Turizmin Bütün Paydaşlarına Dair Haberler...

Dünyanın aydınlatılan ilk caddesinde uyarı tabelaları

0

Asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan merkez Antakya ilçesindeki çok sayıda bina, ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen depremlerde yıkıldı.

Antik Çağ’da Orta Doğu zenginlerinin alışveriş merkezi haline gelen ve geceleri de meşaleler kullanılarak aydınlatıldığı bilinen Kurtuluş Caddesi’ndeki yapılar da depremde ağır hasar aldı. Kurtuluş Caddesi’nde yer alan binaların büyük çoğunluğu depremlerin ardından yıkılırken, ‘ışıltılı’ haliyle tarihe geçen caddeden geriye büyük bir enkaz ile hüzün ve anılar kaldı. Kurtuluş Caddesi’ndeki tescilli tarihi yapılar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Bakanlık tarafından asılan tabelalarda “Tescilli kültür varlığı izinsiz müdahale edilemez” uyarısı yer aldı.

“Felaketten ötesi”

Antakya’da imamlık yapan Musa Esatoğlu, “Ben din görevlisiyim, imamım. Bu cadde dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi. Tarih kokan bu caddenin şu an olduğu hale inanamıyoruz değil, inanmıyoruz. Bu bir felaketten ötesi. Söylenecek çok şey var ama boğazımız düğümleniyor. Şu an telefon rehberimde 200’e yakın ölü var, rehberime bakamıyorum” diye konuştu.

Bir önceki Ermeni köyünde can kaybı yok başlıklı yazımızda Hasar, Mahalle ve Musa hakkında bilgiler verilmektedir.

Skorumuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.