Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Genç Gezgin Görkem Yüksel Lüksemburg’u Kaleme Aldı

0

25 yaşında onlarca ülkede yaşadıklarını ve anılarını anlatan Görkem Yüksel, kendi oluşturduğu Görkemliyollar blogunda bu sefer Avrupa’nın en dikkat çekici ülkelerinden Lüksemburg’u yazdı.

Görkem Yüksel, 2013’te çıktığı dünya yolculuğunda bu güne kadar 60 civarında ülke gezdi. 2014 yılında kurduğu Görkemliyollar blogunda da kendine has anlatım tarzıyla, gittiği şehirleri betimliyor.

Görkemliyollar genellikle, gençlere,  öğrencilere yönelik ve yurtdışına gitme konuları hakkındaki açıklayıcı yazıları ile Türkiye’nin en çok ziyaret edilen gezi blog sitelerinden biri. Sitede bu kez Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri olan Lüksemburg’u ayrıntılı şekilde anlatmış.

Lüksemburg, Avrupa’nın kuzebatısında bulunan ve Benelüx dediğimiz ülkelerin “lüx” kısmını oluşturan, nüfüsü 600 bin olan küçük bir ülke. Genellikle kişi başına düşen milli gelire göre en zengin ülkelerden biri olmasıyla oldukça popüler.

Lüksemburg, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için çok sık ziyaret edilen bir destinasyon değil. Genellikle alternatif geziler arayanlar için güzel bir nokta. Lüksemburg’a direkt olarak İstanbul’dan uçuşlar bulunuyor. Ayrıca ülkeye gitmek için Schengen vizesi alınması gerekli.

Şimdi Görkem Yüksel’in Görkemliyollar’daki yazısından alıntılarla Lüksemburg’u biraz tanıyalım;

Lüksemburg öyle yolunuzun düşeceği bir yer değil. Avrupa’nın 600 bin nüfuslu minik bir ülkesi. Benim gibi özellikle gitmek istemeniz gerekli. Ama ulaşımı çok zor değil, Türkiye’den direkt uçuş da var, Paris ve Amsterdam gibi şehirlerden direkt trenler de.

Dünyanın En Zengin Ülkesine Merhaba!

Lüksemburg ilk bakışta şu lüks havasını hissettirmeye başladı bana. İlk izlenimi size gördüklerimle anlatmak isterdim ama hayır, bu şehrin havalimanına giden otobüsler ücretsiz! Onlarca ülkeye giden bendeniz ilk kez böyle bir şey görüyorum

Modern Binalardan Orta Çağ Meydanlarına

Ve şehir merkezindeyim; Armes Meydanı. Lüksemburg modern bir başkent ile küçük tarihi bir kasabanın karışımı gibi bir şehir. Tarihi merkezi çevreleyen geniş caddeler ve modern binalar varken birkaç dakika sonra Armes gibi tarihi bir meydana ulaşabiliyorsunuz.

Lüksemburg’da orayı gezin şurayı gezin diye çok bir şey beklemeyin benden. Çünkü burada her yer düz ayak. Anlattığım her yer en fazla 1km uzaktadır birbirine hatta çoğu daha bile yakın. Yani Lüksemburg’u gezmek için her sokağı karış karış gezmek lazım!”

Yazının devamı: https://www.gorkemliyollar.com/luksemburg/

 

Bir önceki yazımız olan Kiralık Lüks Tekneler başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.