Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Rehber Saadet Özen, Everest Yayınları Yayın Yönetmeni Oldu…

0

Everest Yayınları Yayın Yönetmeni Cem İleri görevini Saadet Özen‘e devretti. Kurumdan yapılan açıklamada “Cem İleri’ye teşekkür ediyor, yeni Yayın Yönetmenimiz Saadet Özen’e ise görevinde başarılar diliyoruz. Hoş geldin Saadet Özen!”  denildi.

SAADET ÖZEN KİMDİR?

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi. 1997-2006 yılları arasında Can Yayınları’nda editör olarak çalıştı. 2011’de Manaki Kardeşler’in Jöntürk Devrimi sırasında çektikleri film ve fotoğraflar üzerine teziyle Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden yüksek lisansını aldı. Geç Osmanlı devrinde görsel malzemenin politik kullanımı (fotoğraf, reklam, kartpostal vb.), turizm tarihi ve yine Osmanlı döneminde endüstriyel gıdaların tüketimi ve algılanışı basilica çalışma alanlarıdır.

Yayınlanmış iki kitabı mevcuttur: Notre Dame de Sion, 150 Yılın Tanığı (Yapı Kredi Kültür Sanat, 2006); Çukulata, Çikolatanın Yerli Tarihi (Yapı Kredi Kültür Sanat, 2014 – Dünya Kitap Dergisi Yılın Gastronomi Kitabı Ödülü).

Saadet Özen, Fransızca, İngilizce ve İspanyolcadan pek çok kitabı Türkçeye çevirmiştir. 2005 yılından itibaren belgesel sinema alanında da çalışmaktadır.

Katkıda bulunduğu filmler: “Mustafa” (Can Dündar, 2006 – arşiv araştırması), “Ankara” (2011), “Son Halife” (2013, eş yazar ve yönetmen olarak), “Bırakın Çocuk Oynasın, Sinemanın Osmanlılar Devrindeki Sergüzeşti” (Atalay Taşdiken ve Hacı Mehmet Duranoğlu, 2017 – eş-metin yazarı ve anlatıcı olarak). Saadet Özen 1997 yılından beri ülkesel kokartlı rehber olarak yerli ve yabancı gruplara özel kültür turlarında rehberlik de yapıyor.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.