Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Otellerde turizm sezonu hazırlığı başladı, depremzedelere konteyner aranıyor

0

Antalya ve İzmir’de otellere yerleştirilen depremzedelerin turizm sezonu başlamadan önce otellerden çıkarılmaları için çalışma başlatıldı.

Kendi şehirlerine geri dönebilecek olanların listesi hazırlanırken, dönemeyecek olanlar için de konteyner ya da kiralık ev arayışı başladı. Turizmci Onur Saatlı, “Turizm sezonuna kadar depremzedeleri ağırlamaya devam edeceğiz. Kira yardımı ve konteyner kampanyası sürüyor, hedeflediğimiz rakamlara ulaşıyoruz” dedi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından 80 bine yakın depremzede başta Antalya olmak üzere çeşitli illerde turistik bölgelerdeki otel, apart ve pansiyonlara yerleştirildi. Depremzedelerin yaklaşık 75 bini Antalya’daki otellere yerleşirken, geri kalanlar da İzmir ve çevre illerdeki otellerde konaklıyor. Ancak turizm sezonunun yaklaşmasıyla birlikte otel yöneticileri, depremzedelerin daha fazla otellerde ağırlanamayacağı gerekçesiyle hükümetten farklı bir çözüm talebinde bulundu.  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da kapsamlı bir çalışma başlattı. Otellerde kalan depremzedelerden kendi şehirlerine dönebilecek olanların listesi hazırlanırken, dönemeyecek olanlar için ise konteyner ve kiralık ev arayışı başladı.

Turizmci Saatlı: Çözüm arayışı başladı

İzmir Çeşme’de birden fazla otel işleten turizmci Onur Saatlı, turizm sezonu yaklaşırken depremzedelerin kalacak yer sorunu için çözüm arayışlarının sürdüğünü belirtti. T24’ün sorularını yanıtlayan Saatlı, şunları söyledi:

“Çeşme otelleri de depremzedeleri kabul etmeye başladı. Faaliyete 12 ay devam eden oteller ile bazı kapalı olan oteller, depremzedelerin konaklamalarına açıldı. Ramazan Bayramı ile yani 21 Nisan tarihi itibari ile turizm sezonu başlar. Bu zamana kadar depremzedeleri ağırlamaya devam edeceğiz.

“Bir ailenin uzun süreli konaklamasına uygun değil”

İzmir’de geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in başlatmış olduğu kira yardımı ve konteyner kampanyası vardı. Orada hedeflediğimiz rakamlara ulaştık. Çok ciddi yardım toplandı. Depremzedelere kira yardımı ya da konteyner yardımı yapılacak ya da kalıcı ikamet edecekleri konutlara aktarılacak.  Gönül ister ki belli bir süre sınırı olmaksızın depremzede vatandaşlarımız ağırlanabilsin tabii, ama bir de hayatın gerçekleri var. Onların da otel odalarında devamlı ikamet etmeleri çok sıkıntılı. Çeşme otelleri, Antalya otelleri gibi beş yıldızlı komple turistik oteller değil. Yaklaşık 16 metrekarelik odalarla daha çok pansiyon otelciliği yapılıyor. Bir ailenin uzun süreli konaklamasına uygun değil.”

Bir önceki Bakanlığa ait otel, 'işgal' nedeniyle polis eşliğinde boşaltıldı başlıklı yazımızda Kültür ve Otel hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.