Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Kappa Tur Yöneticilerine Turist Rehberini Darp Etmek İddiasıyla Dava Açıldı…

Turist Rehberi Mesut Kızıklar, ,Paris turunda yaşadığı aksaklık nedeniyle konuşmaya gittiği Kappa Tour ofisinde tehdit edildiğini belirterek savcılığa şikayet başvurusunda bulundu. Dosyayı inceleyen savcılık Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmasına karar verdi...

0

Kappa Tur şirketi yöneticilerine, turist rehberi Mesut Kızıklar’ı tehdit ve darp ettikleri gerekçesiyle İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Konuyla ilgili davada 31 yıllık rehber Mesut Kızıklar’ın., 31 kişilik Paris turunda şirket kaynaklı yaşadığı aksaklık nedeniyle ürettiği çözüm sonrası gittiği Kappa Tur ofisinde ‘komisyonu ver’ tehditlerine maruz kaldığını ileri sürerek savcılığa başvurdu.

Rehber Mesut Kızıklar, 220 Euro haksız para istendiğini, vermediği için hakaret ve darp edildiğini iddia ederek savcılığa şikayette bulundu.

Şikayet dilekçesi ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonucunda iddianame düzenlendi. Hazırlanan iddianamede tur şirketi sahipleri Demir İ., Orhan İ., Mustafa B. ve Pembe G.’nin ‘Hukuki Alacağını Tahsil Etmek Amacıyla Yağma Yapmak’, ‘Birlikte Tehdit’, ‘Basit Yaralama’, ‘Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma’ ve ‘Hakaret’ suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

“KİŞİ BAŞI 10 EURO İLE ÇÖZÜM ÜRETTİM”

Rehber Mesut Kızıklar, olayla ilgili şikayetinde şunları söyledi:

Paris turunda bazı aksaklıklar oldu. Ben de durumu Whatsapp mesajı ile Kappa Tur’a bildirdim. Ama bana dönüş yapmadılar. Ben de Tur katılanlarının Kappa Tur’a ilişkin şikayetlerinin sona erdirmek ve yapılan hatayı kapatmak için özel minibüsler tutmak zorunda kaldım. İsteyenler kişi başı 10 Euro minibüs şoförüne ödeme yaparak bu servisten yararlandılar ve tur sonrası ayrıntılı ve belgeli olarak acenteye izahat yapabilmek için bu hizmetten yararlananların isim ve soyadı ile imzalarını aldım. Türkiye’ye döndükten sonra tur sonunda almış olduğum Tur avansı ile tur esnasında satılmış olan ekstra turlardan kazanılan 595 Euro’yu vermek ve 8 gün çalışmama karşı olan hakedeşim için 11 Şubat 2020 tarihinde saat sabah 10.00 civarında Kappa Tur’un Harbiye ofisine gittim. Ancak Ofiste bulunan acenta yetkilisi ve aynı zamanda acenta sahibinin kardeşi olan Orhan İ. tutulan özel minibüslerden komisyon almış olmam gerektiğini ileri sürerek tarafımdan ek olarak 220 euro haksız ücret istedi.

Minibüs ücretlerini tura katılanlar bizzat ödediğinden ve hiçbir komisyon almadığımdan ben de bunu şiddetle reddettim. Acentadan çıkmak istediğimi belirterek odadan dışarı çıkmak istememe rağmen Acenta Yetkilisi 2-3 defa bu parayı ödemek zorunda olduğumu, bunu ödemediğim takdirde kendi bürosundan çıkamayacağımı, bana bağırarak oturmamı, bu ücreti ödemek zorunda olduğumu ve ceza verdiğini agresif ve kaba bir şekilde masanın üzerine vurarak defalarca istedi.

“KÜFÜR VE HAKARET ETTİLER”

Cebime girmemiş olan 220 euroyu hiçbir şekilde ödemeyeceğimi, işimin bittiğini söyleyerek çıkmak istedim. Benim dışarı çıkmamı Orhan İ. kapının önüne geçerek engelledi. Özel bürosunun önünde 5-6 kişinin kapı önünde beklediklerinin farkına vardım. Bu arada acente sahibinin babası Demir İ. odaya girerek benim hırsız olduğumu söyleyerek bana hitaben küfür etti ve hakaret içerikli sözler sarf etti.Buradan bu ücreti ödemeden çıkamayacağımı söyleyerek ‘Bu odadan ödemeden çıkamazsın’ şeklinde tehdit savurdu.

3-4 defa Orhan beyin odasına girmeye çalışmasına karşılık Orhan beyin uyarısı ile dışarıya çıkartıldı. Orhan bey ve odasının önündeki kişilerin odadan çıkmamı önlediği için büyük korku ve stres yaşadım ve Orhan bey ile babasının sakinleşmesini umarak beklemek zorunda kaldım.

Şüphelilerin şahsıma yönelik hakaret ve tehditlerinin sona ermeyeceğini anlayınca, son kez Orhan beye bu ücreti ödemeyeceğimi beyan ederek, 31 yıllık tur rehberi olarak böyle bir durumla karşılaşmadığımı, güvenilir bir tur rehberi olmasam bunca yıl bağımsız rehber olarak bu işi yapamayacağımı, kendilerinin isterse polise gidip şahsımdan şikâyetçi olabileceğini söyledim.

“DARP RAPORU ALDIM”

Tam odadan çıkarken oda çıkışında Demir İ. bana yumrukları ile vurmaya başladı. Bu arada kapı önünde bulunan kişiler tarafından da sözde ayırma bahanesi ile 2 veya 3 yumruk daha yüzüme atıldı. Bu arada kendimi korumak amacı ben de etrafa el kol hareketleri yaptım. Bu aşamada Orhan İ. odasına beni alarak kapıyı kapattı ve ortalık sakinleştikten sonra yaklaşık saat 12.45-13.00 sularında çıkıp gitmeme izin verdi. Dışarı çıktıktan sonra polise gittim. Darp ve cebir raporu aldım.”

İddianamede, iş yerindeki kamera kaydının polis tarafından incelendiği ve tutanak düzenlendiği kaydedildi.

Olayla ilgili Kappa Tur sahipleri ve şirket çalışanları hakkında Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ilk duruşması 3 Aralık’ta yapılacak.

Kaynak: Sabah

Bir önceki yazımız olan Turizm, Türkiye ekonomisinde nasıl öncü bir sektör olabilir? İpek Itır Can araştırdı... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.