Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

En Kullanışlı Havuz Aydınlatma Lambaları ve Işıkları

0

Havuz aydınlatma lambaları güvenli bir şekilde havuza girip çıkmanızı sağlayan dekoratif ürünlerdir. Armatür olarak da adlandırılan havuz aydınlatma ışıkları çeşitli kalitelerde ve şekillerde olabilmektedir. Verimli bir şekilde bu ürünlerden faydalanabilmek için havuz çevresinde konumlandırılması gerekmektedir.

LED Havuz aydınlatma lambaları hem açık havuzlarda hem de üstü kapalı havuzlarda kullanılabilmektedir. Üstü kapalı havuzların aydınlatılması pencereler ile doğal şekilde ışıklandırılabilmektedir. Fakat gün ışığının kaybolduğu zamanlarda yapay ışık sağlayan havuz aydınlatma ışıklarına ihtiyaç duyulur. Havuza güvenli bir şekilde girip çıkabilmek için bu ışıkların hem kaliteli şekilde seçilmesi hem de güzel şekilde konumlandırılması gerekmektedir.

Havuz aydınlatmalarında kullanılan lambalar normal olarak kullanılan lambalardan farklı özelliklere sahiptir. İlk olarak aydınlatması daha güçlüdür. Bu da su altında net bir görüntü elde edilmesini sağlamaktadır. İkinci olarak da farklı renklere ve tasarımlara sahip olabilmektedirler.

Havuz Aydınlatma Lambaları Nedir?

Yüzme ve süs havuzları hem güvenli bir şekilde kullanılması için hem de hoş bir görüntüye sahip olmaları için dekoratif ışıklarla ışıklandırılmaktadır. Özel üretim olan bu lambalar su altında çalışabilme özellikleri ile de oldukça çok tercih edilmektedir. Tercih edilen bu lambaların renk tonları genelde RGB (kırmızı, mavi, yeşil), beyaz, gün ışığı ve amber renklerinde olmaktadır.

Renk seçiminden de daha önemli olan kullanılacak olan havuz aydınlatma lambaları havuza uygun şekilde seçilmelidir. Yüzme havuzu için mi yoksa süs havuzu için mi lamba alınacak bunun net olarak belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü iki havuz türü için farklı özelliklerde lambalar bulunmaktadır.

Havuz Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Havuza göre lamba seçimi yapıldıktan sonra lambanın havuza doğru açı ile ve doğru şekilde monte edilmesi gerekmektedir. Doğru bir konumlandırma ile monte edilmeyen havuz ışıkları tam kapasiteli bir şekilde fayda sağlamaktan uzak olacaktır.

Önceliğimiz her zaman güvenlik olmalıdır. Bu nedenle elektrik devrelerinin kapalı olduğundan emin olunması gerekir. Tabi bu işlemler konusunda bir bilginiz ve tecrübeniz yok ise bir uzmandan yardım alınması doğru bir karar olacaktır.

Havuza monte edilecek lamba için uygun çerçeve ve contayı tedarik etmeniz önemlidir. Çünkü her havuz için uyumlu conta ve çerçeve maalesef her zaman denk gelmemektedir. Standart bir havuz lambası yeri olmadığı için montaj sırasında sorun yaşamamak için kendi havuzunuza uygun çerçeve ve montajı bu nedenle mutlaka satın almalısınız.

Sıva üstü led havuz lambaları mı yoksa sıva altı led havuz lambaları mı monte edilecek bu da havuz aydınlatma lambaları montajında önemli bir konudur. Çünkü iki tür arasında montaj farklılığı vardır. Fakat iki lamba türünde de ortak olarak havuz suyunu boşaltmaya gerek yoktur.

Sıva Üstü Led Havuz Lambası Nasıl Değiştirilir?

Sıva üstü led havuz lambaları isminden de anlaşılacağı üzere sıvanın üzerine monte edilen bir havuz aydınlatma ışığıdır. Su ile temas halinde olan bu lambalar korunaklı yapısı ile su altında verimli bir aydınlatma sağlamaktadır. Lambanın değişimi için en önemli konu lambanın duvara sabitlendiği dübellerin aralığıdır.

Yeni monte edilecek olan sıva üstü led havuz lambasının da dübel aralığı mevcut lamba ile aynı olması gerekmektedir. Aksi takdirde matkap kullanarak havuzda yeni dübel delikleri açmanız gerekecektir. Bunun için de havuz suyunun belli bir oranda boşaltılması gerekecek ve tüm bunlar zaman kaybı olarak size yansıyacaktır.

Lambanın kabloları su geçirmez, eriyen bantlar ile sarılmalıdır. Daha sonra normal bant ile de 2-3 kat sarıldıktan sonra çerçevenin altına alınarak lamba arkasında gözükmeyecek şekilde sabitlenmelidir. Lambanın çalışır olduğundan emin olduktan sonra tüm dübeller sıkıştırılarak çerçeve sıva üstüne oturtulur. Tüm bu işlemler hakkında bilginiz yok ise mutlaka havuz aydınlatma lambaları montajında uzman olan bir kişiden yardım isteyiniz.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde Protez Saç Fiyatları başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.