Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

İz Bırakmayan Saç Ekim Yöntemi FUE Hakkında Merak Edilenler…

0

Aynaya baktıkça gözleriniz dökülen saçlarınıza mı takılıyor? Saçlarınıza saç ekim yaptırmak istiyorsunuz ama iz kalmasından mı korkuyorsunuz?

Saç ekimi İstanbul Quartz Clinique’te eski yöntemlerden bambaşka bir yöntemle yapıldığını belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Leyla Arvas, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu yani FUE yönteminin kişinin baş bölgesinde hiçbir iz bırakmadığını belirterek saç ekim prosedürünü anlattı:

FUE ile Saç Ekimi Hakkında Bilgi Alabilir miyiz?

Her şeyden önce şunu belirtmek gerekiyor ki saç ekimi mutlaka profesyonel hekimler tarafından yapılmalıdır. Profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılan saç ekimleri kişide çim adam ya da fırça adam olarak tabir edilen estetik görüntüden uzak bir görüntüye sokmaktadır.

Saç ekim ve donör bölge belirlenerek fotoğrafları çekilir. Hazırlık aşamasında transfer edilecek saçlar bir milimetreden az olacak şekilde kısaltılır. Donör ve ekim bölgesi temizlenir. Daha sonra donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve işlemin hem doktor hem de hasta tarafından rahat geçmesi sağlanır. Uçları 0,7-0.8 milimetrelik mikro uçlar ile greft adı verilen saç kökleri toplanır ve ekim yapılmak için özel solüsyonda canlı kalması sağlanır ve koruma altına alınır.

Kelleşme ya da saç seyrekleşmesi görülen bölgede kanallar açılarak toplanan greftler uygun eğim verilerek ekim yapılır.

Saç Ekim İşlemi Hangi Durumlarda Yaptırılmalıdır?

Saç ekim işlemini baş bölgesinde saçlarında seyrelme ya da kellik görülen herkes yeterli donor alanı varsa rahatlıkla yaptırabilmektedir. Kişinin bu işlemi yaptırabilmek için büyüme evresi dediğimiz 20 yaşını bitirmiş olması gerekmektedir. Saç ekimiyle beraber kişinin özgüveninde yükselme olur, sosyal hayatı ve ilişkileri düzene girer.

FUE ile Saç Ekimi Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Saç ekimi işleminden bir hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları, yeşil çay, sigara ve alkol içilmemelidir. Saç ekimine gelirken saç şekillendirmek için kullanılan herhangi bir ürün kullanılmamalıdır. Eğer daha önceden kullandığınız saç losyonları ya da ilaçlar varsa ekim işleminden bir ay önce bırakılması tavsiye olunur.

Saç ekim işlemine gelirken boyundan giyip çıkarılan giysiler yerine önden iliklenen kıyafetleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Böylelikle hem saç ekim bölgeniz korunmuş olacak hem de temas fikri ortadan kalktığı için çok daha rahat olacaksınız.

FUE ile Saç Ekimi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Ekim sonrasında saç köklerinin alındığı bölge bandajlanarak mikrop kapması önlenir. Bandajın bir diğer faydası da dış etkilere karşı koruma sağlamasıdır. İlk 3 gün ekim yapılan bölgenin her şekilde korunması gerekmektedir. Korunması gereken dış etkenler darbe, kir, toz, güneş, aşırı sıcak ortamlar ve havasız ortamlardır. Uyuma sırasında ense bölgesini destekleyici ve başın biraz daha yastıkla temasını azaltıcı bir boyun yastığı kullanmak ekim yapılan bölgenin korunması açısından önemli bir ayrıntıdır. Saç kaşıma, dokunma, elleme, parmak ucuyla bastırma gibi hareketlerden de kişinin olabildiğince kaçınması gerekmektedir.

Saç ekimi işleminden sonra yüzde şişlikler görülebilir, ya da ağrı oluşabilir. Basit ağrı kesicilerle ağrılar kontrol altına kolaylıkla alınabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama Nasıl Yapılır?

İlk yıkama işlemi saç ekim işlemi yapılan klinikte uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Saç yıkama işlemine başlanmadan önce ekim yapılan alana özel bir krem sürülür ve yıkama sırasında köklerin yumuşaması ve zarar görmemesi sağlanır. Daha sonra bebek şampuanıyla son derece hassas ve dikkatli bir şekilde avuç içi kullanılarak yıkama işlemi yapılır. Daha sonraki yıkama işlemlerinin nasıl yapılacağına dair kişiye ayrıntılı bilgi verilir.

Saç Ekim Fiyatları Hakkında…

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Saç Ekimi İstanbul kliniklerinde hekim ve fiyat farkı olabilmektedir. Saç Ekimi İstanbul’da Quartz Clinique’te Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op.Dr. Leyla Arvas ve ekibi tarafından yapılmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Katar'da yaşayan Türklerden, Katar’da keyifli bir tatil için ipuçları başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.