Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Dördüncü Kuşak Olarak Tahin Helvası Üretiyor

0

Isparta’ya 118 km uzaklıkta olan Şarkikaraağaç’ta asırlık damak tadı köpük helvasını dördüncü kuşak Necdet Tokgöz devam ettiriyor.
Dördüncü kuşak olarak devraldığı helva imalatını aynı kalite ve lezzetle sürdürdüklerini belirten Necdet Tokgöz helvanın yeni nesillere aktarılması gerektiğini düşünüyor.


Geleneksel yöntemlerle hazırlanan köpük helvanın ana maddelerinden olan çöven otu, mide dostu olmasının yanı sıra başka özelliklere de sahip olduğunu söyleyen Tokgöz bu özellikleri şöyle sıraladı:

“Romatizma ağrılarını azaltır, balgam söktürücü özelliği vardır, bağırsakları temizler, cilt kaşıntılarını azaltır ve akne tedavisinde kullanılır. Köpük helvanın üstüne tahin döküp ceviz serpilirse çok lezzetli olur.
Köpük helvanın yanı sıra tahin helvası, Çarşamba günleri irmik helvası ve susamlı helvamız özenle yapılır. 1940 yılında babamın dedesi tarafından başladığımız helva imalatı işimizi devam ettiriyoruz.
Dedem de Şarkikaraağaç doğumludur. Babam ve ben de Şarkikaraağaç’ta doğduk. Dedelerimizden kalan bu mirası en iyi şekilde devam ettiriyoruz.”

Bir önceki Seferihisar 2557 yıllık şenliğe ev sahipliği yaptı başlıklı yazımızda Oyun, Oyuncular Sendikası ve Sanat hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.