Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Mor Efrem Manastırı’nda katlı otopark kazısı: Yıkılma tehlikesi var

0

Mardin’deki Süryani Katolik Kilisesi’ne ait Mor Efrem Manastırı’nın yerine katlı betonarme otopark yapılmak istendiği için kazı başlatıldı. Kazının devam etmesi durumunda manastır yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Gazete Sabro’nun haberine göre 1. derece tarihi eser kategorisindeki Mardin Süryani Katolik Kilisesi’ne ait olan Mor Efrem Manastırı’nda katlı betonarme otopark yapılmak üzere kazı başlatıldı.

Diyarbakırkapı mahallesinde bulunan ve geniş bir alana yayılan manastırın güney kesiminde büyük bir kilisesi de mevcut.

İSTANBUL SÜRYANİ KATOLİK VAKFI’NDAN TEPKİ

İstanbul Süryani Katolik Vakfı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla, duruma tepki gösterdi. Paylaşımda “Mardin’de tarihi Mor Efram Süryani Katolik Manastırı’nın mülkiyetinde olan arazinin bir kısmını yılar önce yeşil alan olacak diye istimlak eden belediye şimdi o alanda tarihi binanın temellerinin hasar görüp yıkılmasına sebep olacağını bile bile çok katlı otopark inşa ediyor” ifadeleri yer aldı.


GARO PAYLAN, KAZIYI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da konuyu meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Mor Efrem Manastırı’ndan ‘yeşil saha’ bahanesiyle gasbedilen alan üzerine yapılan katlı otoparkın tarihi manastırın varlığı için bir tehdit olduğunu bilmiyor musunuz” diye sordu.

Garo Paylan, Ersoy’dan şu soruların yanıtlarını istedi:

– Süryani manastırının arazisinde yapılan otopark inşaatını neden durdurmuyorsunuz?

– Süryani Mor Efrem Manastırı’ndan “yeşil saha” bahanesiyle gasp edilen alan üzerine yapılan katlı otoparkın tarihi manastırın varlığı için bir tehdit olduğunu bilmiyor musunuz?

– Anadolu coğrafyasındaki; Ermeni, Süryani, Rum ve benzer kadim kültürlere ait kilise, manastır, mezarlık gibi tarihi mekanlara karşı uygulanan yok etme politikasına neden dur demiyorsunuz?

Bir önceki İzmit'in 3 bin yıllık tarihini gün yüzüne çıkarak ilk adımlar atılıyor başlıklı yazımızda Adı, Başkan ve Kazı hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.