bir mutfak atölyesinde kesişir. Azra, kendi kaybolmuşluğunda yeni bulduğu arkadaşlarıyla önce hemdert sonra da hemdem olur. Bir yandan günün getirdikleri ile baş ederken bir yandan da geçmişleriyle yüzleşip hesaplaşırlar. Mutfak artık onlar için birbirlerine destek oldukları bir iyileşme alanıdır. O mutfakta değişik, basit tariflerle aile reçeteleri paylaşılır. Yeşil domates yemeği, kuru üzümlü pilav gibi farklı tariflerin yanı sıra herkesi çocukluğuna götüren elmalı kurabiye gibi klasikler de pişirilir.

Kitap, herkesin kendinden bile gizlediği bir hikâyesi olduğuna işaret ediyor

Hemdert Hemdem, herkesin kendinden bile gizlediği bir hikâyesi olduğuna işaret ederken önemli bir konunun altını çiziyor: Kendine doğru bir keşif yolculuğuna çıkmak için hiçbir zaman geç değil. Aslıhan Dölek Keçim, sıcak anlatımıyla insan doğasına dair bilgece saptamalar yapıyor; hem de okurunu karakterlerinin masasına oturtmayı başararak.

 Acımı yazarak iyileştirdim

Kendi ailesinin kadınlarından, gelenek göreneklerinden ve tariflerinden yola çıkarak hikayeyi kaleme alan Aslıhan Dölek Keçim, kitabı yazmaya nasıl karar verdiğini şöyle anlatıyor: “Annemle ortak tutkumuz okumaktı. Bebekliğimden itibaren bana okuma aşkı aşıladı. Onu kaybettiğim güne kadar da en sevdiğimiz zevkimiz okuduğumuz kitapları tartışıp yazacağımız kitapların hayalini kurmaktı. Onu kaybettikten sonra acımı yazarak iyileştirdim. Hemdert Hemdem kaybedilen şahane bir annenin, çok yakın bir arkadaşın arkasından yas tutan bir kadının hayata tutunma çabasının yazılı halidir.”  

Dağhan Külegeç Yayınlarından çıkan Hemdert Hemdem, kitap satılan tüm internet platformlarında bulunabiliyor.

Bir önceki yazımız olan "Seyahat Eden Sıhhat Bulur" başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.