Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

MüzeKart Fotoğrafında Telif Tartışması…

0

FluTV’nin kurucusu İlker Canikligil tarafından paylaşılan bir tweete göre Turizm Bakanlığı’nın MüzeKart’ta kullanmış olduğu fotoğraf, Shutterstock’tan telif ödenmeksizin alınmış ve Canikligil’e ait bir fotoğraf. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir tweet ile MüzeKart ile tüm müzelerin Millî Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ile 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar için ücretsiz, diğer vatandaşlar için ise yıllık ziyaret bedelinin 60 TL olduğunu duyurmuştu.

Bu paylaşım yeni bir ‘telif hakkı‘ skandalını da beraberinde getirdi. Zira paylaşılan bilgilere göre MüzaKart’ta kullanılan fotoğraf popüler YouTube kanalı FluTV’nin kurucusu ve reklam yönetmeni olan İlker Canikligil‘e aitti ve stok fotoğraf sitesi Shutterstock’tan herhangi bir telif ödemeksizin alınmıştı.

Bakanlık tarafından söz konusu duyurunun yapıldığı paylaşımdaki MüzeKart fotoğraflarına bakıldığında  Shutterstock‘un görselin izinsiz şekilde kullanılmasını engellemek için fotoğrafa eklemiş olduğu fligranların dahi olduğu gibi bırakıldığını görülüyor. Söz konusu detayın MüzaKart’ı tasarlayan kişilerin gözünden nasıl kaçtığı ise tuhaf.

Söz konusu fotoğrafın Shutterstock’tan alındığının anlaşılması üzerinde İlker Canikligil, Bakanlığın paylaşımını alıntılayarak “Görsel bana ait 🙂 Napim ben şimdi?” ifadelerini kullandı.

 

Bir önceki Villa kiralarken dolandırılmayın... başlıklı yazımızda Vi̇lla hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.