Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Safranbolu’da kazanan fotoğraflar açıklandı

0

UNESCO Touristica Photo Safari kapsamında geçtiğimiz hafta UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Safranbolu’ya gelen fotoğraf tutkunları, ödül için yarıştı. 

Türkiye’deki kültürel, tarihi ve doğal zenginliklerin tanıtımı amacıyla gerçekleştirilen ve 17 UNESCO mirasını kapsayan etkinlik, Türkiye Tanıtma Platformu (TUTAP) önderliğinde, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) iş birliğinde ve Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansının (TGA) desteği ile devam ediyor. 26 Eylül’de Kapadokya’dan başlayan Photo Safari Mayıs 2022’de İstanbul’da sona erecek.

Fotoğraf: Hazım Engin

Safranbolu Photo Safarisi’nde büyük ödülü Hazım Engin kazandı

Safarinin üçüncü etabı olan Safranbolu Safarisi’nde, yarışmacılardan Hazım Engin,” Bakırcı” isimli fotoğrafıyla birinci olarak, 5 bin TL para ödülünün sahibi oldu. İkinciliği ise İsmail Serhat Şahin “Top oynamayı herkes sever” isimli fotoğrafıyla kazanarak 4 bin TL, üçüncülüğü de Serdar Aydın “Sepet” isimli fotoğrafıyla kazanarak 3 bin TL para ödüllerine layık görüldüler.

Fotoğraf: İsmail Serhat Şahin

 

Fotoğraf: Serdar Aydın

 

Photo Safari Organizasyon Komitesi Başkanı Serdar Karaduman, projenin kültürel mirasların tanınırlığını artırmak amacıyla gerçekleştiğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Safranbolu safarisinde 144 eser yarıştı. Çok iyi fotoğraflar vardı. İçerisinden ilk üç fotoğrafı ödüllendirdikten sonra, 24 eseri de sergileme için seçtik. Safari önümüzdeki ay Nemrut ve Göbeklitepe etabıyla devam edecek. Fotoğraf sanatçılarını ve fotoğraf çekmeyi seven herkesi çağırıyoruz. Her gittiğimiz yer bir dünya mirası. Her kentimiz ayrı ayrı tarihi ve doğal güzellikler barındırıyor. Fotoğraf severler bunları karelerine taşıyabilir ve rahatlıkla ödül sahibi olabilir. Bizim öncelikli amacımız ülkemizin dünyaca bilinen tarihi miraslarını ve doğal güzelliklerini tanıtabilmek. Burada çekilen fotoğraflar, dereceye girenler ya da sergileme ödülü alanlar Türkiye’nin tanıtımında kullanılacak.

PROJENİN AMACI

UNESCO unsurlarımızı yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak,

Unsur illerimizde turizm gelirlerine katkı sağlamak,

Türk turizminde alternatif turizm çeşidi olan Foto Safari olgusunu yerleştirmek ve geliştirmek,

Ulusal ve Uluslararası tanıtımlarıyla UNESCO miraslarımıza olan ilgiyi arttırmak.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ:

Faruk Akbaş (Fotoğraf Sanatçısı, Gezgin, Yazar),

Mustafa Seven (Fotoğraf Sanatçısı, İçerik Üretici),

Prof. Oktay Çolak (Fotoğraf Sanatçısı, Akademisyen),

Ömer Serkan Bakır (Fotoğraf Sanatçısı, Fotoğraf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni),

Erkan Tabakoğlu (Fotoğraf Sanatçısı),

Ali Murat Coruk (Fotoğraf Sanatçısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şube Müdürü),

Serdar Karaduman (Art Director)

PROJEYİ DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

Türkiye Tanıtma Platformu (TUTAP),

Türkiye Otelciler Federasyonu TÜROFED,

Turizm yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED),

Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA)

PHOTO SAFARİNİN GERÇEKLEŞECEĞİ ŞEHİRLER VE UNSURLAR:

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir), Bursa ve Cumalıkızık, Safranbolu (Karabük), Xanthos-Letoon (Antalya – Muğla), Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta), Göbeklitepe Arkeolojik Alanı (Şanlıurfa), Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, Ani Arkeolojik Alanı (Kars), Hattuşa (Boğazköy) – Hitit Başkenti (Çorum), Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya), Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir), Efes (İzmir), Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne), Troya Antik Kenti (Çanakkale), Çatalhöyük (Konya), Pamukkale-Hierapolis (Denizli), Afrodisias (Aydın) ve İstanbul.

Bir önceki TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi tanıtıldı başlıklı yazımızda Bi̇rli̇kte, Eker ve Kongre hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.