Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Otobüs ve Uçak Biletine Zam Geliyor

0

Sektör kaynaklarının açıklamalarına göre otobüs ve uçak bileti fiyatlarına zam gelecek.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, şu sıralar otobüs yolculuğu yapmayı planlayan vatandaşları ilgilendiren önemli  açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Otobüs bileti fiyatlarına yüzde 20 civarı zam yapılabilir” derken şunları söyledi:

Seyahatler yüzde 50 oranında düşük geçen yıla göre, vatandaş seyahat edemez hale geldi. Bu nedenle biz de kamudan bazı destekler istiyoruz. Öncelikle biletlerde KDV yüzde 1’e düşürülmeli, daha sonrasında da yol ve köprü geçiş ücretlerinde bir indirime gidilmeli. Ben meslek hayatımda ilk defa böyle bir zam görüyorum. Aklınıza gelen her şey müthiş zamlandı. Sonrasında piyasaları takip edeceğiz ama kısa zamanda bir düzelme görülmüyor gibi…” 

Uçak fiyatlarında da durum farklı değil

Artan maliyetler yalnızca kara yolu ulaşımını değil, hava yolu ulaşımını da doğrudan etkiledi. Hatta iç hat hava yolu tavan bilet fiyatları, birkaç ay içerisinde 499 TL’den 699 TL’ye kadar yükseldi. Ancak zamlar bu kadarla sınırlı kalmayacak. Zira Pegasus Hava Yolları CEO’su ve Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı Mehmet Nane tarafından yapılan açıklamalara göre tavan bilet fiyatları için 899 TL taleplerinin olduğu ifade edildi. Bu zam henüz kesinleşmedi.

İşin kötü tarafı, her iki sektör temsilcileri de gelecek için olumlu bir tablo çizmiyor. Bu bağlamda hem otobüs taşımacılığı sektörü yetkilileri hem de uçak taşımacılığı sektörü yetkilileri, zamların bir süre daha devam edeceğini ifade ediyorlar. Durum bu şekilde devam ederse taşımacılık sektörü çok ciddi anlamda yara alacak gibi görünüyor. Neler yaşanacağını bekleyip göreceğiz…

Bir önceki yazımız olan THY, Ukrayna ve Moldova'ya uçuşları durdurma kararını uzattı başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.